blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Köpeğim Uyuz Mu Besin Alerjisi Mi ?
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26748

  7 aylık eniğim var, 6 haftadır, köpeğimde haşare olmadığı halde aşırı kaşınıyor, şimdi çok azda olsa geçti kaşıntısı, arka bacaklarında ve karın bölgesindeki tüylerde zayıflama var. derisi de hassaslaşmış, kızarmış ve döküntüler var. ön ayaklarını kaşımaktan bi kaç yerini yara etmiş. geçtiğimiz bir ay içerisinde köpeğe aşırı süt ve yumurta verdim, yeni mama aldım ondan mı böyle oldu acaba. bu belirtileri görür görmez hemen avromec vurdum 1 hafta arayla 2 kez.4-5 kez de blotic(kenazla) yıkadım köpeği, bayticol ense damlası kullandım.proteinli yiyecekleri kestim ama pek işe yaramışa benzemiyor, başka ne yapabilirim. bunun tamemen bitmesi ve postun eski canlılığına kavuşması ne kadar sürer. daha ne kadar böyle devam edecek. köpek kaşındıkca canım sıkılıyor.

  köpeğin fotolarıda bunlar.
  #99964

  Geçmiş olsun..

  Belirtilere bakıldığında ve yapmış olduğunuz tedavi girişimlerine göre hayvanınıza artık parazitlerin bulunması mümkün değil..

  Bu nedenle allerji olması yüksek ihtimal…

  Yalnız şüphelendiğiniz gıdaları kesmenize rağmen durum devam ediyorsa daha başka bir alerjen den şüphelenmek gerekir..

  Alerjilerin önlenmesi alerjen etkenin direk bulunamaması nedeiyle biraz zaman alır..tamamen deneme yanılma yöntemiyle bulunması gerekir..allerjen ortadan kalktığında 1 hafta içerisinde kaşınmanın gitmesi ve kızarıklığın geçme eğilimine geçmesi gerekir..Eğer bu durum yoksa şüphelenilen allergenin başka birşey olma olasılığı yüksektir..

  Bu nedenle halen beslenmesinde kullandığınız gıdaları deneme yanılma yöntemiyle keserek allergeni bulmanız gerekir..

  Bunun yanında gıda haricinde de allergenler etkili olmuş olabilir..

  Mesela kullanılan bazı ilaçlar
  yeni alınan bir tasma
  yuvada bulunan altlığın allergen olması gibi..

  Bu nedenle en iyi gözlemci olarak sizin şüphelenilen allergenleri bulmanız gerekir..

  Eğer aşırı kaşınmalar hayvanı çokça rahatsız ediyorsa kaşıntı giderici ve kızarıklık azaltıcı preparatlardan veteriner hekim kontrolünde kullanabilirsiniz..Ama allerjiye neden olan etkenin ortadan kalkmaması allerjini tekraralamasına neden olacaktır ..

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.