blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. İnek tek seferde dördüz doğurdu
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27965

  İnek tek seferde dördüz doğurdu

  CİHAN – 27.11.2011 – 16:34
  Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı İsabeyli beldesinde Gürcan Ertürk’e ait çiftlikteki Holstein ırkı inek, tek seferde dördüz doğurdu. Çiftliğin veteriner hekimi Ali İhsan Küçükebeoğlu, ineğin ve 4 buzağının sağlık durumunun gayet iyi olduğunu söyledi.

  Çiftliğin sahibi Gürcan Ertürk, 3 yaşındaki Holstein ırkı ineğin doğum yapacağını çobanların haber verdiğini ifade etti. Küçükbaş hayvanlarda daha çok görülen çoklu doğumun büyükbaş hayvanda olmasını şaşkınlıkla karşıladığını belirten Ertürk, şöyle devam etti. “Çiftlikteki çobanların telefon açması üzerine çiftliğe gittim. İnekten birinci buzağı gelmek üzereydi onu kendi imkanlarımızla aldık. Daha sonra inek aniden yere yattı. Bir gariplik olduğunu hissedip veterineri çağırdım. Veteriner ineğe baktı ve bir buzağı daha olduğunu söyledi. Veterinerle beraber ikinci buzağıyı da inekten aldık. İkinci buzağı biraz baygın bir vaziyetteydi. Ben buzağıya akciğer masajı yaparken veterinerimiz daha sonra üçüncü buzağıyı da getirdi. Üçüncü buzağıya da akciğer masajı yaparken birden dördüncü buzağıda geldi. Biz de şaşkınlık içinde masaj yapmaya devam ettik. Şimdi sağlık durumları oldukça iyi. İlk günlerinde birer litre, bugün de yaklaşık 2 litre süt emdiler. Bunların doğumuna daha 1 ay vardı. Bir ay içerisinde daha iyi olacaklarını inanıyoruz. Sabah akşam veteriner gözden geçiriyor. Buzağıların ikisi erkek ikisi dişi.”

  Çok nadir bir durumla karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Ertürk, iki erkek buzağıya Ercan ve Mustafa, iki kız buzağıya da Nesli ve Rümeysa ismini verdiğini söyledi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.