blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Köpek
 5. köpek ırkları detaylı anlatımla
11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8946

  amerikan cocker spaniel
  Samoyed
  Golden Retriever
  _Dachshund_
  İngiliz Setteri
  Amerikan pitbull terrier’inin hikayesi ?
  Kangal
  Bull Terrier
  Akita
  Poodle
  Grand Danua
  Welsh Springer Spaniel
  Siberian Husky
  St. Bernard
  Alman çoban köpeği
  Rottweiler
  Shar-pei
  Napoliten mastiff

  #34783

  Temel Özellikleri
  Neşeli, uysal, çocuk dostu efendisine karşı saygılı ve iyi huylu bir köpektir. Apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Tabi ki bahçeli bir ev tercih sebebidir.

  Neler Yapar?
  Hem avda hem de evde gözüpek ve dayanıklıdır. Neşeli, tatlı ve hassastır. çocuklarla çok iyi geçinir ve onlarla sanki çocuk olur. İnsanlara karşı saygılı ve hürmetkar olmasına rağmen eğer iyi eğitilmezse laf dinlemez, başına buyruk olur. Kuyruğunu devamlı sallayarak her zaman sevecen ve canayakın olduğunu belli eder.

  Akıllı ve güvenilirdir. Genellikle tanıdık-yabancı ayırt etmeden insanların yanında her zaman mutludur. Başka köpeklerle birlikte eğitiliyorsa onlar havlarken dikkatleri dağılabilir. Fakat buna rağmen rahat ve iyi bir eğitim alır. Eğitimde garip davranışlardan ve laubalilikten kaçınılmalıdır. çünkü bu durumda kafası karışabilir ve istenen yanıtlar alınamayabilir sinirli davranışlar gösterebilir.

  #34784


  Kökeni: Sibirya kökenlidir. İsmi Sibiryada balıkçılık ve avcılık yapan bir kabileden gelir. Somoyed ırkı köpeklerin geliştirilip dünyaya yayılması, kaşif Robert Scott’un 1889’da bu ırkı İngiltere’ye getirmesinden sonra olmuştur.

  Tanımı: Yükseklik, erkeklerde 53-60 cm, dişilerde 48-53 cm. Ağırlıkları 23-30 kg. Güçlü bir çenesi vardır. Tüyleri çok sık, düz, uzun ve kalındır. Kalın derili olduğundan soğuğa dayanıklıdır. Rengi, beyaz, grimsi beyaz, bej, sarı ve sarılı beyazlı olabilir.

  Kişiliği: Arkadaş canlısı, iyi huylu, zeki bir ırktır. Güçlü, dayanıklı bir yapısı vardır. Yüksek enerji seviyesine sahiptir. Apartman yaşamından çok dışarıyı tercih eder. Çocuklarla arası iyidir.

  Özelliği: Sibiryada kızak köpeği olarak kullanılır. Dayanıklılığı sayesinde uzun mesafeler boyunca kızak çekebilir. Aynı zamanda Mors avcılığında, bekçilikte ve sürü bekçiliğinde de kullanılmıştır.

  Gereksinimi: Soğuk iklimleri tercih eder. Sıcak iklimlerde yazları sıkça fırçalanmalıdır

  #34785

  Golden Retriever
  Hareketli, uysal, iyi huylu, duygulu ve sevimli bir köpektir. Çocuklara, hatta bebeklere karşı çok sabırlı ve naziktir.

  Neler Yapar ?
  Sağlam ve güçlü, koku alma duyusu gelişmiştir. Bataklıkta avlanabilir. Avı bulur ve getirir. Toprakta ve suda gayet iyi çalışır. İyi huylu olduğu için insana eşlik eden köpek olarak da değerlidir ve aile hayatına uyum sağlar.

  Kökeni
  Bu cins muhtemelen 19. yüzyılın ortalarında İngiltere’yi ziyaret eden bir Rus sirkine mensup türü bilinmeyen altın tüylü köpeklerin bloodhound ile çifleştirilmesiyle geliştirilmiştir.

