blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Kedim doğurmuyor, doğuramıyor
12 yazı görüntüleniyor - 1 ile 12 arası (toplam 12)
 • Yazar
  Yazılar
 • #21010

  Kedim Doğurmuyor, doğuramıyor

  Oturduğum siteye yaklaşık 2 ay önce dişi bir kedi bırakıldı. o zaman karnı genişti ve hamile olduğu ve bu yüzden atıldığı belliydi. şimdilerde karnı aşırı derecede büyük. Yapısal olarak biraz iri bir kedi ama karnının durumu tamamen abartılı şekilde. Kedim doğurmuyor yada kedim doğuramıyor diye endişeleniyorum, bu yüzden siz değerli veteriner hekimler ile sorularımı paylaşmak ve benzer durumda olan hayvan sahipleri için cevaplar almayı umuyorum.

  Kedilerde doğurma ile ilgili bazı sorularım olacak?

  1. Kedilerde geç doğum olur mu? Kediler kaç ayda doğurur yada şöyle sorayım normalde kediler kaç günde doğum yapar? Kedilerin hamilelik süresi, kedi doğum süresi ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.
  2. O kediye sadece dışarda bakıyorum yemeğini suyunu veriyorum. kedi evcil ve çok uysal. ne kadar evcil olursa olsun içgüdüsel olarak kendine doğum için dışarıda kuytu köşeye yer hazırlamış mıdır?
  3. Tehlikeli bir durumu var mıdır? kedinin suyu geldikten sonra ne zaman doğurur? iki gündür vajinası nemli bu doğumun yaklaştığını mı gösterir?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Kedim doğurmuyor diye en kısa zamanda en yakındaki veteriner hekime, veteriner kliniğinde muayeneye götüreceğim kediyi, acil olarak yapılması gerekenler varsa diye fikir almak istedim sizlerden de.

  Kedi doğum anı, doğum öncesi hareketleri

  Kedi doğum anı, doğum öncesi hareketleri ile ilgili şöyle bir video denk geldi, izlemenizi tavsiye ederim. Kedi içgüdüsel olarak ne yapması gerektiğini biliyor sanki. Kedinin ne zaman nasıl doğuracağını kızlar soruyor? Kedim doğuramıyor, kedim hala doğurmadı, kedim nasıl doğurur diye merak ediyorsanız kedi doğum videosunu izleyebilirsiniz.

  Hamile kedinin evde doğurmasına nasıl yardımcı olunur, kedinin stressiz bir doğum yapması için yapılması gereken hazırlıklar, kedinin doğum sancısının başladığını nasıl anlarsınız, kedilerin doğum sonrası bakımı gibi merak ettiklerinizi yukarıdaki videoda güzel bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Yeni doğan yavru kedilerin sağlıklı olduğuna dair işaretler, annelerini nasıl emdikleri gibi güzel görüntüler mevcut.

  Kedim doğurmuyor diye endişelenmeli miyim?

  Kedilerin çoğu zaman normal doğum yaptıkları fakat bazen işler yolunda gitmeyince zor doğum (distosi) durumu ile karşılaşılırmış, eğer böyle bir durum varsa hemen en yakın veteriner hekime götürmem gerektiğini biliyorum, ama geç saat olduğu için rahatsız etmek istemedim, en azından nasıl bir yol izleyeceğim ile ilgili güzel bilgiler verdiğiniz için teşekkürler.

  Veterinerhekimiz.biz sayfalarında çok faydalı bilgiler buldum, bu konuda hayvan severlere yardımcı olur umarım. Veteriner Hekimlere sorun sayfalarında farklı konularda denk geldi

  #75748

  Merhabalar,
  Kedilerde ortalama gebelik süresi 57-67 gün olarak verilebilir. Bu sınırlar içerisinde kesin hamile olduğu bilinen bir kedi eğer doğum yapmamışsa veteriner hekim müdahalesi gereklidir.

  Kedilerde doğum belirtileri şunlardır:

  Öncelikle kediler sessiz ,ıssız bir yer kendine belirler genellikle insanların belirledikleri yerleri kullanmazlar.
  Kediler sık sık bu belirlediği yere gider ve orada yatarlar.
  Doğuma yaklaşılan saatlerde kediler yemek yemeyi bırakırlar.
  Doğum vakti yaklaştığında hızlı soluk alıp vermeler başlar ve bunu gittikçe sıklaşan kasılmalar izler. Bu kasılmalar sonucu vaginal akıntılar gelmeye başlar.
  Sürekli olarak karnından aşağı doğru yalanmaya başlar.
  Sık sık dışkılama da görülebilen olaylardır.
  Artık gözle görülür şiddette ıkınmalar başlayınca doğum başladı demektir.

