blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Eğitmen & Yaşam Koçlarına Sorun
 4. Köpeğim inat yapıyor, Köpeğime eğitim için neler önerirsiniz?
 • Bu konu 7 yanıt içerir, 3 izleyen vardır ve en son 12 yıl önce Tommy35 tarafından güncellenmiştir.
8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Yazar
  Yazılar
 • #28195
  sedamsr
  Üye

  Merhaba,
  Benim yaklaşık 7 aylık bir golden retrieverım var, bir buçuk ay kadar önce bir trafik kazası geçirdi,

  sağ ön patisi soyuldu, sol kalçası çatladı, biraz topallayacak ama bir sıkıntı kalmayacak umarım, iyileştirme süreci devam ediyor..

  bir yandan da eğitime başladık, krakerle otur, yat, bekle komutlarını öğrendi ama gezerken hep yeri kokluyor, oyun yaptığını sanarak kolumu ısırmaya çalışıyor ama can yakacak kadar değil ve hayır komutundan anlamıyor, sanki bana inat yapıyor..

  ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, kızdım, krakerle denedim, heyecanının geçmesini bekledim ama hiç biri işe yaramadı, şimdi önlem almazsam ilerde sorun yaşayacağımı düşünüyorum, eğitim tasması mı almam gerekiyor, ne yapmalıyım?
  Cevabınızı bekliyorum

  #102272

  bence bir eğitim tasması ile gereksiz ve şiddetli hareketlerini kontrol altında tutun ve iyileşme sürecinde çok fazla eğitime yüklenmek yerine rahat ve huzurlu hissettiği pozisyonlarda istirahat etmesine ve egzersiz yapmasına özen gösterin. çok fazla eğitim çabasında bulunmanız eğitimdeki istenmeyen aksaklıkların da kalıcı olmasına sebep olabilir. geçmiş olsun.

  #102282
  Tommy35
  Üye

  Siz de merhaba,
  Köpeğiniz henüz 7 aylık bir golden. Öncelikle sizi golden köpekler hakkında biraz araştırma yapmaya davet ediyorum. Köpeğinizin karakteristik özelliklerini yeterince bilmediğinizi düşünüyorum. Goldenler çok sevimli, sıcak kanlı, yaramaz ve şımarık köpeklerdir. Henüz 7 aylık olan her köpek gibi o da çocukluğunu yaşamakta. Ondan beklentileriniz yaşıyla orantılı olmalıdır. Kaldı ki sizin köpeğiniz henüz 5.5 aylıkken çok ciddi bir travma geçirmiş. Patisinden ve kalçasından ciddi derecede yara almış. Bu fiziksel yaralar mutlaka onun duygusal olarak yıpranmasına neden olmuştur. Bu da çok ciddi sonuçları ortaya çıkartır. Siz onun bu durumuna rağmen acele edip eğitim yaptırmaya çalışıyorsunuz. Bu ne yazık ki köpeğinize yapılan bir haksızlık. Hele hele bir goldene bu safhada eğitim tasmasını takmayı düşünmek çok yanlış bir davranış. Eğitim tasması kullanımı çok büyük profesyonellik isteyen bir durumdur. Her ne kadar etrafta bu tip uygulamaları sıkça görebilsekte bu üzerinde durup düşünülmesi gereken bir durumdur. Köpeğinizin yeri koklaması çok doğal bir davranış. Henüz 7 aylık olduğu için içinde bulunduğu dünyayı tanımaya çalışıyor. Yavaş yavaş yükselen hormonlarının önderliğinde kimliğini arama çalışmaları olduğundan bu duruma makul ölçülerde izin verip saygı duymanız gerekir.
  Kolunuzu ısırması hakkında da daha önce yazdığım yazının linkini buraya atarım okursunuz.

  Uzun lafın kısası;
  Köpeğiniz henüz bir çocuk. Hem de şımarık ve yaramaz karakterde. Çok ciddi bir travma geçirmiş. İçinde yaşadığı dünyayı tanımaya başlıyor. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda sizin payınıza da köpeğinizle ilgili araştırma yaparak kendinizi geliştirip ona saygıyla sabır göstermek düşüyor. Sorduklarınıza verilecek cevaplarım şimdilik bu kadar. Eğer aklınıza takılan yer kaldıysa ya da yeni sorular sormak isterseniz buraya yazmaya devam edebilirsiniz.

