blank
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26513
  13010
  Katılımcı

  Merhaba,2 yaşındaki köpeğimin sol kulak altında yukarıdan aşağı dizilimli 3 ya da 4 adet lenfadenomegaliyle uyumlu sert, mobil olmayan şişlik var, dışarıdan bakıldığında büyükçe oval bir kitle gibi ama dokunulduğunda birkaç odak var. Bugün şişliğinin 4. günü,yavaş yavaş büyüdü, ikinci gün maksimum büyüklüğe ulaştı, büyürken ağrılıydı, kırgınlık ve yorgunluğu oldu ama şu an hareketli ve iyi.Ama şişlikler hala devam ediyor. Neden olmuş olabilir yardımcı olabilirseniz sevinirim.teşekkür ederim.

  #99898

  Merhabalar…

  Bildiğiniz üzere lenf yumruları vücudun bir savunma mekanizmalarıdır..Enfeksiyonlara karşı vücut savunmasını yerine getirir..Lenfositlerin birikmesi ilede lenf yumruları şişebilir..

  Bu olay genellikle şişen lenf yumrusunun bulunduğu bölgede bir enfeksiyon olduğunu gösterir..Dediğiniz belirtilere göre kulak enfeksyonu,göz enfeksiyonu yada boğaz enfeksiyonu şekkillenmiş olabilir hayvanda..Bu nedenle muayenede bu olası nedenle göz önünede bulundurulmadır..

  Şişmenin giderilmesi içinde mutlaka antibiyotik tedavisine ve gerekli görülürse yardımcı tedavilere girişilmelidir..

  #99905
  13010
  Katılımcı

  Lenf nodu olduğuna bile emin değilim sadece şişlliğin uzun ince formda ve ard arda dizilmiş yuvarlaklar şeklinde olmasından ötürü ben öyle düşündüm,veterineri sertlikten ötürü arı vs sokması ya da enfeksiyon olabilir dedi. Amoxlav ve iyot iyodür kullanıyoruz olası bir abse ihtimaline karşı. Fakat iyot iyodürü çok yoğun olarak süremiyoruz ve çok etkin olduğunu sanmıyorum bizim kullandığımız gibi kullanıldığında çünkü biz ilacın fazlalığını almazsak kendi koltuklara sürterek temizliyor. Veterinere de götürdük ilaçlar onun önerisiydi, fakat bir süredir kullanmamıza rağmem neredeyse hiçbir gelişme olmadığı için sorma ihtiyacı duydum. Göz ve dişlerinde enfeksiyon yok gibi görünüyor. Şişlik yeri klasik infeksiyon özellikleri göstermiyor kızarma sıcaklık artışı gibi bir görüntüsü yok.Sizce abse drenajı(ki eğer abseyse) gerekli midir ya da ne zaman gereklidir?

  #99906

  Apse nin öncelikle antibiyotiklere kurutulması yoluna gidilir..bu yöntem etkili olmazsa pomad iyodürle apsenin olgunlaştırılması gerekir..ondan sonra açılabilir..

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.