blank
 1. Anasayfa
 2. Veterinarium
 3. Veteriner Hekim Mesleki
 4. Hayvanlarda İdrar Taşlarının Lazer Litotripsi Cihazı ile Tedavisi
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27116

  Hayvanlarda İdrar Taşlarının Lazer Litotripsi Cihazı ile Tedavisi

  Makalenin orjinali :
  http://vet.osu.edu/vmc/new-technology-means-better-treatment

  google translate ile türkçe çevirisi :

  Üriner taş hastalığı hayvan hastalarda oldukça sık rastlanan bir durumdur ve geleneksel, invaziv cerrahi taşları kaldırmak için önerilen tedavi olmuştur. Kısa bir süre önce alınan bir lazer litotripsi cihazı, şu anda dişi köpekler ve kediler kullanılmakta olan üriner taşlar, tedavi etmek için: Şimdi, The Ohio State Üniversitesi Veteriner Tıp Merkezi (VMC) olan hastalarda başka bir tedavi seçeneği olacaktır. Litotripsi ile bir lazer fiber sistoskop ile geçirilir, daha sonra, bir düğmeye basarak, enerji, taş parçalanır ya da parçası olacağını iletilir. Parçaları, sonra kaldırılır veya üriner sistem kendi geçmesine sol olabilir. Bu prosedür, taşın büyüklüğüne göre 30 ila 90 dakika arasında sürebilir.

  “Biz sahipleri invaziv cerrahi uğramaz tercih ederdim hastalarda alternatif bir tedavi sağlayacak bu araç, çok heyecanlıyız,” özel ilgi, üroloji ve nefroloji Profesör Dennis çiğneyin, DVM, Diplomate ACVIM, dedi. Tekrarlanan invaziv ameliyatlar geçirmek zorunda kalmazsınız, böylece Litotripsi tedavileri, tekrarlayan taşlarla hastalar için cazip bir seçenek sağlar. Litotripsi için en iyi aday köpekler olmasına rağmen, prosedür erkek kediler için de kullanılabilir. Erkek kediler genellikle kendi küçük üretralar nedeniyle prosedür için iyi bir aday değildir. Gelecekte, VMC çiftlik hayvan klinisyenler genellikle bloke üretralar muzdarip erkek keçi, taş lazer parçalanma seçebilirsiniz. Purdue Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nde veterinerlik lazer litotripsi tekniği öncülük etmiştir ve son birkaç yıldır başarılı bir şekilde kullanıyor.

  Ne bekleyebiliriz?

  Gerektiği gibi, şüpheli bir idrar taşı VMC sevk edilen hastaların ameliyat öncesi rutin kan çalışma, grafiler veya ultrason ile değerlendirilir. Hastalar geceleme ve ertesi gün prosedüre tabi olacaktır. Hastaların çoğu bir ek geceleme kurtarma izlemek ve takip ilaçlar almak isteyecektir. Litotripsi güvenli ve konvansiyonel cerrahiye göre daha az invaziv ve bazı yan etkileri de dahil olmak üzere ağrı ve enstrümantasyon şişlik oluşabilir. Nadiren taşlar yeterince parçalanmış olamaz, konvansiyonel cerrahi gerekebilir. Ancak, hastaların büyük bir çoğunluğu için, prosedür sadece bir ya da iki gün en az bir iyileşme dönemi genellikle ağrılı bir durum için hızlı bir rahatlama sağlayacaktır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.