blank
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #16086
  doktor
  Üye

  hastamız bir hafta önce overihisterektomi operasyonu geçirmiş bir kedi.operasyon sonrası 5.gün civarı hayvanda bir salya akıntısı baslıyor.genelde seffaf renkli bazen hafıf sarımsı renkte.akıntı devamlı değil ara ara oluyor.operasyon basarılı gecmış.hayvanın genel durumu iyi…agız acılıp yabancı cısım ve dıger lezyonlar yonunden muayene edildi.hıcbırsey bulunamadı..dışkı ve kan muayenesi yapılacak…sizler daha once boyle bır vaka ile karşılaştınızmı??bu konudaki degerli yaklasımlarınızı alabılırmıyım???saygılarımla….[/font]

  #43138

  Kedilerde ağzın sulanması ve aşırı miktarda salya akmasına sebep olan birçok hastalık ve durum var. Bunların bazıları doğrudan ağız ve içindeki dokuların hastalıkları olabileceği gibi, bazen de başka hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkar.

  7 Kedilerde aşırı salya ve ağız sulanmasının en sık görülen sebebi kötü bir ağız kokusuyla da seyreden diş ve diş eti hastalıkları. Bunların içinde kırık dişler, diş çürükleri, diş eti hastalıkları, diş taşları ve plaklar sayılabilir.

  7 Aşırı salya ve ağız sulanması sebepleri içinde karşımıza çıkan diğer bir problem ağız içindeki dokularda ve dildeki ülserlerdir.

  7 Ağız ve yutaktaki, özellikle de dişler arasındaki balık kılçığı ya da kemik gibi yabancı cisim batmalarında da aşırı salya ve ağızda sulanma görülebilir. Tükürük bezi enfeksiyonlarında da salya miktarı artar.

  7 Salya artışına neden olan hastalıklar içinde herpes virüsü (rhinotracheitis virus) , calicivirus enfeksiyonları, solunum sistemi hastalıkları, mide-bağırsak sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları ve bazen de karaciğerle ilgili hastalıklar ve porto sistemik şant hastalıkları sayılabilir.

  7 Salya artışı zehirlenmelerde, tadını beğenmediği yiyecekleri tükettiklerinde, aşırı korktuklarında ve sinirlendiklerinde, pire spreyi gibi alkol bazlı sıvıları yaladıklarında da ortaya çıkar.

  7 Mide bulantılarında ve kusmanın başlangıcında da salya artışının olur. Bunlara sebep olan tüm hastalıklarda salya artışı ortaya çıkabilir.

  #43431

  operasyon geçirdi ise koplikasyon yada bagırsakların geçici paralızınden dolayı olabilirmi acaba çözumu bulundumu merak edıyorum paylaşırsanız sevınırız saygılar.

  #43440

  genel durumu iyi dediniz ama vücut ısısını öğrenebilir miyim? operasyonu takip eden o ilk 5 gün nasıl bir beslenme uygulandı? entübasyon(inhalasyon) ile mi enj ile mi anestezi uygulandı? operasyon sonu lokal ya da parentaral antibiyotik kullandınız mı? periton iyi dikildi mi? hastamız kaç aylık? hiç doğum yaptı mı? aşıları tam mı? daha önce nasıl besliyordunuz? şimdilik aklıma bu sorular geliyor… geçmiş olsun

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.