blank
 1. Anasayfa
 2. Veterinarium
 3. Veteriner Hekim Mesleki
 4. izmir Hayvan Takip Sistemi Anasayfa
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #28192

  İzmir Veteriner Hekimler Odası Hayvan Kayıt Sistemi

  Link: http://izmir.petkimlik.com/index.aspx

  5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 4, 6, 17 ve Uygulama Yönetmeliği’nin 7, 10 ve 21. Maddeleri uyarınca belediyelere verilen hayvanları kayıt altına alma görevi ve aynı yönetmeliğin 12. Maddesi uyarınca hayvan sahiplerine hayvanlarını kaydettirme yükümlülüğü getirilmiştir. Bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü olarak bir kayıt altyapısı oluşturduk. Yasal yükümlülüğü yerine getirebilmek ve hayvan sahiplerinin kayıt işlemlerini en kolay şekilde yapabilmeleri için bu altyapıyı ilçe Belediyeleri,özel veteriner muayenehane, poliklinik ve hayvan hastanelerinin kullanımına sunuyoruz.

  Bu sistemi kullanarak, kanunun öngördüğü ve belediyemizin kayıt işlemlerine de uygun şekilde, mikroçip implantasyonu ile hayvanı çok kısa bir sürede kaydederek, yasal kimliğe kavuşturacak ve izlenebilirliği sağlayacaksınız.

  Petkimlik Pet Hayvanları Kayıt Sistemi

  Gereklilik:
  Öncelikli olarak hayvanların haklarının güvence altına alınabilmesi ve kayıp veya çalınma gibi durumlarda hayvan ile hayvan sahibi arasındaki bağlantının kurulabilmesi için hayvana kalıcı bir kimlik sağlamak sahibinin birincil sorumluluğudur.

  Bu nedenle 5199 No’lu Hayvanları Koruma Kanunu’nun 10. maddesine göre pet sahipleri yapılan bütün işlemlerin, mevcut ya da geriye doğru izlenebilmeleri ve denetim altında tutulmalarının sağlanması amacıyla; hayvanını veteriner hekimler tarafından, mikroçip uygulaması ile kimliklendirip kayıt altına almakla yükümlüdürler.

  Ulaşılabilirlik:
  Petkimlik sistemi; Belediyeler, Veteriner klinik ve hastaneleri, yetiştiriciler, hayvanları koruma dernekleri, özel ve kamuya ait rehabilitasyon merkezleri, üniversite ve araştırma enstitüleri tarafından kullanılmaktadır.

  Petkimlik sistemine yukarıdaki kurum ve kuruluşlar tarafından bu güne kadar 60.000’e yakın hayvan kaydedilmiştir. Kayıt noktaları hakkında bilgiyi buradan alabilirsiniz.

  Fayda:
  Petkimlik sistemi bünyesinde her kurum ve kuruluşun kendi amaçları doğrultusunda kullanabilecekleri bir modül ve arayüz bulunmaktadır. Rehabilitasyon merkezi yönetim sistemi, hayvan kayıt sistemi, online aşı karnesi ve kayıp bildirim sistemi bunlara birer örnek olarak verilebilir. çok yakın zamanda gönüllü networkü ile aktif hayvan kurtarma sistemini de devreye alacağız.

  Güvenlik ve Gizlilik:
  Petkimlik sisteminde kayıtlı olan pet sahiplerinin iletişim bilgileri kaydeden kurum dışında başka kurum ve kuruluşlarca görüntülenemez. Sistemde görüntülenen bilgiler pet’in bilgileri, sağlık karnesi, pet sahibinin adı soyadı ve hangi kurum tarafından kayıt altına alındığı ve bukurumun iletişim bilgileri ile sınırlıdır.Sisteme pet sahiplerinin iletişim bilgilerinin de girilmesi mecburi değildir. Bu sayede kayıtlı kişilerin gereksiz şekilde 3. şahıslar tarafından rahatsız edilmesinin önüne geçilmesi sağlanmıştır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.