blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Hamster
 5. Guinea pig sahibi mi olmak istiyorsunuz
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25036
  alper un
  Katılımcı

  Guinea piglerin kökeni:
  Guinea pigin anavatanı Güney Amerika; Kolombiya , Venezuelya , Güney Brezilya ve Kuzey Arjantin olan kemirgen bir hayvandır. Özellikle Peru’da çok popülerdirler ve hatta bazı yerlerde anavatanları Peru olarak da geçer.Keşfedilişlerinin ilk yıllarında yiyecek olarak üretilen bu hayvanlar günümüzlerdeyse evcil hayvan olarak evlerde beslenmekte ve laboratuvar canlısı olarak kullanılmaktadır.İnsanların biyolojisine çok benzediği , sıkça üredikleri ve C vitamini ihtiyaçları insanlarınkine benzediği için ideal bir laboratuvar hayvanıdır.Bilimsel adları Cavia Porcellus’tur.

  Guinea Pig Guinea piglerin yaşama şekli:
  Sosyal hayvanlar olduklarından sürü halinde yaşamaktan hoşlanırlar.Tek başlarına uzun süre kalmaktan sıkıldıklarından dolayı guinea piginizi çift besleyin.Beraber guinea pigler , çiftleşmenin dışında kovalamaca , temizlenme , seslerle iletişim kurma , uyuma ve yemek yeme gibi aktiviteler yaparlar.

  Doğalarında soğuk bölgelerde sıklıkla yaşadıklarından dolayı soğuğa sıcağa olduğundan daha dayanıklılardır.Sıcak havalardan kötü etkilenebilirler.Kafeslerinin gölgede olması gerekir ve arada bir suyla ıslatırsanız aşırı sıcaklamadan dolayı olabilecek kötü etkileri engelleyebilirsiniz.Guinea pigler aşırı soğukta üşütebilirler.Aşırı sıcakta da yem yemeyi reddedebilirler , hareketsizleşebilirler ve bayılabilirler.

  Guinea piglerin ihtiyaçları:
  Günlük olarak; kuru mama , kuru ot , su , taze meyve veya sebze verilmelidir.Taze besinler fazla verilmemelidir , ishale yol açabilir.

  Vücutları C vitamini üretemediğinden ve depolayamadığından dolayı her gün normal bir guinea pig 10 mg. C vitamini almalıdır.Ayrıca hamile ve emziren dişi guinea pigler günde 20 mg. C vitamini almalıdır.C vitamini eksikliğinde Skorbüt hastalığı ve aşırı tüy dökümü olabilir.Guinea Pig
  Kafesinde içinde uyuyabileceği bir yuva koymanız onu çok mutlu edecektir.Kuytu ve karanlık yerlerde uyumayı severler.Koşturmaktan hoşlandıklarından dolayı büyük bir kafes edinmeniz daha iyi olur.Mama kabı , suluk , yuva ve kafes temel almanız gereken eşyalardır.

  Guinea piglerin huyları:
  Guinea pigler ürkek hayvanlardır.İlk aldığınızda sizden çok korkup bir yerlere saklanabilirler.Sabırlı olun , kısa sürede size alışacaktır ve korkusunu yenecektir.İlginizle ve sevginizle onun en sevdiği canlı olabilirsiniz.Onun yanında ani hareketler yapmaktan ve yüksek sesler çıkarmaktan kaçının.Onunla yumuşak bir ses tonunuzla konuşun.Sesinizi tanıyacaktır.Bazen sesinizi duyduğunda sizinle viyaklayarak konuşmaya çalışabilir.Çok nadiren ısırırlar.Çok ürkmek , çok canlarının yanması gibi onları aşırı etkileyen durumlar dışında kesinlikle ısırmazlar.Diğer canlılara zarar vermediklerinden dolayı kolay avlanabilirler.

  Guinea piglerin temizliği:
  Guinea piglerin kendisi asla kokmaz.Kafeste kokan şeyler dışkıları ve idrarlanmış eşyalarıdır.Bu yüzden haftada 1 kere veya daha sık kafesini ve eşyalarını yıkayıp taban malzemelerini değiştirmeniz kokunun tamamen önüne geçecektir.Kışın ayda 1 kere , yazın 2 haftada bir yıkayabilirsiniz.Yıkama sürenizi ne kadar az şampuan kullanırsanız o kadar arttırabilirsiniz.Şampuan olarak hayvan şampuanları ve bebek şampuanlarını kullanabilirsiniz.

  Guinea piglerin ırkları:
  Amerikan , Coronet , Peruvian , Abyssinian , Texel ve Teddy ırkları bulunur.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.