blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Kedimin hızlı nefes alıp verme problemi
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19791
  sonoruz
  Üye

  Merhabalar ,

  2 gün önce 17.5 yaşındaki kedimizi tüylerindeki kepeklenmeden rahatsız olduğumuz için veterinere götürdük.Veteriner arkadaşlar kontrollere başlamadan (kan alma vs.) önce kedimiz aşırı derecede heyecanlandı ve dilini dışarı çıkarıp aksırmaya ve çok hızlı nefes alıp vermeye başladı. Vet , bu nedenle tüm işlemleri durdurup kedimizin iç organlarını dinledi ve kalp ve ciğerlerde sorun olduğunu söyleyerek 3 adet iğne yaptı. Bunlar : Kardiovet – Histavet – Deskavet.
  Bu iğnelerden sonra ertesi gün tekrar gelip test/kontrol aşamasına geçmemizi istedi.

  Veterinere götürmeden önce gözle görülür bir problemi olmayan kedimizde şu semptomları gözlüyoruz :

  1. Çok hızlı nefes alıp veriyor.
  2. iştahı kesildi.
  3. çok halsiz ve uyuyamıyor ( yan yatınca rahatsız olup tekrar doğruluyor.)
  4. *miyav* lıyamıyor. ( çok boguk ve kısık çıkıyor sesi )
  5. Çok nadiren dilini birkaç sn. dışarı çıkartıyor.

  Öğrenmek istediğim :
  – Kedimizde ölümcül bir problem olabilme olasılığı nedir ?
  – Yaşlılığın ve heyecanın verdiği bir hastalığını onu dışarı çıkararak tetiklemiş mi olduk ?
  – Yanlış tedaviye ( verilen ilaçlar ) mi kurban gidecek ?

  Pazartesi günü röntgenleri çekilecek fakat dışarı çıkardığımızda tekrar heyecanlanıp bu sefer daha kötü bişi olmasından korkuyoruz.

  Saygılar,İyi çalışmalar.

  #63095

  Merhabalar sevgili Serdar.

  Soruna cevap olarak veteriner hekimin yanlış tedavi uygulamadığı ve veteriner hekiminize güvenmeniz gerektiğini söyleyerek başlamak istiyorum.

  Verdiği ilaçlar soluk alıp vermeyi zorlaştıracak,uykuları kaçıracak,genel durumu bozacak ilaçlar değillerdir.Bu nedenle yanlış tedaviye kurban gideceğini şimdilik bu yapılan müdaheleler için düşünmemeni öneririm.

  Bahsettiğin durumun muayenesi için röntgen çektirilmesi,akciğerlerin dinlenmesi gerekmektedir.Mümkünse ultrason muayenesi gerekmektedir.

  Öncelikle kedinizin yaşı büyük.Yaşlı bir kediye sahipsiniz.Bu nedenle yaşlılığa bağlı yavaş yavaş sağlık problemleri başlamaya başlayacaktır.

  Kedinizin derisindeki kepeklenme kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkların habercisi olabiliyor.

  Bunun dışında kedinizi ne ile beslediğinizi bilmiyorum ama verilen kemikli tavuk eti ve kılçıklı balık etleri gibi sivri cisim içeren gıdalar yemek borusunda yaralanmalara sebep verebiliyor.Bundan dolayı nefes alıp vermede acı şektiği için canlı ufak ve hızlı nefesler alabiliyor.

  Dışarı çıkardığınızda hızlı soluk alıp verme kısık ses gelmesi durumu falan astım,bronşit veya başka bir akciğer hastalığının başlangıcı olabilir.Özellikle astımlı hayvanlar heyecanlandıklarında nefes alıp vermekte zorlanır ve dillerini dışarı çıkarırlar.

  Kedinizin miyavlamaması da kötüye işaret,bunu bilmenizi isterim.

  Sorularınızın cevabını yukarıda verdiğimi düşünüyorum ama isterseniz sizin gibi liste halinde yapayım derli toplu şekilde dursun:

  -Kedinizin muayene edilip,ultrason,röntgen,kan testi gibi işlemlerinin yapılması ve bunlardan sonra prognozdan bahsedilmesi daha uygun olur.Yani kedinizin ölüp ölmeme konusunda birşey söylemem mümkün değil,muayene eden veteriner hekiminiz sizi bu konuda aydınlatacaktır.

  -Yaşlılık nedeniyle ortaya çıkacak olan hastalığı tetiklemiş olmanız muhtemel değil.Deride kepeklenme görülen hayvanlar zaten sağlıklı olarak değerlendirilmezler.Bu nedenle ilaçlara bağlı olarak şekillenmiş olacağını sanmıyorum ki zaten yukarıda da ilaçların bahsettiğiniz etkilere yol açacağını sanmadığımı belirttim.Belki doz aşımına bağlı olarak ufak tefek yan etkiler şekillenebilir.

  -Şimdilik bahsettiğiniz durumlarda yanlış tedavi yok.İlerisi için bilemem.

  Sağlıcakla kalın.

  #63244
  sonoruz
  Üye

  Sevgili Yener Bey ,

  Zaman ayırıpda bu kadar detaylı ve bir o kadar değerli görüş ve önerilerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  #63247

  Ben teşekkür ederim…Umarım kediniz sağlığına kavuşur.

  Geçmiş olsun.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.