  Kimlik Kartı
  Familya: Av köpeği, avı bulup getiren köpek
  Diğer Adları: Yellow Retriever, Altın Avcı
  Rengi: Altın renginin çeşitleri
  Çıkış Yeri: İngiltere
  Çıkış Tarihi: 1800’ler
  Orjinal İşlevi: Avı bulup getirme
  Günümüzdeki İşlevi: Avı bulup getirme, rehber, itaat yarışmaları; bulma getirme saha yarışmaları
  Ortalama Ömür: 10-13 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 29-34/25-29 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 58-61/55-57 cm

  #34782

  Kimlik Kartı
  Familya: Koku avcısı , Av köpeği
  Diğer Adları: Teckel , Zwergteckel, Sosis Köpek
  Rengi: Baskın kızıl, siyah veya krem; siyah ve sarımsı kahverengi; çikolata rengi ve sarımsı kahverengi; yaban domuzu rengi ve sarımsı kahverengi; gri ve sarımsı kahverengi; açık ve sarımsı kahverengi
  Anavatanı: Almanya
  Çıkış Tarihi: 1500’ler
  Orjinal İşlevi: Porsuk avı
  Boyu:Standart:20cm , Minyatür:15cm
  Kilo: Standar:7-14kg , Minyatür:4-5kg
  Ortalama Ömür: 12-15 yıl
  Bağlı Olduğu Klüp:AKC, CKC, FCI(Group 4)

  Tanımı
  Dachshund uzun vücudu ve kısa bacaklarıyla dikkat çeken , kaslı ve güçlü bir köpektir.Vakur bir durusu ve zeki bir ifadesi vardır.Uzun ve hafiifçe kubbeli bir kafatası, üçgen şeklinde büyük ve düşük kulakları, uzun bir burnu ve oldukça güçlü dişleri vardır.Gözleri oval, koyu kzıl veya kahverengi-siyahtır.Boyun uzun ve kaslı yapıdadır ve kavis yapmadan omuzlarla birlesir.Göğüs yapısı geniş, göğüs kemiği çıkıntılı, karın içe doğru gergindir.Kuyruğu uzundur ve sırtla aynı hizada taşınır.

  Kökeni
  “Dachs” kelimesi Almancada porsuk, “hund” kelimesi ise köpek anlamına gelir.Ataları 16. ve 17.yy boyunca çok etkin ve yaygın bi biçimde porsuk avunda kullanılmıstır.İnce basık gövdesi ve güçlü kısa bacaklarının sağladığı avantajla toprağı kazarak avını kolayca bulur ve kıstırıp yakardı.Cesur bir avcıdır.

  Karakteri
  Canlı ve sevecen aybnı zamnda cesur,neşeli ve meraklıdırlar.Havlamayı sever ve çıkan ses boyundan beklenmeyecek kadar yüksektir.)
  Toprağı kazmayı severler.Genellikle diğer petlerle iyi anlasırlar fakat kıskanç,huysuz ve huzursuz olabilir,ilk fırsatta ısırmaya çalısabilirler.
  Çok zeki ve bazen inatçı bir yapıya sahip olurlar.Öğrenme kapasitesi çok yüksektir.Hemen kavrarlar.

  *Doğuştan sporcu bir cins olduğu için, uzun yürüyüşlere ihtiyacı vardır, zaman zaman ev dışında tamamen serbest bırakılmalıdır.Parktaki oyun saatlerinden çok hoslanırlar.
  *Bel bölgesi hassas olduğundan sıçrama ve atlama hareketlerine izin verilmemelidir.
  *Kilo almaya eğilimli olduğundan beslenmesine ve egzersizlerine çok dikkat edilmelidir.
  *Yere yakın oldukları için çok çabuk kirlenirlenebilirler.(genellikle kış aylarında)
  *Fazla tüy dökmezler(orta dercede) ve traş ihtiyacı yoktur.

