blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Kaplumbağa
 5. kaplumbağa akciğer enfeksiyonu için acil yardım
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25696
  canaks
  Üye

  Sevgili forum üyeleri hepinize iyi akşamlar.15 gün kadar oldu kaplumbağalarımdan biri normal değildi.Araştırmalar sonucu akciğer enfeksiyonu kapmış oldugunu anladım.Edindiğim bilgiler ışığında tedavi uygulamaya başladım.
  Belirtiler:Gözlerin kapanması,suya girmeme,yem yememe,sürekli kuru alanda durma,esner gibi agzını açıp kapatma ve bazen cıkardıgı ses.
  Uygulamaya başladığım tedavi:Öncelikle akvaryumdan diğer kaplumbağanın yanından ayırdım.Büyük bir saklama kabı olarak kullanılan kaplardan aldım.Sıcaklıgı sabıt tutmak ıcın yanı bır ısıtıcı ve termometre aldım.Günlük olarak gözlerine cok az miktarda kulak çöpü yardımı ile masaj yaparak terramycin göz merhemi sürüyorum.Önceden sıcaklıgını 33 dereceye ayarladıgım 2 lt su içerisine bir adt ezcaneden aldıgım doksisiklin içerikli monodoks 100 mg’lık kapsülü boşaltıyorum.Kabın kapagını kapatarak karantina altına alıyor 12 saat bu su içerisinde bekletiyorum. Yaptığım uygulama tamamen internetten bulduğum bilgiler ışıgında olup bilimsel ve kesin değildir.Burda sizlerin yardımları devreye giriyor.Sizce uyguladıgım tedavi doğrumu kırmızı yanak su kaplumbağamı tedavi edebilecekmiyim,sağlığına kavuşturabilecekmiyim.Yorumlarınızı bekliyorum,şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim…

  #98374

  herşeye aynen devam..1 ml monoks u 4 ml su ile seyreltip ağızdan bir insulin enjektörü ile 0.25ml 2günde iki defa 12 saat arayla uygulayın. 4 gün.

  Vet. Hek. Ergin DİNÇ

  #98384
  canaks
  Üye

  bunuda deneyeceğim hocam tesekkur ederim.Umarım ölmemesini sağlayabilirim.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.