blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Köpek
 5. hayvanlarda tüy dökümü ve bakımı
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8973

  PETLERDE TÜY DÖKÜMÜ VE BAKIMI

  Petlerinize iyi bakıyor,besliyor,temizliğini aksatmıyorsunuz,düzenli olarak aşılarını yaptırıyor ve parazitlere karşı önlem alıyorsunuz. Fakat petleriniz hala tüy döküyor! Petler niçin tüy dökerler ve ne gibi önlemler alınmalıdır?

  1-Mevsimsel tüy dökülmesi:

  İlkbahar ve sonbahar petlerinizin tüy değiştirme mevsimleridir.İlkbahar aylarında yazın sıcaklarından korunmak için uzun tüyler dökülür ve seyrekleşir.Sonbahar aylarında ise, soğuk kış aylarına hazırlık olarak , ince ve seyrek kıl örtüsü değişir,tüyler dökülür ve yerine daha uzun ve kalın tüyler gelir.Bu çeşit bir tüy dökümü tamamen normaldir. Genellikle 2 ay sürmekle birlikte, bazen 4 aya kadar uzayabilir.Evlerinizin aşırı sıcak olması ve akşamları ışık alış süresinin uzaması tüy dökülmesini arttırır.

  2-Petlerin yıkanması:

  Yıkama işlemi uygun koşullar altında yapılmadığı takdirde yine tüy dökülmesine neden olur.Sık yıkama petlerinizin derisinin kurumasına yol açar.Petlerinizi aksi gerekmedikçe; yaz aylarında ayda bir, kış aylarında ise iki ayda bir yıkamak yeterlidir.Tabii ki kullanılan şampuanların da etkin bir rolü vardır.Petlerinizin derisine ve tüy yapısına göre hazırlanmış özel şampuanlar vardır.Bu şampuanlar dışındaki diğer temizlik malzemeleri, değişik pH derecelerinde olduğu ve farklı kimyasal maddeler içerdiği için petlerinizin zaten terleme özelliği olmayan derisinde kurumaya yol açar.Neticede tüyler zayıflar ve dökülür. Bazen bu temizlik malzemelerine karşı allerjik reaksiyonlar gelişebilr.Petlerin şampuanları ise petlerinizin ırkına,deri ve tüy yapısına ,yaşına göre farklı olarak üretilmiştir. Hassas ırklar için allerjik etkisi az olan, kremli, gözleri hassas olan ve yavru petler içingözleri yakmayan, bit ve pire gibi dış parazitlere etkili ilaçlı yıkama sağlayan şampuan türlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca ,petlerinizi ıslatmadan yıkama için üretilen kuru şampuan tozları da güvenli temizlik ve bakım kolaylığı sağlar.Petleriniz için en uygun olanını Veteriner Hekiminize danışarak ,seçip güvenle kullanabilirsiniz.Bu tür şampuanlar etkin bir temizlik ve tüy bakımı sağlar.Petlerinizi yıkarken herhangi bir kulak problemi yaşamamak için kulaklarını gliserinli pamuk ile tıkamalı ve su kaçması halinde kurulamalısınız.

  3-Taramanın ve Fırçalamanın Etkisi:

  Tarama işlemi hergün en az bir kere yapılmalıdır.Petlerinizin tüy yapısına göre uzun tüyler için, aşırı gelişmiş tüyler için, ipek tüyler ve kıl tüyler için üretilmiş fırçalardan biri kullanılmalıdır.Bu işlem ile ölü tüyleri ve ölü deri hücrelerini alıp, deriye masaj yapmış olursunuz.Böylelikle deri yapısı ve kıl kökleri güçlenir ve daha sağlıklı tüyler çıkar.

  4-Beslenmenin tüyler üzerindeki etkisi:

  En önemli tüy dökme sebeplerinden birisi yanlış beslenme programıdır.Aşırı proteinli gıdalarlr yani et ve et ürünleri, dengesiz yağ asitleri ile beslenme tüy dökülmesine neden olur.Petler ile insanların gıda ihtiyaçları farklı olduğundan, evde hazırlanan gıdalarla petlerinizin tüm mineral ve vitamin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamayabilirsiniz.Bu nedenle oluşan yetersiz beslenme sonucu, petleriniz bir çok metabolik hastalığa açık hale gelebileceği gibi tüyleri de dökülür.Bu problem için en etkili çözüm,petleriniz için hazırlanmış profesyonel mamalardır.Petlerinizin yaşına, ırkına ve kilosuna göre hazırlanmış bu mamalardan uygun olanını Veteriner Hekiminize danışarak seçerseniz, hem sizin için ekonomik, hem de petleriniz için ideal bir beslenme programı sağlamış olursunuz.

  5-İç ve dış parazitler:

  Parazitler, birçok sorunun yanında tüy dökülmesi de meydana getirirler.İç parazitler bağırsaklarda petlerinizin besinlerine ortak olarak, petlerinizde hastalığa ve tüy dökülmesine neden olur.Dış parazitler ise deride,kıl köklerinde ve kıllarda tahribat yaparak tüy dökülmesine neden olur.Bu tür bir tüy dökülmesine engel olmak için etkili ve düzenli paraziter mücadele yapılmalıdır.

  6-Mekanik etki:

  Tasma,zincir,sürtünme ve tırmalama gibi mekanik etkiler de, kıl kökünde tahribat ve bölgesel tüy dökülmesine sebep olur. Bu gibi bakımla ilgili tüy dökülmesinin dışında deride meydana gelen hastalıklar, hormonal dengesizlikler, sinir sistemi hastalıkları, metabolik hastalıklar da tüy dökülmesine neden olur.Veteriner Hekimler tarafından bu hastalıkların tedavisi sonrası tüy dökülmesi de engellenmiş olur

  #34862
  asumut
  Katılımcı

  teşekkürler

  #40785

  çok faydalı…teşekkürlr…

  #54370

  tüy dökülmelerinin önüne geçmek için mamamıza dikkat etmemiz çok önemlidir. ucuza kaçtıkça bu tür sorunlar başımıza gelecektir.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.