blank
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19352

  Merhaba hocam,benim bir sorum olacak. Evimizin pencerelerinde ve balkonda guvercınler var. evde 3 tane kene buldum. bır tanesı daha kucuktu. nasıl korunabılırım bır ılacı var mı? bır de keneler kagıt kadar ınce ve sımsıyah degıl acık renklı uzerınde karartılar var. tesekkur ederım

  #56992

  Merhabalar…

  Kırık Kongo Kanamalı Ateşi durumu arttıktan sonra kene spreyleri gündeme sık sık gelmeye başladı.Oldukça fazla satış gerçekleştirildi.Artık marketlerde bile satılabiliyor.Eczanelerden veya büyük marketlerden elde edebileceğiniz kene spreyleri(örn:kenex) ile bu sorunu çözebilirsiniz.

  Aldığınız kene spreyini güvercinlerin konduğu heryere sıkın.Zaten fiyatları ucuz,sizi mali bir yükün altına sokmaz,bununla beraber kafanızın da rahatlamasını sağlar.Kene spreyini güvercinlerin dolaştığı yerlere veya şüphelendiğiniz yerlere (örn:cam kenarları,balkon) sıkın ve kurumasını bekleyin.

  Bu size aldığınız kene spreyinin etkinliğine göre (kenex 2 hafta etkili) keneleri uzak tutarak koruma sağlar.

  Kenex’in formulasyonu:%0.5 permethrin,%99.5 etil alkol.Ben bunu örnek verdim ama başka bir kene spreyide kullanabilirsiniz.

  Bu arada bahsettiğiniz kenelerin kağıt gibi ince olması durumu kenenin henüz kan emmediğini gösterir.KKKA hastalığına yol açan kenelerin kan emdikten sonra kağıt gibi ince olması muhtemel değildir.Kan emmemiş keneler kağıt kadar ince olurlar.Size Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden olan kenenin resmini gösteriyorum:

  Bakın bu da kan emmiş hali:

  Hiç te kağıt gibi ince durmuyor değil mi?

  Genelde Hyalomma cinsine ait keneler KKKA hastalığını bulaştırırlar.

  Sağlıcakla kalın…

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.