blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Keçi ırkları ıslah ediliyor
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27815
  ImraHor
  Üye

  Halk Elinde Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi ile 250 üreticiye 5 yılda toplam 7.5 milyon lira hibe desteği sağlanacak.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen “Halk Elinde Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi”nin tanıtım toplantısı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü konferans salonunda yapıldı.

  Toplantıya, Proje Lideri MAKÜ Veterinerlik Fakültesi Zootekni Kürsüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özkan Elmaz, Burdur İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Tuğrul, TAGEM yetkilisi Dr. Vedat Akgündüz, Burdur Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Yakup Yıldız, çobanlar ve tarım danışmanları katıldı.

  Özkan Elmaz, yaptığı konuşmada, projeyi bilimsel çalışmaların topluma yansıması olarak niteledi. Elmaz, proje kapsamında Burdur, Antalya ve Muğla’da keçi ırklarının ıslah edileceğini söyledi.

  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Tuğrul ile Burdur Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yakup Yıldız da kurumlarının elindeki tüm olanaklarla projeye destek sözü verdi.

  Proje kapsamında 3 ildeki çobanlara 7.5 milyon lira geri ödemesiz destek sağlanacak. Honamlı ve kıl keçilerinin ulusal gen kaynaklarının korunması, iyileştirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacak proje, 5 yıl sürecek. 30 bin küçükbaş hayvanı hedefleyen proje süresince hayvanlar iyileştirmeye tabi tutulacak, doğumlar kontrol altına alınacak ve bölgeye has saf ırk hayvanlar oluşturulacak.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.