blank
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25093

  kedimde uzun süredir iştahsızlık vardı.sarılık teşhisi kondu.kan testleri sonucunda karaciğerde %87 deformasyon tespit edildi.9 gündür tıbbi müdahaleler yapılıyor.ancak artık damar yoluyla serum verilemiyor.veterinerim uyutulmasının daha uygun olacağını söylemişti ki,kedi dün kendi isteğiyle mama yemeye başladı.dünden beri enjektör kullanmadık.tekrar umutlanabilir miyiz?artık ne hissedeceğimi şaşırdım.çok zorlu ve acı verici bir süreç.cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

  #97014

  geçmiş olsun kardeşim..karaciger kendini yenileye bilen bir organ umarım duzelir uzun bi sure gerekiyo herşey bitmiş de gil guzel bi geliş me bence..

  #97037

  Cat Scratch Disease (Kedi Tırmığı Hastalığı)

  Tanım

  Hastalık gram(-) bir basilin neden olduğu zoonoz karekterli enfeksiyöz bir hastalıktır.
  İnsanlarda çoğunlukla iyi huylu olan, sınırlı lenfadenopati ile karekterize olan hastalık çocuklarda yaygın olarak görülür ve sadece kedi tırmalamasıyla değil , kedi veya köpek ile temasdan sonra da görülebilir. Ancak kedi tırmalamasından sonra görülme oranı daha yüksek olduğundan kediler enfeksiyon kaynağı olarak tanınmaktadır.

  Hastalığın nedeni nedir?

  Hastalığın etkeni konusunda değişik fikirler savunulmasına karşın Cat scratch disease geçiren hastalarda son zamanlarda Bartonella henselae ve Bartonella quinata adlı bakteriler hastalığın sebebi olarak teşhis edilmiştir.

  Hastalığın gelişimi nasıldır?

  Hastalık subakut bir hastalıktır. Bulaşmadan sonra yaklaşık 2 hafta içinde papül şeklinde lezyon şekillenir. Özellikle baş ve boyun çevresindeki lenf yumrularında gelişen bölgesel lenfadenitis söz konusudur. Genellikle iyi huylu olan bu lenfadenopatiler yaklaşık olarak 1-2 ay süreyle varlığını sürdürdükten sonra sekunder bir etken yoksa kendiliğinden iyileşme sürecine girer ve bir kaç ay sonra etkinliğini kaybeder.

  Ancak AIDS hastalığının söz konusu olduğu durumlarda tedavi yapılmazsa hastalık daima kötüye doğru gelişir ve hayati tehlike oluşabilir.

  Bulaşma nasıl olur?

  Kedilerde hastalığa sebep olan değişmez etken Bartonella henselae’dir ve özellikle mayıs aylarında pireler tarafından taşınır. Bartonella quinatanı ise kaynağı bilinmemektedir.

  İnsanlara bulaşma nasıl olur?

  İnsanlar bu hastalığı kedi tırmalaması veya ısırması ile alabilir. Ayrıca köpeklerin de hastalık etkenlerini taşıyabileceği ve bulaşmaya neden olabileceği bildirilmiştir.

  Risk yaratan faktörler nelerdir?

  Hastalığın erken yaşlarda görülme oranı yüksektir. Özellikle yavru kediler hastalığın taşınmasında etkin rol oynar.

  İnsanlarda da gençler ve özellikle çocuklar hastalığa daha duyarlıdır.

  Pireler bakterilerin taşınmasında aracılık ettiğinden aşırı pire enfestasyonu görülen kediler daha fazla risk oluşturabilir.

  Açık yaraların varlığı, yalama sonucu bulaşma olabileceğinden riski artıran diğer bir faktördür.

  Erkekler hastalığa kadınlardan daha duyarlıdır.

  Mayıs aylarında bu hastalığın görülme riski fazladır.

  Bağışıklık sistemini zayıflatan ağır seyirli enfeksiyonlar örneğin, AIDS hastalığının seyri sırasında şekillenen bulaşmalarda risk daha fazladır.

  Hastalığın kedilerde belirtileri nelerdir?

  Hastalık etkenini taşıyan ve bu etkenleri insanlara bulaştırabilen enfekte kedilerde genellikle hastalığa ait bulgular görülmez. Kediler etkeni taşıyıcı görev yaparlar.

  Hastalığın insanlarda belirtileri nelerdir?

  Klinik olarak ilk gözlenebilen belirti tırmalanan veya ısırılan bölgede oluşan yara ve bunu takiben şekillenen deri lezyonlarıdır. Bu lezyonlar kırmızı renkte yuvarlak ve kabukludur.

