blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. köpeklere tatlı seyler yedirmek zararlımı ?
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19769

  öncelikle geçmiş bayramınız mubarek olsun…
  evde beslediğim teriyer köpeğim var 2 tane bunlara arada sırada tatlı türünden pasta,kek,çikolatalı bisküvi,hatta bayram munasebetiyle baklava dahil veriyorum 1 yada 2 tane en fazla ama bunu sıklıkla yapmıyorum arada bir bunun köpeğime zararı varmı birde eskiden kalan bir inanışmı diyeyim yoksa söylentimi tatlı köpeklerin gözüne zararlı derlerdi bu doğrumu?b konuda beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden tesekkürler cevap yazan herkese

  #62617

  Sizinde geçmiş bayramınız mübarek olsun…

  Köpekler zorunlu etçil hayvanlar değillerdir.Bu nedenle kediler gibi zorunlu olarak etçil beslenmek durumunda değillerdir.Köpeğinize vereceğiniz tatlılar eğer miktarı çok az olursa problem yaratmayacaktır.Köpekler tatlı şeyleri severler ve siz verdikçe ister ve doymak bilmezler.Sürekli istek halindedirler.Bu nedenle miktarını sizin ayarlamanız gerekiyor.

  Bana kalırsa tatlı şeyler vermenizi tavsiye etmem.Öncelikle dişleri açısından,daha sonra metabolik hastalıklar(diyabet gibi),çikolata zehirlenmesi açısından verilmemesinden yanayım.

  Çikolata zehirlenmesi daha sık yaşanıyor.Bunun sebebi de kakao da bulunan kafein ve theobromine maddelerinden thebromine’dir.

  Çikolata kesinlikle yasak.Diğer tatlılardan da çok ufak parçalar halinde ve haftada 1 kereyi geçmeden çeyrek porsiyonu bulmayan nitelikte olursa problem yaşayacağınızı düşünmüyorum.

  #62618

  yardımlarınız için çok teşekkür ederim sagolun bundan sonra çikolatayı kesinlikle yasaklıyoruz dediklerinizi uygulayacağım aslında hiç vermemek dediğiniz gibi iyi değil ama ne yaparsınız bazen öyle bakıyorlarki ve öyle şeyler yapıyorlarki artık evin bir ferdi gibiler bu yüzden onları ödüllendirmem gerektiğini hissediyorum ilginize tekrar tesekkürler.

  #65764
  ecumbul
  Üye

  Bu tipten zehirlenmelerde merkezi sinir sistemi uyarısı, işeme ve kalp atımının hızlanması (taşikardi) metil ksantinlerin hücre içi adenozin reseptörlerini engellemesiyle ortaya çıkar. Bunlar ayrıca hücre içindeki kalsiyum yoğunluğunu da yükselterek kalp ve iskelet kasının kasılabilirliğini artırırlar. Bunun yanı sıra hücre içindeki siklik adenozin monofosfat (cAMP) yoğunluğunu da artırdığından adrenalin ve noradrenalinin salıverilmesi de dolaylı olarak hızlanır.

  Teobromin ve kafeinin her birinin öldürücü dozu 100-200 mg/kg’dır. Ama ağır zehirlenmeler ve yaşamı tehdit eden klinik belirtiler bu dozların altında da görülebilir. Amerika Birleşik Devletleri Hayvan Zehir Kontrol Merkezinin (APCC) verilerine göre, 20 mg/kg teobromin alanlarda orta dereceli klinik belirtiler, 40-50 mg/kg teobromin alanlarda ağır belirtiler ve 60 mg/kg teobromin alan köpeklerde de felçler görülmektedir. Metilksantinler plasentayı geçerek anne karnındaki yavruyu da etkiler. Ayrıca süte de geçtiklerinden henüz süt emen yavrular da bundan etkilenirler.

  onun için çikolata yasak ):

  #66989

  cikolatalarda metilksantin turevleri bulunmaktadır bunların baslıcalarıda thebromin ve kefeindir bunlar adenozin reseptorlerini inhibe ederler kopeklerde zehirlenmeye neden olurlar zehirlenme cikolatanın alımındaki miktara baglıdır zehirlenmede cikolata alınımından 2 4 saat sonra kusam ve ishal gorulur hızlı kalp atımı tasipne kas rijidetisi gorulur otopside midede cikolatalara rastlanabilir tedevide emetikler aktif komur kullanılır apomorfin 003 mg kg aktif komur ise 05 10 mg kullanılaır hiperaktiviteyi onlemek için ise diapemezem kullanılır ventrikuler taşikardiyi onlemek için ise 1 2mg lidokain kullanılır olum cikolata alımından sonrakı 10 12 saatte ortaya cıkabilir cikolata kopekler için toksik oldugundan yedirilmemelidir vede yedirilmesine engel olunmalıdır saygılar[hr]
  metilksantin turevleri çikolatada bulunmaktadır bunların baslıcaları ise thebromin ve cafeindir thebromin ve cafein adenozin reseptorlerini inhibe etmektedir nadır olsada cafein uygulaması ilede bu zehirlenme ortaya cıkabilmektedir cikolata zehirlenmesinde zehirlenme alınan cikolataya gorede degişmektedir beyaz cikolatada veye normal cikolatada farklı oranlarda metilksantin turevleri bulunmaktadır belirtiler genellikle cikolata alınımdan 2 4 saat sonra ortaya cıkar ilk ortaya cıkan bulgu ishal ve kusmadır taşikardi tasipne kas rijidetesi diger gorulen belirtilerdir tedavide kusturucular kullanılır apomorfin kullanılabilir zehirin sindirim kanalından emilini engellemek amacıyla aktif komur kullanılır 0.5 10 mg kg kullanılabilir apomorfin ise 0.003mg kg kullanılabilir diapezam ise asırı artmıs aktiviteye baglı olarak kullanılabir ventrikuler tasikardiyi onlemek amacı ile epinefrinsiz lidokain kullanılır doz olaraksa 1 2mg kg dır daha sonra ilave doz olarak ise 0.003 0.005 mg kg kullanılabilir olum çikolata alımından 10 12 saat sonra gerceklesir bu sure zarfında yasayan hayvanlarda prognoz iyidir otopside ise midedeki çikolataya rastlanabilir bu nedenlerde dolayı kedi ve kopeklere çikolata yedirilmemelidir saygılar

  #74911

  tatlı şeyler gofret vs. dişlerde büyük problemlere neden olabilir diş taşlarının oluşmasına sebep olur diş taşları ise diş eti cebine girip yabancı cisim etkisi görerek ya diş eti cebinin aşırı büyümesine ya da geri çekilmesine neden olur diş etinin geri çekilmesi sonucu dişlerde sallanma hatta düşme ağızda pis bir koku gözlenir.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.