blank
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25424
  aykbz
  Katılımcı

  Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak… Benim 2 yıldır baktığım 2.5 yaşında bir köpeğim var aşılarını düzenli olarak yaptırıyorum. Fakat 2 yıldır iştahsızlığı vardır. Çok lezzetli olan (et-tavuk) gibi yiyecekler dışında kuru mama hatta ev yemeklerini bile ölmeyecek kadar yiyor. Bir hafta önce bir yavru köpek daha aldım 75 günlüktü. Şu an yavruda kanlı ishal var iki gündür veteriner hekimimize gidiyor serum ve ilaçlar uygulanıyor ama durumu çok kötü. Şimdi soruma gelmek istiyorum.
  Yavru ilk aşısı yapıldığında bir iki gün dışarıya çıktı. Virüsü burdan kapma olasılığı yüksek tabiki fakat aklıma bir seçenek daha geliyor. Acaba virüs benim diğer köpeğimde aşıları tam olmasına rağmen etkisiz bir biçimde bulunabilir mi? (Bunu yıllardır süren iştahsılığını düşünerek soruyorum). Yavruya diğer köpeğimden bulaşmış olabilir mi? Bu soruyu bugün kendi veterinerimize de soracağız. Sizlerede sormak istedim bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  #98083

  Merhabalar.Burada yazacağıma bazı hekim arkadaşlar karşı çıkabilir.Sizi meraklandırmamak adına cevaplandırıyorum.

  Evdeki aşılı hayvanınızdan (eğer aşıları etkili olduysa) diğer genç hayvana hastalığın geçtiğini düşünmüyorum.Dışarıdan bulaşmış olma ihtimali çok çok yüksek.Aşıları yaptırırken tekrarlarına geçmeden hayvanınızı dışarı fazla çıkarmanızı önermem.İmmunite oturduktan sonra sıkıntı yok zaten.Geçmiş olsun.

  #98119

  parvoviral enterit olmuş olabilir

  #98123

  Kanlı ishalin bulaşması solunum ve dışkı yoluyla olur ve hasta köpeğin diğer köpeklerle temasının engellenmesi son derece önemlidir. Kanlı ishalin aşısı vardır ve yavru köpek 1,5 aylık olduktan itibaren 3 hafta aralığıyla en az 3 kere tekrarlanarak bağışıklık sağlanır.aşılar bıtmeden sokaga çıkarılmamalıdır.
  kopegin aşıları zamanında yapılmamış bence aşıdan once veya aşıyla beraber enfeksiyonu kapmış daha bagışıklık kazanmadıgı için enf.kapmıştır.şu anda destekleyici tedavi yapılabilir.tedaviye devam edilmeli iyileşmesi tedavi ve kopegin direncine baglı.buyuk ihtimal parvoviral enterittir..geçmiş olsun..

  #98129
  ~ Asi’m ~
  Katılımcı

  Diğer köpek ile aynı ortamda bulundular mı..?
  Arkadaşım yinede Kendini sağlama al ve kesinliklee veterinerine götür.. Çünkü bu hastalık berbat birşey.. ben bi köpeğimi kaybettim.. aynı ortamda durmuyolardı ama bir şekilde diğerinede bulaşmış günler sonra anlaşıldı bu. ve dediğin gibi iştahsızlık halsizlik meydana geliyo. ilk belirtileri bunlar. benden sana tavsiye ne olursa olsun, aşıları tam olsa bile veterinere köpeğini götür… Sonunda kötü birşey olunca acısını çekmek zorunda kalma. kötü bi durum..

  Diğer köpeğin içinde geçmiş olsun.. Zor olsada İnşallah kurtulur..

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.