1. Anasayfa
  2. Hayvanlar Alemi
  3. Veteriner Hekimlere Sorun
  4. kedim 7.kattan düştü :((
12 yazı görüntüleniyor - 1 ile 12 arası (toplam 12)
  • Yazar
    Yazılar
    ipek82
    Üye

kedim bugun 7.kattan düştü, ben goremedım ama nasıl düştüğünü,almaya indim hemen çimde biraz kan vardı, baktım burnu kan..dudağını yarmış dişi, o kanda dudak yarığından burnuna bulaşmış.. hemen götürdüm veterinere,muayene ettiler,bacaklarında birşey yok fakat kısa zaman olduğu için sonradan sekme falan olursa gel rontgen cekelım dedıler, iç kanama ihtımalıne karşı kanı pıhtılaştırmak için iğne yaptılar..

neyse getirdim eve fakat hep yatıyor, yemek yemedi su içmedi tvltini yapmadı, çok korkuyorum ben birşey olacak diye..

bugün 14:30da geldik eve ve hep yatıyor..düştü hem onun şoku hem de kas ağrısı uyuması normal diyorum ama yine de tedirginim..

bide oradaki görevliler biraz sert davrandılar, iğneyi yapan kız da yeniydi sanırım batırdı çekti iğneyi tabi hayvan canı yanınca huzursuzlandı 2.denemede zorluk çıkattı, görevlilerde acaip tuttular hayvanı, acaba kasıldı da o sekılde mı vurdular iğneyı, arka bacagına dogru vurdular, o yuzden de fazla bı agrısı mı var acaba..

ne yapmam gerekiyor, çok üzülüyorum birşey olacak diye..

şimdiden tesekkur ederım ılgınıze

arakadaşım öncelikle geçmiş olsun….

bu tür vakalarda röntgen çekilmesi mutlak gereklidir..neden ertelediklerini bilmiyorum…çünki hayvanda hayati organlar etrafında oluşabilecek bir kırık hayati fonksiyonlara zarar verebilmektedir…bu nedenle röntgen çekilip kesin kırık olmadığının kanısına varılmalıdır..
    ayrıca agızda kanama varsa diş kırıkları yönündende iyi bir muayene si gerekmektedir..

iç kanmalara karşı iğne yapılması yerinde olmuş fakat..içerideki organlarında ne durumda olduğunun bilinmesi gerekir..bu nedenle idrarında,kakasında,tükmüğünde ,salyasında kan bulunup bulunmaıpına dikkat etmelisiniz..bunlar iç kanamlara işarettir…

kasılı şekilde hayvana iğne yapıldığında iğne yerinde topaklık oluşturur..bu şekilde anlayabilirsiniz..

sizin yapabileceğiniz bir süre hayvanın ağrılarının geçmesini beklemektir..(ağrı kesiciler verdilermi bilmiyorum)

ağrıları azaldıktan sonra hayvan da normal fonksiyonlar yerine gelmeye başlayacaklardır…yeme içme tuvalet vs..

tekaradan geçmiş olsun…

ipek82
    Üye

cok tesekkur ederım hemen cvpladıgınız ıcın.. ınsallah baskaarkadaslarda yorum yaparlar ve ben daha da rahatlarım..

neden cekmedıklerını bılemıyorum, yok bı sorun ama gozlemleyın yrn bı sorun var gıbı gorunurse yurumesınde getırın cekelım dedıler..

agzı damagı cenesı ıyıce ıncelendı, zaten goturmeden once bende baktım hıcbırsey yoktu, sadece dudagı kanamıştı..

idrarını kontrol edıorum hep ızlıorum kedımı fakat ne yıyor ne ıcıyor nede tvlt yapıyor o yuzden bılemıorum kanlı mı nasıl.. aslında ac sabahtam berı bısıı yemedı onune mamasını koydum bı yemek ıster gıbı oldu sonra yıne yemedı..

su an rahatsız etmek ıstemıorum o yuzden topaklık var mı yok mu kasıgında bakamadım, huzuru kacsın ıstemıorum cok sarsıldı.. pekı ya kasılmıs halde vurulmussa ıgne orada topaklık varsa ne olacak,saglıgı ıcın kotu mudur ve ne yapmam gerekır..

48 saat cok onemlı dedı bı vet arkadasım cok korkuorum bırsey olacak dıye, hıc kıpırdamadan yatıo sadece yatıs pozısyonu degıstırıo ama canlı degıl pelte gıbı.. sızce rısk var mı..

cvbınız ıcın cok tesekkur ederım

enjeksiyon yerinde topaklık olduğunda korkulacak pek durum yoktur..ılık su ile veya ispirto ile masaj yaptığınızda geçecektir…

arkadaşınızında dediği gibi akut vakalarda 48 saat önemlidir…yalnız yeme içmede düzelme olmazsa dışarıdan serum+vitaminlerle hayvanın desteklenmesi gereklidir..

risk her zaman vardır..yemediği ve içmediği sürece her hayvanda yaşamsal risk mevcuttur..

ipek82
    Üye

pekı oyle pelte gıbı yatması normal mı.. sadece yatıs pozısyonu degıstırıo onun dısında ne kalkıp yurume ne oturma hıcbırsey yapmıo.. oylece yatıo bırı gelırse bakıo o kadar..

