blank
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
  • #26339
    qolt45
    Üye

    Merhabalar,
    Yeni uye oldum foruma ve hemen bir soru ile baslayayım dedim.
    Bugun sabah saatlerinde bir kediyi sevdim.Kedi temiz ve normal duruyordu.Ben sevmeden hemen once yalanmıs sanırım ki soyle bir seveyim dedim ve yaladıgı yerlerdeki ıslaklı azıcık elime bulastı.Elime bir kac kez baktım yara var mı diye hatta hemen ertesinde elimi ve kolumu sabunlu su ile yıkadım.Benim merak ettigim kedi kuduz ise benim de kuduz bana gecmis midir ? Cevaplarınızı bekliyorum tesekkur ederim simdiden

    #99786

    Merhabalar….

    Kuduz virusu salyada bulunur..Ve önemli bulaşma nedenidir..

    Virusun insana bulaşması için sağlam olmayan bir deri bölgesi ile temas edip oradan kan yoluyla damarlara geçmesi gerekir..Sağlam deriden bu virus geçemez..Bu nedenle yaralanmış,çizilmiş yada ısırılma yada tırmalama şeklinde yaralardan ancak virus vücuda bulaşabilir..
    Bunun haricinde bulaşma imkansızdır..

    Yapılacak il şey sizinde yaptığınız gibi deriyi bol sabunlu su ile yıkamaktır..Bundan sonra salyanın değdiği yerde deri bütünlüğünün bozuk olduğu bir yara bölgesi olup olmadığıdır..eğer yoksa korkmanıza gerek yok..

    Ama eğer yara bölgesi varsa ve salya buraya temas etmişse mutlaka bir hekime başvurmalısınız..
    Bunun yanında kuduz şüpheli hayvanında karantinaya alınması gerekir..Kuduz virusu taşıyan ve virusu bulaştırma evresine girmiş hayvan 7 ile 10 gün içerisinde kuduz dan mutlaka ölür..Bu nedenle eğer çokta şüpheleniyorsanız hayvanı gözlem altına alabilirsiniz..

    Saygılar…

    #99810
    qolt45
    Üye

    Tesekkur ediyorum derimde herhangi bir yara yoktu.Kediyi yaklasık olarak 15 gundur tanıyorum ve su ana kadar herhangi bir yeme bozuklugu sudan kacma gibi bir duruma rastlamadım sanırım dediginiz gibi korkacak bir durum yok.Tesekkur ederim

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.