blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. köpekte reflü tedavisi ??
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19780
  alarasu
  Katılımcı

  Selamlar!
  Sitenizin yeni bir üyesiyim ve tıp doktoruyum.. 17 yaşında terrier bir köpişim var. Son bir yıldır reflüden şikayetçiyiz.. Tıp bilgime dayanarak bazı tedaviler uyguluyorum ancak bir 6 kg ağırlığında bir köpek için bu tedavilerin doğruluğu nedir, ya da uygulanan başka yöntemler var mı bilmiyorum. Sabah aç karnına 15 mg. lansor ve günde iki kez rennie duo veriyorum. reflünün sıklığı oldukça azaldı ancak tamamen geçmedi. haliyle yatış pozisyonunda her zaman yanında olamadığım için, yatarken baş yukarıda olacak şekilde uygun postürü de sağlayamıyorum. endoskopik inceleme yaptırmadım ancak sorunun yaşlılıkla alakalı ve fizyolojik olduğunu düşünüyorum. eğer böyleyse kesin çözüm sanırım operasyon olacak ancak yaşından dolayı bu düşünmeyeceğim bir çözüm. başka etkili bir tedavi yöntemi , ya da halen uyguladığım tedavi dozları, doğruluğu konusunda fikri olan veteriner ya da doktor arkadaşlar varsa, yardımlarınızı bekliyorum….

  #62935

  Selamlar.

  Tedaviniz doğru gözüküyor.Diğer proton pompası inhibitörlerinden de deneyebilirsiniz Nexium gibi.
  Bunun yanında köpeğinizi günde sadece 1 öğün beslemeniz gerekiyor.Bunun dışında dietini de düzenlemelisiniz.Aynı insanlardaki gibi dietini değiştirebilirsiniz.Dieti şöyle değiştiriyorsunuz:köpeğinizin her zaman yediği öğünün yanında azar azar tamamen geçmek istediğiniz dietten veriyorsunuz sonra miktarını arttırarak sadece bu dieti veriyorsunuz.

  Köpeğinizin hem yaşı hemde operasyon sonrasında genelde gözlenen sfinkter cardia ufalması nedeniyle operasyonunun durumu daha da kötüleştireceğini söyleyebilirim.Genelde sfinkteri ayarlamak operasyonlarda problem olabiliyor.Tabi ki ben Jinekoloğum böyle bir operasyona girmedim ama cerrah arkadaşlarda bu konuda zorlanıyorlar.

  Bunun için aklınızdan operasyon seçeneğini çıkarmanızı tavsiye edebilirim.Dietinin düzenlenmesi,günde bir kez beslenmesi,aç karna proton pompası inhibitörü ve şikayete bağlı olarak rennie verebilirsiniz yani yaptığınız tedaviye devam edebilirsiniz.

  Geçmiş olsun,sağlıcakla kalın.

  #63052
  alarasu
  Katılımcı

  Teşekkürler ilginize barbarian

  #63055

  Rica ederim alarasu

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.