  #34786


  Kökeni: İlk setter 1500 yılında Fransa’da Ispanyol ve Fransız pointerinden elde edilmiştir. Üçyüzyıl sonra Büyük Britanya’ya getirildi ve burada son derece zeki bir köpek yetiştiricisi olan Edward Lawerack tarafından geliştirildi.

  Tanımı: Setter ince görünüşü, biraz çıkık alınlı uzun bir başlı bir köpektir. Yükseklik, erkeklerde 56-62 cm, dişilerde 53-58 cm’dir. Ağırlık ise 27-32 kg. Gelişmiş ama sarkık olmayan dudakları vardır. Tüyleri düzdür. Ensesinde, bacaklarında ve baldırlarında uzun tüy saçakları vardır. Siyah-beyaz, beyaz-limon, beyaz-portakal, beyaz-kestane ya da üçrenkli (siyah, beyaz, kızıl) olması tercih edilir. Az veya çok benekli veya çeşitli iriliklerde lekeli olabilir.

  Kişiliği: Sakin, duyarlı, canlı, insan dostu ve duyguludur. Refleksleri iyidir. Disiplinli ama coşkuludur. Sabırla ve ikna yoluyla eğitilmeye çok yatkındır.

  Özelliği: Av köpeği olarak kullanılır. Koku alma duyusu çok gelişmiştir. Hızlı, yorulmaz, hareketli ve güçlüdür. Her türlü araziye, sularla kaplı olanlara bile, uyum sağlayabilir. Kötü hava koşullarına ve yaz sıcağına dayanıklıdır.

  Gereksinimi: Çok iştahlı olduğu için şişmanlama eğilimi vardır.

  #34787

  AMERİKAN PİTBULLTERRİER SOYUNUN HİKAYESİ

  Bir sürü pitbull hikayesi duyabilirsiniz ama bu hikayelerden biri ve aklımızda ençok bulunan hikaye Romalılardan kalma bir hikayedir.

  Giritliler zamanındaki boğa dövüşü halk için gerçekten büyük bir eğlenceydi öyle ki bu spor bir ibadet gibi görülüyordu. O zamanlarda doğada bulunan birçok köpek belki hepsi vahşi ve kudurmuş olarak bulunuyordu. Romalılar keşfettikleri ve fetih ettikleri yerlere de bu sporu beraberlerinde götürüyorlardı. Bu sayede seçilmiş birçok köpek ırkı diğerlerinden ayırt edilir vaziyete geldi.

  1700’lere gelindiğinde başlıca iki tane boğa köpek dövüşü meydana geldi bunlar İskoçya’nın blue poll ve İrlanda’nın alunt’u idi bunlar boğalarla dövüş için bulldog’ları kullanıyorlardı. Aluntlarzamanındaki köpekler great dane ye benziyordu ve ispanyanın alonosuna göre daha başarısız idi.

  Ve diğer köpek dövüşleri de böyle ortaya çıkmış oldu ve insanlar köpeklerin dövüş özelliklerini arttırmak istiyorlardı. Bunun çözümü ise İngiltere de kullanılan seçilmiş dövüş köpeklerinin çiftleştirilmesiydi.

  1800lerin başında seçilmiş ırkların çiftleştirilmesiyle ortaya çıkan köpekler günümüz amerikan pitbull terrierlere benzemeye başladı. Yavaş ekonomi ve hantal hukuk sistemi boğa köpek dövüşünün yasaklanmasına sebep oldu ama bu spor halk için vazgeçilmez bir eğlenceydi.

  1835 yılında boğa köpek dövüşü tamamen yasaklandı. Köpekleri elinde kalan insanlar ise başka çözümler aramaya başladılar. Buda köpek-köpek dövüşlerinin ortaya çıkmasını sağladı.

