blank
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25855
  sevtapp
  Üye

  merhaba. ben 6 yaşındaki erkek terrier köpeğimi 3 hafta önce başka bir aileye vermek zorunda kaldım. son zamanlarda 2 yaşındaki kızıma çok saldırgan davranmaya başlamıştı ve en son kızıma saldıracakken ben atladım önüne ve beni çok ciddi yaraladı. alıştırmak için herşeyi denedim 2 yıl uğraştım ama kızıma hiç yanaşmadı çok kıskandı. ve bende daha ciddi sorunlar çıkmasından korktuğum için ona yeni bir yuva buldum. 3 haftadır onlarda ben çok üzülüyorum ama onun genel durumu iyiymiş. yalnız yemek yemiyormuş. günde 1-2 lokma ancak yedirebiliyorlarmış. bunu nasıl aşabiliriz. alışırmı yeni ailesine. birde yeni evine gelen bir kaç kişiyi biraz dişlemiş. önceden yapmazdı. sizce 6 yıldan sonra başka bir aileye alışırmı. neler yapmalıyız tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. lütfen yardım edin. yemek konusu çok canımı sıkıyor.

  #99265
  Tommy35
  Üye

  Arkadaşlar merhaba, yazmaya özür dileyerek başlamak istiyorum. Eşimin rahatsızlığı ve iş yoğunluğu nedenleriyle bir süre siteye katkıda bulunamadım.
  Köpek dostumuzun 6 yıl gibi uzun bir süre sonunda evinden ayrılması onu depresyona sokmuş olma ihtimalini ilk sıraya yerleştiriyor. Ben de bu kanaatle yazıma devam edecek olsam da mide, yutak, bağırsak rahatsızlıkları gibi ihtimalleri göz önünde bulundurup bir hekime bu yönde muayene ettirmenizde yarar olduğunu söylemek isterim. Köpek dostumuzun yemeyi reddetmesi, agresif davranışlarının oluşması ve hatta davranış bozukluklarının baş göstermesi duygusal yoğunluğu olan bir köpek dostumuzun için beklenebilir hallerdir. Yemeği tümden reddetmemesi kötünün iyisidir. Ancak burada yine dikkat edilecek bir nokta bulunuyor. Köpek yemeği reddettiğinde karşılaştığı ilgiden memnun kalarak bu davranışı pekiştirise sorun katlanarak büyüye bilir. Yemekte ısrar edilmesinde orantılı olunmalıdır. Tasında herzaman yemek bulunsun. Buna serbest beslenme denir. İstediği zaman beslenmesini sağlayın. Bunun dışında, hekim arkadaşlar daha iyi bilir, üç güne kadar yeteri kadar beslenmese de performans kaybı yaşamıyorlar.
  Gelelim agresif davranışlara; yeni bir yaşam yeni bir hiyerarşik yapı demektir. Doğa boşlukları kabul etmez. İki yer arasında kendisine en uygun ve kendisinin çıkarlarını maksimize eden bir yer için savaşması gerekirse savaşacaktır. Zaten yaş olarak olgun olduğundan, fizylojisi de yeterli olduğu ölçüde çatışmadan kaçmayacaktır. Yeni evinde bu duruma karşı mental olarak karşı hamleler üretebilecek seviyede bilgili insanların olması gerekecektir. Herşey duruma göre değişse de benim önerim çatışmayı fiziksele dönüştürmeden geri adım atılmaması olacaktır.
  Kızınızla ilgili sorunuz için; eve yani sürüye son gelen zayıf halkadır ve hiyerarşik denge için bir tehdit unsurudur. Kızınıza karşı agresyonu engellemeniz olasılık dahilinde olsa da köpeğiniz dominant karaktere sahipse, bana göre en uygunu onunla yolları ayırmanız olacaktır. Bunun çok acı örneklerini biliyorum. Ama eğer köpeğiniz dominant bir kaakterde değil ise o zaman mutlaka bir çıkış yolu olacaktır.
  Son olarak onu ne zaman görebileceğiniz hususundaki sorunuza cevap yazıp bitireceğim. Köpeğiniz, verdiğiniz ailenin kontrolü altına tamamen girdiğine kuşkusuz bir halde onay verdiği zamana kadar beklemelisiniz. Bunun takvime bağlı bir cevabı olması mümkün değildir. Peki görürseniz ne olacaktır. Kısa süreli bir bocalamanın ardından bir süreliğine kazanılan haklar geri verilecektir. Yani karşınızdakilere biraz sıkıntı yaşatırsınız. Mümkünse uzaktan takip edin.

  Saygılarımla,

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.