blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Balık
 5. İşte Balıkların İlginç Karakterleri
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27139
  FeeLinG
  Üye

  İşte Balıkların İlginç Karakterleri

  Balık deyip geçmeyin. Balıkların da tıpkı insanlar gibi birbirinden üstün yönleri ve karakteristik özellikleri bulunuyor.

  Balıkların da tıpkı insanlar gibi birbirinden üstün yönleri ve karakteristik özellikleri bulunuyor…
  Balık türleri ve pişirme şekilleri konusunda 3 kitap yazan Fevzi Çimşit , balıkların da insanlar gibi bazı karakteristik özelliklere sahip olduğunu söyledi.

  En Cesur Balık “Lüfer”
  Fevzi Hoca’ya göre en cesur balık, lüfer.

  Çimşit, ’’Lüferler büyük balıklara bile saldırırlar. Bazı balıkçılar, boğazlarda bir yunusa karşı lüferlerin verdiği mücadeleyi gördüklerini anlatmaktadır. Buna göre, yunus, lüfer sürüsünün içinden geçer, lüfer sürüsü yunusa saldırır, yunus düşmanlarının ısırıklarından kurtulmak için taklalar atar ve umutsuzca çırpınır” bilgisini verdi.

  En Kurnaz Balık “Kefal”
  En kurnaz balığın ise kefal olduğunu dile getiren Çimşit,şöyle devam etti:
  “Kefal ’kurnaz, çevik, kolay yakalanamaz’ gibi unvanlara sahiptir. Çoğu zaman ağ ile çevrildiğinde ağın deniz yüzeyinde kalan bölümünden zıplayarak kaçma imkanı bulur. Diğer balıklar gibi “oltaya atlamaz”. Sürati ve çevikliği sayesinde başta yunuslar olmak üzere düşmanlarının hücumundan kolayca kurtulur. Yakalanmama konusunda balıkların en zekisi olduğu söylenir”

  En Duygusal Balık
  Kırlangıcın ise en duygusal balık olduğunu belirten Çimşit, kırlangıçların da, kılıçbalığı gibi erkek ve dişi olmak üzere çift yüzdüklerini ifade etti.

  Çimsit “Biri yakalandığında diğerinin homurdanarak ağladığı söylenir. Hatta Fransız balıkçılar bu balığı yakaladığında üzülür ve denize atarlarmış. Eşi yakalanan diğer balığın da üzüntüden intihar ettiği Fransız balıkçılar tarafından anlatılmaktadır” dedi.

  Duygusal Balığı Ayırmak İstemiyorlar
  Fevzi Çimşit trt.net.tr’ye de ilginç bir açıklamada bulundu. Kitabında kırlangıcın duygusallığını anlattıktan sonra çok sayıda kişinin bu balığı tüketmekten vazgeçtiğine dikkat çekti.

  Çimşit, müşterilerinin, “onlar çift şeklinde geziyorlar ayırmayalım” diyerek, kırlangıcı tercih etmediklerini belirtti.

  En Obur Balık “Levrek”
  Fevzi Çimşit, bazı balıkların öne çıkan özelliklerini ise şöyle sıraladı:
  “Gezici balıkların en önemli örneklerinden biri olan levrek olağanüstü obur, doymak bilmez bir balıktır. Fransızların bu balığa ’kurt’ lakabı takmalarının bir nedeni de oburluğudur”

  “En asaletli balık ise barbunyadır. Eski Çağ’da Akdeniz’in en kıymetli balıklarından biridir. Etinin lezzeti, renginin güzelliği takdir edilmiştir. Romalılar tarafından çok beğenilen olağanüstü bir değere sahip barbunya sarayların sofralarından eksik olmazmış.

  En Belalı Balık ise “İzmarit”
  Her zaman ’büyük balık küçük balığı yutar’ derler, ancak bu izmarit için geçerli değil.

  Büyük balıkların izmariti yemekten hep kaçındıklarını ifade eden Çimsit, şu şekilde devam etti:
  “Çünkü eti çok kılçıklı olan izmarit, hangi balık tarafından yenirse o balığın ağzında yara oluşur. İzmariti yiyen balık ölebilir. Zevkine en düşkün, gezmeyi en çok seven balık ise morinadır. Yumurtalarını dökmek için denizleri terk edip nehirlerin kaynaklarına kadar giderler. Nehirlerde yaptıkları yolculuk dikkat çekicidir.Silahı olmayan, hiç kimseye saldırmayan, parlak, şık giyimli, yakalandığında dahi güler”

  İskorpit ise en çirkin balık olarak kabul ediliyor.

  #100486
  ImraHor
  Üye

  lüferi tuttum

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.