blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Sağlık - Bakım - Beslenme
 4. Karaciger yağlanması (hepatosteatoz)
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9013

  Karaciger yağlanması (hepatosteatoz) ; karaciger hücrelerinde aşırı yağ birikmesidir. Yetişkin her dört kişiden birinde görülür. Karacigerin zedelenmeye karsi göstermiş oldugu bir tepkidir. Çesitli nedenlerle oluşabilir: Şişmanlık, sürekli alkol (içki) kullanimi, diabet (şeker hastaligi), geçirilmis hepatit (sarılık , Reye sendromu, Wilson hastalığı, Refsum hastalığı, hemakromatoz, abetalipoproteinemi , proteinden fakir beslenme, kortikosteroid (kortizon) kullanımı, tetrasiklin (bir tür antibiyotik) ve diger bazı ilaçların kullanımı vs..
  Karaciger yaglanmasına ek olarak karacigerde büyüme veya kişide bazı şikayetler de varsa (karın sağ üst tarafinda ağrı, sarılık) veya karaciğer enzimleri (SGOT, SGPT vs) degerleri yükselmişse önemli olabilir.
  Tek başına çok fazla bir klinik degeri yoktur. Genellikle batın ultrasonu yapılırken farkedilir. Tanısı için de zaten ultrasonografi’den yararlanılmaktadır.
  Başka bir hastalığın sonucu oluşmadıkça tek başına kişiye bir zararı yoktur. Çok çabuk düzelebilir. Ancak ayni zamanda baska hastalıklarla beraber görülebileceginden, karaciger yaglanmasi olan kisilerde bu hastaliklar mutlaka arastirilmalidir ve sonuca göre tedaviye baslanmalidir.

  Karaciger yaglanmasinin herhangi bir özgül tedavisi yoktur. Lakin diyete dikkat etmek gerekir :

  Içki içilmemesi gerekir. Kolesterol içeren yiyecekler ( tereyag, kuyrukyagi gibi hayvani yaglar, kuruyemişler, sakatat, yagli et ve kiyma, tavuk derisi, yumurta ) kullanilmazsa iyi olur. Mümkün oldugunca yagsiz yenmelidir.
  Bal karaciger için çok faydalidir (Şeker hastaligi varsa yenmemelidir).
  Paracetamol, kortizon, tetrasiklin gibi karacigere zararli ilaçlar sürekli kullanilmamalidir.

  Doktora gidince (verilecek ilaçlarin seçimi açisindan) karacigerde yaglanma oldugu söylenmelidir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.