blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Sağlık - Bakım - Beslenme
 4. İvermektin içeren parazit ilaçları
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26569

  Sevgili arkadaşlarım
  Tam olarak hatırlamıyorum ama netten okumuştum.
  Av arkadaşlarımıza iç ve dış parazitten korumak için ivermektin içeren parazit ilaçlarının (iğne) kullanılmasının sakıncalı olduğunu, ivermektin içeren ilaçların av arkadaşlarımızın (Av Köpeği) koku alma duyusunu azaltığı yazıyordu.
  1)Acaba bu gerçekmidir ?
  2)Bu konuda bilgisi olan arkadaşların bilgi vermesini bekliyorum çünkü benim av arkadaşımın arka ,kuyruğuna yakın bölgede bir lira büyüklüğünde yara oluştuğunu gördüm.bu bölgenin kılları dökülmüş ve kızarmış durumda bu yaranın büyümesinden endişe ediyorum ,bunun tedavisi için ivermektin içeren parazit ilacı kullanmaktanda korkuyorum.Bu tür yaralar için ne yapmalıyım.
  Bilgi veren tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

  #99930

  İvermectin lerin etki alanı yüksek olmasına karşın mesela bir ivermectin içeren ilacın prospektüsünden kısa bir cümle aktarayım:

  …..

  Atlarda ve ölüme sebep olabileceğinden Collie ırkı köpekler başta olmak üzere köpeklere uygulanmamalıdır. Raf ömrü dolmuş, açılmış veya saklama şartlarına uyulmadan uzun süre bekletilmiş olan ilaç, iç ambalajı (şişesi) ile birlikte imha edilmelidir. Suda yaşayan canlılar için toksiktir. Bu sebeple ilacın su kaynaklarına karışmamasına dikkat ediniz…………..

  Bu nedenle kullanma sırasında belirttiğiniz risklerde dahil bir çok yan etkileri vardır…

  Bunun yanında aşağıda örneğini verdiğimiz köpekler için özel üretilmiş yan etkileri düşük ama etki alanları geniş ilaçlar kullanabilirsiniz..


  Örnek İlaç …

  #100989

  Bu ivermectin den bizde kullandık bizim ufaklık iç parazit haplarını kusuyordu. O yüzden enjektör yapalım dedim veterinerimize. Onun üzerine bu ilaçtan kullandık.
  Yalnız kullandığımız bu ilaç galiba iç parazitlerine ve dış parazitlerine iyi geliyor ama
  dış parazitlerden olan keneye bir etkisi yokmuş.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.