blank
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25929
  Gypsy
  Üye

  Merhaba Arkadaşlar,

  2 yaşındaki iguanamın bir anda alt çenesi şişti ve yemek yiyemez duruma geldi.

  Araştırdığımda bunun kalsiyum eksikliğinden kaynaklı olabileceğini gördüm, şu an yoğun besin takviyesi ( ek kalsiyum olarak mürekkep balığı kemiğitozu) ağızdan şırınga ile veriyorum ve UV lambasını mümkün olduğunca açık tutuyorum.

  Dışkı yapıyor ancak idrar göremiyorum. Bu arada sanırım yeterli besin yiyemediğinden su içiyor. Böbrek yetmezliği olabileceğinden direk vitamin veremiyorum.

  1 hatadır bu şekilde tedaviye devam etmeme rağmen şişlik inmedi, çok zayıfladı ve hareketsizleşti.

  Acill fikirlerinize ihtiyaç duyuyorum.

  Şimdiden teşekkürler

  #99420
  detay
  Üye

  Kol ve bacak kemiklerinde de benzer şişlikler var mı ve bu şişlikler, eklemler, kemikler yumuşamış vaziyette mi? Öyleyse belirttiğiniz gibi metabolik kemik hastalığı şekillenmiş olabilir. Önceden uyguladığınız diyeti ve ve çevre şartlarını yazarsanız daha sağlıklı yardımcı olabiliriz. Ancak şu anda adına yoğun tedavi dediğiniz diyet düzenlemesiyle düzelecek bir durum değildir. Acilen kliniğe gidip veteriner (sözünü ettiğiniz kalsiyum+ vitd vs) prepatları ve iştah açıcılarla tedaviye başlanması gerekir. Klinikte yoğun bakım ünitesine alınarak infrared lambayla ortam ısısı 30 derece olarak sabitlenmeli, 10-12 saat kadar UV-b lamba yanmalı.

  Geçmiş olsun

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.