bırde ne zamana kadar yemezse serum baglatmalıyım.. yrnda yemezse obur gun yanı carsamba gotursem mı ne yapsam bılemedım,elım ayagıma dolandı

ağrısı olan hayvanın o pozisyonda yatması normaldir…

yalnız şu varki omurilik te felç durumu varsa yada omurlarda bir zedelenme varsa felç durumu geçirebilir ..o nedenlede yatış pozisyonu alabilir…bu gibi felç durumların da felcin veya etkilenen organın durumuna göre..arka bacaklarda hissizlik olacaktır..bu nedenle de hayvan arka bölgesini hissetmeyecektir..eğer his varsa bu felç olmadığına işarettir…

besin ihtiyacını karşılayamayan hayvanlarda 48 saat sonra artık organlarda deformasyonlar başlar..özellikle de su kaybında öncelikle böbreklerde büyük sorunlar çıkmaya başalaycaktır…
    bu nedenle 48 saat sonrası özellikle de sıvı ihtiyacı serum la karşılanması gerekmektedir..

ipek82
    Üye

cok tesekur ederım cvbınız ıcın..

fakat yenı sorun ve sorularım var

kedım dun gece yurumeye basladı hatta sıcrıyor koltuklara yataklara.. fakat arka bacagında yok denecek kadar bır sekme var sankı.. ama ben bunu dusmenın etkısıyle olusan kas agrısına baglıorum bılmem dogru mu..

en buyuk sorunum kedım dun hıc denecek kadar az sut ıcmesı.. yas mama yemıo kuru mamada yemıodu fakat bugun kuru mamasında cok az yedı.. fakat yarım saat kadar sonra kustu, cok az hatta hıc denecek kadar az bı kan lekesı vardı kusmugunda.. su ıctıgını hıc gormedım..yarn oglen 11de tam 3gun olacak dustugunden..

sızce ne yapmalıyım.. kedımın hareketlerı normal gıı gorunuyor fakat yememesı cok endıselendırıyor.. veterınerı serum takalım demıstı fakat ben hırpalanıp canı acır dıye goturmek ıstemedım, strese gırmesın dıye.. ne yapsam, kedımı kaybetmekten cok korkuyorum..[hr]
    cok tesekur ederım cvbınız ıcın..

fakat yenı sorun ve sorularım var

kedım dun gece yurumeye basladı hatta sıcrıyor koltuklara yataklara.. fakat arka bacagında yok denecek kadar bır sekme var sankı.. ama ben bunu dusmenın etkısıyle olusan kas agrısına baglıorum bılmem dogru mu..

en buyuk sorunum kedım dun hıc denecek kadar az sut ıcmesı.. yas mama yemıo kuru mamada yemıodu fakat bugun kuru mamasında cok az yedı.. fakat yarım saat kadar sonra kustu, cok az hatta hıc denecek kadar az bı kan lekesı vardı kusmugunda.. su ıctıgını hıc gormedım..yarn oglen 11de tam 3gun olacak dustugunden..

sızce ne yapmalıyım.. kedımın hareketlerı normal gıı gorunuyor fakat yememesı cok endıselendırıyor.. veterınerı serum takalım demıstı fakat ben hırpalanıp canı acır dıye goturmek ıstemedım, strese gırmesın dıye.. ne yapsam, kedımı kaybetmekten cok korkuyorum..

arkadaşım hayvanınıza sıvı desteği zamanı gelmiş…iyiye gitsede bu desteği alması şart…

az bir serum için canının acıması mı sizin için önemli..yoksa ölüm tehlikesimi…

ipek82
    Üye

dogru soyluyorsunuz..

pekı serumu nasıl takıyorlar bayıltıolar mı.. cunku bnm kedımın bayıltılmadan duracagını pek sanmıorum..

bıde bırısı bana, bazı vakalarda 1 hafta gecsede felc olma tehlıkesı varmıs dedı, bır yerden okumus, aslı var mı yoksa dogru degıl mı bu bılgı..

onları kimler uyduruyor bilmiyorum ama..

işini bilen bir veteriner hekim normalde rahat bir şekilde takıp gerekeni yapacaktır…

felç durumları ise kedilerin çok aksi olması durumunda nadir olarak ortaya çıkan bir durumdur…iğne batırılması sırasındaki ani harketler bazen bu durumlara neden olmaktadır…

veteriner hekiminiz size anesteziye ihtiyaç olup olmadığını söylecektir…siz onlar yerine sağlığını düşünmelisiniz…

ipek82
    Üye

tesekkur ederım.. acaba bnm kadar cok soru soran var mıdır, ısınız cok zor, yetısemıyorsunuzdur..

cok tesekkur ederım tekrar..

bu arada sutunu guzelce ıcıyor artık.. sanırım goturmeme gerek yok..

fakat sureklı atlıyor oraya buraya, bu yuzden ınıslerde bacagına fazla yuk bınıyor sanırım sekmeye basladı.. bu sadece kas agrısıdır dımı.. cunku oncesınde sekmıodu

ben tekrar veterınerıyle gorusecegım bugun ama 2. kısıden bılgı alınca daha da ferahlıyor ıcım..
    tesekkur ederım ılgınıze tekrar

EĞERKİ SIVI ALIMINA BAŞLAMIŞSA DESTEKLEMEYE GEREK KALMAMIŞTIR…

AYAĞINDAKİ SORUN İSE , KAS YIRTILMASI , KEMİK İNCİNMESİ , SİNİR TAHRİBATI,HALK ARASINDA ET EZİLMESİ DEDİĞİMİZ GİBİ DURUMLARDAN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR..

BUNLAR GEÇİCİ DURUMLARDIR..İYİ BAKIM VE BESLEME İLE ATLATMASI KOLAYDIR…

TEHLİKELİ OLAN DURUMLAR AYAĞININ HİÇ YERE BASAMAMASI YANİ ASKIDA TUTMASIDIR..BU DA KIRIK,ÇATLAK VE FELÇ DURUMLARINA İŞARETTİR…

GEÇMİŞ OLSUN…

12 yazı görüntüleniyor - 1 ile 12 arası (toplam 12)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.