blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Balık
 5. KANCALI KURT (Larnaea Turleri)
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #16047

  KANCALI KURT (Larnaea Turleri)

  Enfeksiyon Belirtileri:

  Asıl parazit olan dişi kancalı kurtlar, solucana benzer görünümleri ile balıkların vucuduna tutundukları zaman kolayca tanınırlar. İlkbaharda, vücutlarının serbest ucunda 3 mm lik iki yumurta kesesi oluştuğunda, en fazla 20 mm civarında bir uzunluğa ulaşırlar.

  Etkilenen Balıklar:

  Kancalı kurtlar akvaryumdaki balıklardan çok havuzlardaki balıkları etkilerler. Japon Balıkları, Sazan, Orfe ve diğer Cyprinid�ler Lernaea cyprinacaea�den Minnow (Golyan Balığı) Lernaea phxinacaea dan zarar görebilir. Tropikal Cichlid de kancalı kurtlardan etkilene bilir.

  Enfeksiyon Ayrıntıları:

  Bilinen isimlerine rağmen, kancalı kurtlar aslınca kurt değil kopepod adı verilen kabuklu hayvanlardır. Bir çook kabuklu hayvanda olduğu gibi gelişme süreçlerinin basında kurtçuk halindedirler. Yumurtalardan çıkan ilk kurtçuklar uygun bir balık buluncaya kadar yüzer ve buldukları balığın solungaçlarına tutunurlar. Böylece artık yüzmedikleri bir evreye girerler. Ekerler, Dişilerin döllenmesini sağlarlar ve olmayı bırakırlar. Çiftleşen dişiler tekrar bir balığa tutunurlar ve kurda benzer asalaklar olarak yaşamaya başlar.

  Dişiler ilk baharda yumurtlar daha sonra ya ölürler yada yumurtlama sürecine devam ederler. Parazitler öldüğünde deride ve kaslarda kalan delikler ikinci bir enfeksiyona yol açabilir ve balıklar iyileşmeyebilir.

  Tavsiye Edilen Tedavi:

  Kancalı kurtlar, genelde vücut dokularını delerek balığa sıkıca tutunurlar. Yetişkin olan kurtları kendiniz, sert bir potasyum permanganat çözeltisi ile temizlenmiş yaradan küçük bir boya fırçası ile alabilirsiniz fakat bu zor bir yöntem olduğu kadar balık içinde tehlikeli olabilir. En iyi yöntem kurtçukları öldürmek için suda kullanılan antiparazit ilaçlardır.

  Parazitler giderildikten sonra vücuttaki yaraların kapanması uzun sürebilir. Bu yüzden yaralar tamamen kapanıncaya kadar balıklarınıza mantarları ve bakterileri öldürücü antiseptik bir banyo uygulayarak onların iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.