1. Anasayfa
  2. Hayvanlar Alemi
  3. Veteriner Hekimlere Sorun
  4. İNEKTE DOĞUM FELCİ 4 GÜNDÜR KALDIRAMIYORUM YARDIM LÜTFEN
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar

bu ilk askıyla kaldırmaya çalıştığımız gün felcin 2. günün sabahı hayvan askıylada ayakta duramıyordu

bu inein yatalak olarak durduğu hal

bu da ineğin şuanki askıyla kaldırılmış hali askıyı çekince 1-2 saat ayakta durabiliyor ama yürümeye çalışırsa arka ayakları burkulup düşüyor yere

S.a form üyeleri ve hocalarım 4 gün önce ineğim doğum yaptı doğum norman gerçekleşti ve 3. doğumunu yaptı hayvan doğumdan sonra normaldi,buzağısıda sağlıklı yaklaşık ilk etapta elle 6-7 litre ağız sütü sağdırdım sonra yaklaşık 2-3 saat sonra ineği yattığı yerden kaldıramadım uğraş çaba yine olmadı,sonrasında çalıştığım veteriner arkadaşı çağırdım kalsiyum vurduk hayvana ilk etapta 1 şişe 500 mlt (calcio ph)kalsiyum verdi damardan kalkmadı sonra nabzını kontrol edip 1 şişe daha 500mlt (kalsivet)lik serum verdi damardan ve 100mlt lik fosfor verdi hayvanı uğraşçaba kaldıramadık sonra dururken kendiliğinden kalktı biraz dolaşmaya başladı arkadaş gitti sora hayvan yaklaşık 2 saat felan ayakta durdu sonra yatmış yine gittim kaldıramadım tekrar veteriner arkadaş geldi ve 2 şişe daha kalsiyum serum vurduk (500mlt lik) artı calvasone b vitamini ve DİKLOREN ampul 5 tüp vurduk uğraş çaba hayvanı hiç kaldıramadık yaklaşık 2 saat sonra 1 şişede veteriner arkadaşın uygula demesi üzerine kalsiyum serum damardan vurdum nabızı kontrol ederek yine kalkmadı hayvan.sonrasında 4 gündür yatıyor hayvan vücut fonsiyonları normal yiyip içiyor hatta iştahıda yerinde ama kendiliğinden kalkamıyor askı demiriyle kaldırıyorum beklersem şayet demiri çıkardıktan sonra 1-2 saat ayakta durabiliyor hayvan ama yürümeye çalışırsa arka ayakları burkuluyor ve yıkılıyor,3 gündürde akşam 50 sabah 50 mlt calsisure etten vuruyorum günde 20 gr nervit(b1-b6) vuruyorum artı sabah 8 tüp DİKLOREN akşamda 8 tüp dikloren vuruyorum hayvanın genel seyri gayet iyi ama kendiliğinden kalkamıyor(Doğumdan öncede D3 vitanimi uygulamıştım doğumdan sonra 25 gr kalsiyum vurmuştum önceki doğumlarındada felç sorunu hiç yaşamadık süt verimide yüksek bir hayvan)
    S.n arkadaşlar ve hocalar bu hayvana ne yapmalıyım bu tedaviye artı hangi ilaçlarla destek vermeliyim ve bu ineğimi nasıl kaldırabilirim ayağa yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi beliyorum .teşekkürler.

Merhabalar..geçmiş olsun…

Öncelikle muayene eden veteriner hekim arkadaş en doğru kararı verecektir..biz buradan genel birşeyler söyleyebiliriz ancak…

Öncelikle sadece kalsiyum eksikliği düşülerek tedaviye devam ediliyor..eğer üstüste kalsiyum sserumları verilmesine rağmen hayvanda yeterli düzelme sağlanamıyorsa hipokalseminin ( kalsiyum eksikliği) yanında şu 2 durumunda değerlendirilmesi gerekir..

hipofosfatemi ve hipoglisemi..(fosfor ve şeker eksikliği)

hipofosfatemili inekler de genel durumların iyiye gitmesi ve düzelmesi yanında ayağa kalkamazlar..böyle olgularda %15 lik sodyum bifosfat damar yolula verilmelidir ve sonuç izlenmelidir..