  Yukardaki bilgiler ışığında sorularınıza cevap verelim :
  -Doğum gecikirmi: en üst sınır 67 gündür…Aşması halinde müdahale gerektirir…
  -Yer konusuna gelince : Kedi ya kendine bir yer hazırlamıştır,ya da doğurabileceği sessiz bir köşe kendine seçmişitr.
  -Vaginal akıntılar değişik nedenlerle gelir: Doğuma yakın hafif sancıların başlamasıyla gelebileceği gibi, Doğumunu yapmış kedilerden de gelebilir. Rahim sorunları olan hayvanlarda da bu tür akıntılar gelebilir. Bu tür durumlarda ise en iyi ayrımı bir Veteriner Hekim yapabilir.

  Kolay Gelsin.

  #75761

  Muhtemelen bugünlerde o kedi ortalardan kaybolacaktır.Doğum yapsın bir süre sonra gelir.Siz en iyi şekilde beslemeye özen gösterin,kalsiyum içeriği fazla olan yiyecekler vermeye özen gösterin,özellikle karaciğer verebilirsiniz.Bu büyük ölçüde ihtiyaçlarını karşılayacaktır.Çünkü yavrularını emzirecek,enerjiye ihtiyacı var.

  #75832

  karnının büyüklüğünden korkup endişeleniom. karnının derisi çok inceldi. bişi olmaz dimi? hergün işten dönerken dua ediom bugün doğurmuş olsun die. çok korkuyorum.

  #75834


  Karın gerginliği doğumu yaklaşan kedilerde normal bir durumdur.. Korkmanız gerekmez…

  #75861

  kedimin dün gece 3 tane yavrusu olmuş. galiba sıkıntısı kendine yer hazırlamamış olmasıydı. dün öylesine balkona boş koli koydum içinden çıkmadı sabaha da 3 tane yavrusu olmuştu. farkettiğimde yavrulardan biri ölüydü ve kedinin altındaydı. ya öle doğdu kedim yavrusunu ısıtmak için üstüne yattı yada üstüne yattığı için öldü orasını bilmiyorum. fakat şuan kedimin hala sancısı var. ara ara kendini kasıyor. ve azcık kanakması var. 4 saattir başındayım içinde yavru var ama doğuramıyor. bu kadar geç olması sorun olur mu??

  #75863

  Doğum hayvanın bünyesine bağlı olarak 24 saate kadar uzayabilir…

  24 saati geçen durumlarda veya kedinin kendini kaybetmeye başlaması durumunda veteriner hekim müdahalesi gerekebilir…

  #75918

  bu sabah bir ölü yavru daha doğurdu. şimdilik genel durumunda birşey yok. çok güzel yemek yiyor. herhangi bir kasılma da gözlemlemedim. yine de vet’e gitmemi önerir misiniz??

  #75919

  İştah hayvanlarda genel sağlık belirtisidir..İştahı iyi hayvanlarda genel bir sorun yoktur…

  Şimdilik sizin kontrol etmeniz gereken kanamalarının devam edip etmediği , kanamaları ve akıntıları kesilirse Veteriner Muayenesinden geçmesine gerek kalmamıştır…

  #75934

  özür dileyerek son sorumu sormak istiyorum. şu anda vajinal akıntısı var kanlı. ama az. şuanda bunu olması normal mi. belli bir günü var mıdır bu akıntıların? yoksan hemen götürmeli miyim?

  #75937

  Vaginal akıntılar sürekli azalarak 1 hafta içinde tamamen ortadan kalkarlar…
  Normal durum böyledir…

  Eğerki aşırı kan gelen bir durum varsa veya akıntılarda azalma olmuyorsa bu durumda veteriner hekime götürülmelidir…

  Vaginal akıntılar azalmışsa 1 hafta beklemenizi tavsiye ederim…

  #75950

  çok teşekkürler.

12 yazı görüntüleniyor - 1 ile 12 arası (toplam 12)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.