  Terrierler toprağın altındaki canlıları yakalamakta çok ustaydılar. Köpek dövüşlerine daha büyük paralar yatırılmaya başlandı. Böylece şuandaki İngiltere de nesli tükenmiş olan terrierler boğa dövüşlerindeki köpeklerle çiftleştirildiler. Bulldogların melezlenme çalışmaları İngiltere nin staffordshire bölgesinde yapıldığı için bugünkü staffordshire bullterrierlerin ordan geldiğine inanılır.

  Böylelikle bu yeni oluşturulan soydan gelen çeviklik güç ve dövüşçülük kabiliyeti ile köpekleri diğer köpeklerle dövüştürüyorlardı. Köpek dövüşünün popülerleşmesi ile bütün publar barlar oteller köpek dövüşü için donanımlı hale geldi.

  Amerika ve Kanada daki kolonileşme ile İnsanlar gittikleri yere köpekleri ile beraber gittiler.bu köpekler ise genel olarak pitbullar idi.

  Bu ilerleme ile Chauncy Bennet isimli bir köpek dövüşçüsü 1898 yılında ukc yi kurdu. Bununla birlikte amerikan pitbull terrier soyu tam olarak oluşmuş oldu. İnsanlar buraya köpeklerini kayıt ettirdiler ettirmeyenlere ise kayıt ettirmeleri için tşvik ettiler.

  1. dünya savaşı sırasında amerikan pitbull terrier çok sevilen ve arzulanan bir ırk oldu. O zamanlar pitbull lar Amerika nın maskotu oldu ve birçok posterde evleri süslüyordu.

  1917 yılında sgt isimli bir pitbull birkaç tane askerin hayatını kurtararak savaş kahramanı ünvanını almıştır. Hatta sgt 26. yankee tümenindeki Fransız siperlerinde bir alman casusunu yakalamıştır.

  Bir arabanın içinde amerikayı baştan başa dolaşan ilk köpek Bud isimli bir pitbull idi ve beraberindeki ilk insanlar horatio Jackson ve asistanı bisiklet tasarımcısı Sewall Crocker idi. Seyahatten sonra Bud un gözlüklerini washigton daki

  Smithsonian Institute bağışlamışlardır. Seyahatten sonra Bud evinde yaşlanıp ölünceye kadar Jackson u cesurca korudu.

  Fred Astaire, Thomas Edishon, Madonna, Michael J Fox, Brad Pitt, Bernadette Peters, Sinbad, Alicia Silverstone,Linda Blair, Humphrey Bogart, Usher, Mel Brooks, Ann Banfactor, John Stuart, Jan Michael Vincent, Pink, Kellie Williams, Ken Howard, Malcolm Jamal Warner, Stephan Jenkins, Rosie Perez,Amanda Lewis, Amy Jo Johnson, Mary Tyler Moore, Steve ve Terrie Erwin (timsah avcısı), Jack Johnson (havai li şarkıcı), Bill Berloni, Anthony Robbins, Molly Price, eski Amerika başkanlarından Woodrod Wilson, Frankie Muniz, Aj Melean, Barbara Eden,Helen Keller,tenis yıldızı Serena Williams, profesyonel basketbol oyuncusu Desmond Mason, Rashard Lewis, Amare Stoudemire, Alton Ford, Tamika Dixon,Mo Vaughun ve Özlem Tekin gibi bir çok başkanından şarkıcısına sporcusundan oyuncusuna pitbull besliyor.

  #34788

  Kökeni: Yapılan tüm araştırmalara rağmen Kangal ırkının kökenine ait yazılı bir bilgiye ulaşılamamıştır. Asurlular ve Babiller döneminde yaşadığı ve 17.yy da Orta Asya’dan Anadoluya geldiği görüşü yaygındır. Evliya Çelebinin, seyahatnamesinde Anadoluda yaşayan güçlü ve aslana benzeyen bir köpekten bahsetmesi bu görüşü desteklemektedir.