  #102283
  Tommy35
  Üye
  #102286
  sedamsr
  Üye

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim fakat siz beni yanlış anladınız sanırım, açıkçası fazla araştırma yaptığım için kafam karıştı, içime sinen en uygun yanıtsa bu oldu.. zaten eğitim vermeye çalışmıyorum onunla beraber bende bir travma yaşadım ve beraber atlatmaya çalışıyoruz, araştırmalarımda hep 6 aylıkken eğitime başlanması gerektiği yazıyor ve eğitim tasması kullanılması gerektiği, üstelik yeri koklayarak gezmemesi gerektiği, açıkçası ilk defa sizden farklı bir yanıt aldım. benim köpeğim bir travma geçirdiği için zaten eğitim vermek gibi bir amacım yok sadece hayır komutunu öğrenmesi gerektiğini düşünüyordum ilerde o da bende problem yaşamamamız için ve ne yaptıysam başarılı olamadım ve hala ne yapmam gerektiğini bilmiyorum kazadan beri hiç havlamıyordu daha yeni yeni ben onu bırakırken arkamdan havlamaya başladı, bende yavaş yavaş psikolojik açıdan iyileştiğini görünce ‘hayır’ı öğretmem gerektiğini düşündüm ama sanırım yanılmışım, umarım ilerde çok geç olmaz

  #102289
  Tommy35
  Üye

  Yeniden merhaba,
  Köpek eğitimi son yıllarda çok revaçta olan bir konu. Onun bu hızlı yükselişi aynı zamanda bu konuda bilgi kirliliğini de beraberinde getirdi. Bahsettiğim bu bilgi kirliliğinden siz de nasibinizi almışsınız.

  Köpek eğitimine 6 aylıkken başlanmaz. Hatta size yeri gelmişken şöyle bir bilgi de vereyim; köpek eğitimine yavru anne altındayken başlanır. İlk eğitimini annesi verir. Bu zaman zarfında eğitmen annesinin davranışlarını kontrol altında tutarak yavrunun gelişimini yönlendirir. Bu yönlendirme anneden ayrılan yavruların kardeşleriyle olan ilişkisiyle de devam ederek sürer.

  Sizin okuduğunuz yerlerde köpek eğitimine 6 aylıkken başlamak bir çocuğu 8-9 yaşındayken ilkokula göndermek gibi bir şeydir. 6 aylık olmadan evvel, öncelikle köpeğin sahibiyle başlanan yavru eğitimi verilir. Bu eğitimin eksikliği ileride çok farklı ve belki de çözülmesi zor sorunların kaynağını oluşturabilir. Eğitimin 6 aylık ve sonrasında verildiğini anlatanların asıl amacı 6 aylık bir köpeğin eğitim çalışmasında doğabilecek hatalardan sıyrılabilme ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. Fiziksel ve bilişsel olarak daha dayanıklı olduğundan sizin de bahsettiğiniz eğitim tasmasıyla çok rahatlıkla gösterilen hareketleri YAPABİLMESİDİR. Eğitilmesidir yazmadığımın farkına varmanızı dilerim. Yapacağınız araştırmaları bu bilgiler ışığında geliştirmenizi tavsiye ederim.

  Köpeğinizin hayır komutunu biranda öğrenmesi pek mümkün gibi görünmüyor. Hayır komutu eğitimde en önemli komuttur, ancak bunu köpeğinizin öğrenebilmesi için sizin köpekle yaşamınızdaki tutarlılığınızın olması gerekir. Köpeğinizin geçirdiği travmayı da göz önünde tutarak kendinizi bu yönde geliştirip onun ve sizin eğitiminizi sağlamalısınız. Çok dikkatli ve bilinçli bir eğitim süreciyle köpeğinizin ortak yaşamınızın içine dahil olmasını sağlayabilirsiniz. Her köpek öğrenir ve eğitilir Önemli olan neyi nasıl ve ne zaman öğreteceğinizi bilmektir. Saygılarımla,

  #102291
  sedamsr
  Üye

  Çok teşekkür ederim

  #102294
  Tommy35
  Üye

  Eğer sizinle kuçunuzun arasında bir köprü olabildiysem ne mutlu bana.

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.