blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. ineğimin biri buzak atıyor?
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19885

  merhaba arkadaşlar ,
  ineğimin biri her yıl doğumuna bir kaç ay kala düşük yapıyor .acaba neden burecalla olabilir mi? eğer buysa aşısını temin etmek için ne yapmam lazım düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim tşk

  #65483
  kelej
  Üye

  Arkadaşım öncelikle benim söylediklerime fazla önem degildir…sadece ufak bi yorum yapacagım…bunun üstadı yener abi’dir onun sözleri kayde degerdir
  açıkcası brucella olacagını düşünmüyorum çünkü brusella çabuk yayılan bir hastalıktır diger hayvanlarınızda görülme olasılıgı çok yüksektir…hemde viral ve bakteriyel enfeksiyonlarına karşı önceden aşılama yararlıdır..
  bence beslenme ilgili sebebler(kaşeksi,vitamin-a eksikligi,iyot ve selenyum eksikliği) ve kalıtsal sebebler olabilecegini düşünüyorum…
  söz senin yener abi

  #65552

  Merhabalar Tayfun bey.

  Öncelikle size abortus yani yavru atmanın nedenlerini açıklayayım.

  Abort nedenleri:
  1.infeksiyözdür.yani bakteriler,viruslar,mantarlar ve parazitlerdir.

  2.non-infeksiyöz yani enfeksiyona bağlı olmayan vitamin-mineral yetmezliği,hormonal bozukluklar, bakım ve besleme hataları, genetik faktörleri, alerjiler, anomaliler ve uterus tümörleridir.

  Yavru atmalara neden olan enfeksiyöz faktörler sığırlarda:
  bakteri olarak:

  brucellozis
  camphylobacteriosis
  listeriosis
  leptospirosis
  salmonellosis
  chlamidiosis’dir.

  virus olarak:

  BVD
  IBR
  PI 3
  Akabane

  parazit olarak:

  toxoplasma gondii
  tritrichomonas foetus

  mantar olarak:

  aspergillus
  mucor enf.
  absidiosis
  rhizopus enfeksiyonlarıdır.

  Bu nedenle abortus yani yavru atmanın nedenleri çok fazladır ve söylediklerinize bağlı olarak hangi etkenin yavru atmaya sebep olduğunu anlamak güçtür.

  Her bakteri belirli dönemde yavru atmaya sebep olduğundan gebeliğin hangi döneminde yavru attığını söylerseniz belki kümeyi daraltarak sonuca daha fazla yaklaşabiliriz ama buradan kesinlikle halledilecek birşey değildir.yavru atma önemli bir sorundur ve mutlaka detaylı muayene edilip nedeninin anlaşılması ve nedene yönelik tedavisinin yapılması gerekmektedir.

  bu arada aşılarınızı hayvanlar hastalanmadan yaptırmanız gerekiyor hastalık meydana geldikten sonra yapacağınız aşılar hayvanlarınızı ÖLDÜREBİLİR!zaten hastalık etkeni hayvana girmiş birde biz aşıyla bunların sayısını arttırırsak hayvan iyice zayıf düşer.aklınızda bulunsun.

  veteriner hekime ve eğer imkanınız varsa fakülteye başvurarak hayvanınızın varsa düşük yaptığı fötüsünün mikrobiyolojik incelenmesi,kan serum testlerinin vs… yapılması gerekir.

  Sağlıcakla kalın

  #65553

  Bu arada kelej kardeşime teşekkür ediyorum beni bu konularda bilgili bir kişi olarak varsaydığı için.hepinize faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.

  Geçmiş olsun..

  #65562

  slm arkadaslar ben brusella oldugunu dusunmuyorum cunku cabuk yayıldıgı ıcın dıger hayvanlardada gorulmesı lazım cok yuksek ıhtımalle tek hayvanda abort varsa bence oncelıklı olarak yedırdıkler besınlerı ıncelemek lazım mesala kuflu sılaj eger bole bı durum yoksa selenyum ve a vıtamını desdekleyerek bıdahakı dogumunu takıp etmek lazım tesekkurler

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.