  Tanımı: Erkeklerde boy 75-80 cm; kilo 50-60 kg, dişilerde boy 70-80 cm; kilo, 41-49 kg civarındadır. ortalama yaşam süreleri 12 yıldır. Burun yapısı küti çene yapısı sağlamdır. Siyah maskelidir. Tüyler orta uzunlukta, sert yapıdadır. Kirli beyaz, açık sarı, boz, kahverengi veya kırçıl renkte olabilir. Göz etrafı siyahtır. Kulaklar üçgen şeklinde, uçları yuvarlaktır. Ayaklar iri yapılı, kuvvetli, parmaklar bombeli ve genellikle siyahtır.

  Kişiliği: Kangallar cesur, hızlı, zeki, ön sezileri kuvvetli hayvanlardır. Sahibine aşırı bağlıdır. Öğrenme yetileri çok güçlüdür. Görevlerine çok sadıktırlar. Kangal köpeğinin sürü koruma özelliği genetik yapısından gelir. Kurt boğan tek ırktır. Genellikle anne-babadan doğan kardeşlerin birbirleriyle çiftleşmedikleri tespit edilmiştir.

  Özelliği: Çobak köpeğidir, büyük bahçeleri korumak içinde kullanılır
  Başa dön
  Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger

  #34789

  Kökeni: Bulldog’un eski İngiliz terrier’i ile çiftleştirilmesi ile elde edildi.

  Tanımı: Yüksekliği 53-56 cm, ağırlığı 23,5 ile 28 kg arasında olmalıdır. Renkleri saf beyaz, baş kısmı siyah lekeli ya da kaplan desenli, sarımsı kahverengidir.

  Kişiliği: Eskiden çok vahşi olan bu tür modern yetiştiricilerin katkıları ve eğitimleri sayesinde gayet iyi mizaçlı bir hal almıştır.

  Özelliği: İlk önceleri sadece dövüş köpeği amaçlı kullanılan bu köpek, artık günümüzde bekçi ve güvenlik amaçlı kullanılmaktadır.

  #34790


  Kökeni: Japonyar17; da Akita bölgesinde Honshu adasından gelir. Günümüzde Japonyar17; nın milli köpeği olarak kabul edilir. İlk olarak İmpartorluk bekçi köpeği olarak evcilleştirilmiştir, dövüş köpeği, av köpeği, polis köpeği gibi bir çok alanda kullanılmıştır.

  Tanımı: Japon Spitz türünün en iri olanıdır. Güçlü ve etkileyici bir görüntüye sahiptir. Güçlü ve kaslı bir gövdesi, ağır ve güçlü bir kafası, kısa bir boynu vardır. Kafasının ön tarafındaki çukur tanımlayıcı bir özelliktir. Kulakları küçük ve diktir, öne doğru bakarlar. Gözleri koyu kahve, burnu genellikle siyahtır. Su geçirmez kürkü ve kedi benzeri patileri Akitayı iyi bir yüzücü yapar.

  Kişiliği: Çok sadık, zeki,cesur, korkusuz ve ailesine karşı inanılmaz koruyucudur. Kişiliğindeki tahmin edilmez iniş çıkışlardan dolayı, yavruyken çok iyi eğitilmeleri gerekir. Mükemmel bir bekçi köpeğidir, Japon anneler sık sık çocuklarını Akita gözetimine bırakırlar, ama kendi ailesine karşı bukadar koruyucu olan Akita diğer hayvanlara ve insanlara karşı oldukca saldırgandır. Kendi ailesi dışındaki çocukları ısırma ihtimali vardır. Bu yüzden sahibinin gözetimi olmadan yabancılarla yanlız bırakılması sakıncalıdır.

  Özelliği: Boyu: 66-71 cm Kilosu: 34-54 kg

  Gereksinimi: Apartman yaşamı için uygundur ama çok ağar olmasada düzenli egzersize ihtiyaç duyar. İdeal ortamı geniş bir bahçedir.

  #34801

  Paylaşım için saol kardeş…

11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.