blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Kene sezonu açıldı!
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #21067

  Kene sezonu açıldı!
  Havaların ısınmasıyla birlikte kırsalda yaşayan vatandaşların korkulu rüyası haline gelen keneler yine ortaya çıktı. Çorum’da son bir haftada 8 kişinin kene ısırığı şikayeti ile hastaneye başvurduğu bildirildi.

  Kenelerin ısırması sonucu bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı her yıl onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Çoğunlukla İç Anadolu Bölgesi’nde görülen ve ülke genelinde sadece geçen yıl 55 kişinin ölümüne neden olan hastalık bu sene de halk sağlığını tehdit etmeye başladı. Havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan kene vakaları ilk olarak Çorum’da görüldü. Edinilen bilgilere göre, Çorum’da son bir haftada 8 kişinin kene ısırması şüphesiyle sağlık kuruluşlarına başvurduğu öğrenildi. Tedavileri yapılan ve takip altında alınan hastaların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
  Keneler tarafından ısırılan vatandaşlardan biri de merkez Soğuksu köyünde yaşayan Hatice Köse. Tarlada çalışan 44 yaşındaki Köse’yi bir kene yüzünden ısırdı. Ailesi tarafından Çorum Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Köse’nin yüzündeki kene doktorların müdahalesi ile çıkarıldı. Sağlık durumu iyi olan Köse, kontroller için İntaniye Servisi’nde tedavi altına alındı.

  http://www.zaman.com.tr

  #75865
  dilara
  Üye

  off yine mi keneler:( piknik sezonu başlamak üzere hastaneler yine dolup taşacak desenize..

  #75908
  ImraHor
  Üye

  bunun acilen bi çaresi bulunmalı…!

  #75910
  dilara
  Üye

  Keneyle mücadelede yeni yöntem

  Havaların ısınmasıyla kendini gösteren kenelerle mücadele için Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) bünyesinde yürütülen kısırlaştırma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

  Geçen yıl 55 vatandaşın ölümüne neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsü taşıyan keneler, tek tek toplanarak radyasyonla hadım ediliyor. Çalışma ile kısır kenelerle radyasyona uğramayan keneler, dişi kenelerle karşılaştırılıyor ve tepkileri ölçülüyor. Yumurtlamada gecikme olup olmadığı, ayrıca yumurtalardan çıkan kene larvalarına kısırlaştırma özelliğinin ne kadar taşındığı inceleniyor. Beklenen başarı elde edilmesi halinde, hadımlı keneler sayesinde her yeni kene yavrusunun kısır doğması sağlanacak. Bu şekilde kene popülasyonu büyük ölçüde kontrol altına alınacak. Böylece kenelerin insan sağlığı açısından tehdit olması önlenebilecek. Laboratuar ortamında denenen yöntemden başarı elde edilmesi halinde, hadımlı keneler özellikle İç Anadolu’nun Kuzeyi’ne salınacak.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (SANAEM) ziyaretinde, yaz aylarının kabusu keneyle mücadele anlatıldı. SANAEM Hayvancılık Biriminden Doç. Dr. Zişan Emre, KKKA ile mücadelede kurum olarak yaptıkları çalışmalar konusunda Bakan Güler ve basın mensuplarına bilgi verdi.

  Erkek kenelerin laboratuar ortamında kısırlaştırıldığını belirten Emre, hadım edilen kenelerin dişi kenelerle aynı ortama konulduğunu söyledi. Kısır kenelerle radyasyona uğramayan kenelerin dişi kenelerle karşılaştırıldığını belirten Emre, alınan tepkiyi ölçtüklerini anlattı. Yumurta üzerindeki çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken Emre, “Yumurtlamada gecikme oluyor mu yoksa daha mı erken oluyor, ona bakıyoruz. Ayrıca yumurtalardan çıkan kene larvalarında kısırlaştırma özelliği ne kadar taşınıyor, onu ölçüyoruz.” dedi.

  KISIR KENELER PİLOT KÖYE SALINACAK

  “Başarılı olunursa büyük problem çözülecek.” diyen Emre, kısırlaştırılan kenelerin doğaya salınacağını belirtti. Öncelikle pilot bir bölge seçileceğini ifade eden Emre, kene sayısı belli olan bu bölgede laboratuar sonuçlarının aynen çıkıp çıkmadığının belirleneceğini vurguladı. Emre, başarı yakalanırsa ardından Tarım Bakanlığı’nın devreye gireceğini aktardı.

  Bu sene yaz aylarında da kene tehdidinin olacağını kaydeden Emre, ilaçlama çalışmalarının hem pahalı hem de kesin sonuç vermediğini söyledi. Kimyasal ilaçlama sırasında hayvanlardaki kenelerin ağır çatlaklarına saklandığını kaydeden Emre, doğanın da zarar gördüğünü belirtti.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.