  Hastalığın insanlarda görülen en karekteristik belirtisi ise lenfadenopatidir. Öncelikle boyun bölgesi lenf yumrularında görülen bu değişikliğe mandibular, inguinal ve thorakal (çene, kasık ve göğüs) lenf yumrularında da rastlanabilir. Elle yapılan muayenelerde lenf yumrularındaki bu şişkinliği tespit etmek mümkündür.

  Ayrıca yüksek ateş, iştahsızlık, halsizlik, mide bulantısı ve kusma gibi genel belirtilerin yanısıra dalakta büyüme, farenjit ve paratroid bezinde büyüme gibi spesifik bulgularda görülebilir.

  Bu spesifik belirtiler yanında daha az oranda olsada encephalit, felç, saldırganlık, yüz kaslarında felç, koma gibi sinirsel belirtiler ve diş etinde, ağız içinde yaralar, ağrısız şişkinlikler tarzında konjunktival granulomlar gözlenebilmektedir.

  Hastalık nasıl teşhis edilir?

  Hastalığın teşhisinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu her vakada deri lezyonlarının görülmeyebileceğidir.

  Teşhis için en doğru sonuçlar laboratuvar testleri ile mümkündür. Bu amaçla, deri lezyonlarından örnek alınarak patolojik incelemeler yapılabilir.Kan tahlili ile de enfeksiyonun varlığı tespit edilebilir. Ayrıca biopsi yapılabilir.

  Kedi tırmığı hastalığının teşhisinde en önemli adım ise kişinin hikayesinin araştırılmasıdır. Kedi ile temasın olup olmadığının öğrenilmesi kesin teşhisin konulmasında yardımcı olan temel unsurdur.

  Sonuç

  Enfekte kediler uzun süre ( 30 gün veya daha fazla) tedavi edildiğinde Bartonella henselae elimine edilebilir.

  İnsanlarda da antibiyotik tedavileri ile büyük oranda olumlu sonuç alınmaktadır. Çoğunlukla medikal tedaviler ile kısa sürede iyileşme görülen bu hastalık her hangi bir tedavi uygulanmadan kendiliğinden iyileşebilir. Nadir olarak tedavi uygulanmayan bazı vakalarda kötü bir gelişme izlenebilmiştir. Ancak bu durumun bağışıklık sistemi ile ilgisi olduğunu düşündüren bulgularda gözlendiğinden direk olarak kötü seyrin nedeninin Cat Scratch Disease olduğunu düşünmek yanlış olabilir.

  Lenfadenopati insanlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak bu durum kedi tırmığı dışında enfeksiyonlar ve bazı kanser hastalıklarının seyri sırasında da sık görüldüğünden tanısının konulması ve nedenin iyi araştırılması gerekmektedir.

  Kedi tırmığına bağlı olarak şekillenen lenfadenopatiler çoğunlukla tümöral karakterli değildir.

  BU SADECE BİR ÖRNEKTİ..

  HASTALIKLARI ŞU HASTALIK İLLA SARILIK YAPACAKTIR DİYE SINIFLANDIRMAMIZ ZORDUR…ÇÜNKÜ KARACİĞERİNDE RAHATSIZLIK OLAN VEYA VÜCUT DİRENCİ ZAYIF OLAN KİŞİLERDE EN UFAK DİYEBİLECEĞİMİZ HASTALIKLAR BİLE SARILIK ŞEKLİNDE BELİRTİLER GÖSTEREBİLİRLER…

  HAYVANLAR HEPATİT YAPAN VİRUSLARIN HEPSİNİDE TAŞIYABİLİRLER..KENDİLERİ HASTA OLMASA DAHİ TAŞIYICI OLARAK TA BAZI VİRUSLARI BÜNYESİNDE BARINDIRABİLİRLER…

  KEDİLERDEKİ SARILIK TEDAVİSİ İSE…SARILIĞIN NEDENİ OLAN HASTALIK TEŞHİS EDİLDİKTEN SONRA O HASTALIĞA GÖRE TEDAVİYE BAŞLANMALIDIR…

  panleukopeni
  karaciğer yağlanması
  Diabetes mellitus
  Echinococcus enfeksiyonları
  FIP
  Toxoplazmozis
  Kedi Lösemisi
  Feline Rhinotracheitis

  GİBİ BİRÇOK HASTALIK KEDİLERDE SARILIĞA NEDEN OLABİLİRLER…

  İNSANLARDAKİ HASTALIK BELİRTİLERİNİ İSE BİR DOKTORA DANIŞMANIZ DAHA YERİNDE OLACAKTIR..
  Saygıdeğer Adminimiz Murat KUTAY’ın yazısıdır
  Geçmiş olsun dileklerimle…

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.