blank
 1. Anasayfa
 2. Veterinarium
 3. Veteriner Hekim Mesleki
 4. Hayvan Yetiştiricileri İsyanda
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #20603

  Hayvan Yetiştiricileri İsyanda
  Bir bu kalmıştı. Esnaf, sanayici, tarım üreticisi derken şimdi de hayvan üreticileri icralarla boğuşuyor.
  [img]http://www.habervet.com/upload/admin_9400903582.JPG[/img]
  Bir bu kalmıştı. Esnaf, sanayici, tarım üreticisi derken şimdi de hayvan üreticileri icralarla boğuşuyor. Antalya’daki hayvan üreticileri biraraya geldi ve isyan bayrağını çekti. Kentteki hayvan üreticilerinin yüze 30’u icralık. 125 bin büyükbaş hayvanın yüzde 30’u üreticilerin borçlarını kapatabilmesi için mezbahanelere kesime gidiyor. Kesilen kaliteli damızlıklarsa süt üretimini tehlikeye sokuyor. İşte bu tehlikelere dikkat çekmek için biraraya gelen süt üreticileri acil önlem alınmaz ve isyan çığlıklarını duyan olmazsa eylem için sokağa çıkacaklarını söyledi.

  Hayvan üreticileri de giderek artan girdi maliyetleri karşısında dayanamadı ve isyan bayrağını çekti. Özellikle süt üretiminin durma noktasına geldiğine dikkat çeken Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Ziraat Odası, veteriner hekimler Odası gibi meslek örgütlerinin de desetğini alarak bir basın açıklaması yaptı. Antalya’daki 125 bin büyükbaş hayvanın yüzde 30’unun sahibinin borçlarını ödeyebilmesi için kesildiğini söyleyen Antalya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yakup Soytürk, içinde bulundukları zor durumu anlattı.
  Soytürk, sektörün temel bileşenleri olarak hükümetten isteklerini sıraladı.

  Birlik başkanı Soytürk, acil olarak önlem alınmazsa yaşanabilecekleri de açıkladı.

  Son krikle birlikte sütün artık para etmemesinden yakınan üreticiler süt üreteminin yarı yarıya da düştüğünü vurgulamayı ihmal etmedi. Süt üreticilerinin bu duruma düşüren en büyük etkenlerden biri de tonu 2 bin dolara kadar düşen süttozu. 1 kilo süttozundan 11 kilo süt üretmek mümkün. Süt ve süt ürünü imalatı yapan yerlerin tercihi de süt yerine süttozu olunca üreticiler iyice zora girdi. Hükümetin seslerine kulak vermesini isteyen üreticiler aksi halde eylem yapmaya kararlı. Toplantıdra süt ikram eden üreticiler herkesi süt tüketmeye çağırdı.

  http://www.kanalvip.com.tr

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.