blank
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27411

  GUMBORO HASTALIĞI – Infeksiyöz Bursal Hastalık

  Tavukların (daha çok civciv ve piliçlerin) bulaşıcı, orta derecede öldürücü, bursa fabricius gibi primer lenfoid organda bozukluklar yaparak immun sistemin baskılanmasına yol açan viral bir hastalığıdır.
  Antikor sentezine engel olduğu için, aşılamalar sonunda humoral bağışıklığa olumsuz yönde etki eder.

  Etken;
  Gumboro hastalığının spesifik etkeni İnfeksiyöz Bursal Hastalık Virüsü (IBDV), Birnaviridae cinsine ait çift sarmallı, zarfsız, RNA virüsüdür.
  Serotip 1 immunosupresif patojendir, serotip 2 bu özellikte değildir.
  Gumboro hastalığı virüsünün en önemli özelliği, doğa koşullarına, fiziksel ve kimyasal faktörlere (özellikle dezenfektanlar) dirençli olmasıdır. Formol, kloramin ve bazı iyotlu bileşikler virüs üzerinde etkilidirler.

  Bulaşma;
  Etken hayvanlara genel olarak sindirim yoluyla bulaşmaktadır.

  Klinik Belirtiler;
  Başlıca klinik belirtiler arasında durgunluk, iştahsızlık, tüylerin kabarması ve karışık bir hal alması, hareket isteksizliği, susama, depresyon, dehidrasyon, zayıflama, beyaz-gri bir ishal sonu arka kısımların kirlenmesi, arka kısmını gagalama olarak karşımıza çıkar. Genç hayvanlarda semptomlar daha az belirgin; immunosupresif etki ön plandadır.

  Nekropsi;
  Bacak ve göğüs kısımlarında, bezel mide ve kalp kasında kanamalar, hastalığın seyrine göre Bursa fabricusta ödem, hemoraji, koyu renk görünüm, karaciğer, dalak ve böbrekler büyüme ve böbreklerde ürat kristalleri görülür.

  Laboratuvar tanı;
  Virüsün izolasyon ve identifikasyonu, serolojik testler (ELISA, NT, AGPT, vs) ve gerekirse deneysel inokülasyonlar yapılır.

  Tedavi;
  Spesifik bir tedavi yoktur. Antibiyotikler, sülfonamidler ve nitrofuranların etkisi azdır veya yoktur. Vitamin-elektrolit terapisi yardımcıdır. Yüksek düzeyde tetrasiklinler kalsiyum emilimini azaltır ve raşitizm gelişmesine neden olur. Canlı kalan civcivlerde halsizlik görülür ve immünosupresyon geliştiği için sekonder hastalıklara daha yatkındırlar.

  Koruma;

  •AŞILAMA

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.