blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Görenleri şaşkına çeviren olay !
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19470

  Görenleri şaşkına çeviren olay !
  Adana’nın Karaisalı ilçesinde, hormonal bozukluğu bulunduğu belirtilen erkek keçi, bir sağımda 400 gram süt veriyor.

  Ormanlık alanlara zarar verdiği gerekçesiyle Karaisalı yöresinde kıl keçilerinin yerine yetiştiricilere önerilen ”Saanen’ cinsi bir erkek keçinin süt vermesi şaşkınlıkla karşılandı.

  Keçinin sahibi Sait Şahin, kıl keçisi 1,5 yaşında ergin hale gelirken, daha yaşını doldurmadan üremeye başlayan Saanen cinsine ilginin büyük olduğunu belirtti.

  Bu ırktaki keçilerin süt veriminin de kıl keçisine göre 10 kat fazla olduğunu belirten Şahin, ”Ancak, satın aldığım erkek keçi, yani tekenin süt verdiğini görünce şaşkına döndüm. Uzmanlara sorduğumda bunun hormonal bir sorundan kaynaklandığını söylediler” dedi.

  Karaisalı Tarım İlçe Müdürlüğünde görevli veteriner hekim Nihat Köse, erkek keçinin süt vermesinin ender de olsa rastlanılan bir vaka olduğunu söyledi.

  Keçide hormonal bir bozukluk bulunduğunu belirten Köse, ”Hipofiz bezlerin fazla hormon salgılaması sonucu süt gelebilir” dedi.

  Köse, konuyu Fırat Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ali Mükremin Apaydın’a bildirdiğini ifade ederek, ”Hocamız da bu konuya keçinin kesildikten sonra kesin bir şekilde tanı konulabileceğini söyledi. Keçi bir sağımda 400 gram süt veriyor. Sürekli sağımı yapılırsa daha çok süt verebilir” diye konuştu.

  AA

  #61254

  Bu bulunmaz bir fırsat!…acilen çoğaltılmalı…her erkek keçi 400 gr süt verse düşünün ekonomik kazancı…

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.