eğer sonuç alınamzsa ipoglisemi düşünülmelidir..bunun giderilmesi içinde %30-40 lık glikoz serumlarından (yanında deksametazon ) kullanılmalıdır..ve sonuçlar izlenmelidir..

bunun yanında hayvanın doğum kanalında oluşmuş yaralanmalar veya yırtıklarda ayağa kalkma sırasında hayvana sancı vereceğinden hayvan ayağa kalkmaz istemez ..bu durumuda gözden kaçırmamak gerekir..

tabi bu dediklerimiz olası nedenler..veteriner hekiminiz bunların hepsini düşünmüş ve muayene ederek en doğru kararı vermiştir..bizimkisi sadece bir hatırlatma..tekrar geçmiş olsun…

Murat KUTAY wrote:

Öncelikle muayene eden veteriner hekim arkadaş en doğru kararı verecektir..biz buradan genel birşeyler söyleyebiliriz ancak…

Öncelikle sadece kalsiyum eksikliği düşülerek tedaviye devam ediliyor..eğer üstüste kalsiyum sserumları verilmesine rağmen hayvanda yeterli düzelme sağlanamıyorsa hipokalseminin ( kalsiyum eksikliği) yanında şu 2 durumunda değerlendirilmesi gerekir..

hipofosfatemili inekler de genel durumların iyiye gitmesi ve düzelmesi yanında ayağa kalkamazlar..böyle olgularda %15 lik sodyum bifosfat damar yolula verilmelidir ve sonuç izlenmelidir..

eğer sonuç alınamzsa ipoglisemi düşünülmelidir..bunun giderilmesi içinde %30-40 lık glikoz serumlarından (yanında deksametazon ) kullanılmalıdır..ve sonuçlar izlenmelidir..

bunun yanında hayvanın doğum kanalında oluşmuş yaralanmalar veya yırtıklarda ayağa kalkma sırasında hayvana sancı vereceğinden hayvan ayağa kalkmaz istemez ..bu durumuda gözden kaçırmamak gerekir..

tabi bu dediklerimiz olası nedenler..veteriner hekiminiz bunların hepsini düşünmüş ve muayene ederek en doğru kararı vermiştir..bizimkisi sadece bir hatırlatma..tekrar geçmiş olsun…

tavsiyeleriniz için çok teşekkürler hocam kendi veternerimle muhabbetimiz koyu ben sizin yazdıklarınızı “hipofosfatemi ve hipoglisemi” ona soracağım ve ona göre tedavi edeceğim,

Öncelikle geçmiş olsun,
    Bende Murat beyin söyledilklerine katılıyorum.
    İlave olarak ise İnterhas’ın ürünü olan NOVACOC FORT’u öneriyorum.

hacimmet wrote:
    Murat KUTAY wrote:

tavsiyeleriniz için çok teşekkürler hocam kendi veternerimle muhabbetimiz koyu ben sizin yazdıklarınızı “hipofosfatemi ve hipoglisemi” ona soracağım ve ona göre tedavi edeceğim,

Tavsiyeleriniz için çok sağolun sayın hocalarım ineği sonunda kaldırmayı başardım kalsiyum (calsio ph) serum şeklinde günlük 150 cc damardan artı günlük 20 cc fosfor ete vurdum artı sabah akşam 5 er tüp dikloren ampul,günlük 20 cc b vitamini ve dektametazon olarak günlük 20 cc calvasone ve 2 gün 10 cc yeldif kullandım bunlara artı olarak kaliteli yem katkı maddesi ve pekmez verdim birde günde 3 kez bel askısıyla ineğe egzersiz yaptırdım, 2 gündür ineğim ayağa kalkıyor sütünüde biraz biraz artırarak sağdırıyorum şuan düzeliyor bilgilendirmeleriniz ve tavsiyeleriniz için tekrar teşekkürler.

Geçmiş olsun..İyileşmesine sevindik ..

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.