blank
 1. Anasayfa
 2. Veterinarium
 3. Veteriner Hekim Mesleki
 4. Kpss tercihinde bulunacaklara ip uçları (soru-cevap)
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19833
  kelej
  Üye

  1-Soru: Yüksek lisansını lisans branşından farklı bir branşta tamamlamış aday yüksek lisans branşına göre müracaat edebilirmi?
  Cevap : Hayır. Kpss yerleştirmelerinde lisan öğrenimi değerlendirilir.
  2-Soru :Meb onaylı Bilgisayar işletmeni sertifikası yerine Ünviversite de bilgisayar dersi almış olmak yeterlimidir.
  Cevap : Evet.Ünviversite de zorunlu/ortak/seçmeli olarak bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylarda meb onaylı sertifika sahibi sayılmaktadır.
  3-Soru : Tercih sıralaması önemlimidir?
  Cevap : Evet Önemlidir.Aynı Ünviversite sınavında olduğu gibi tercih edilen kadroya tercih edenler arasından en yüksek puandan başlamak suretiyle yerleştirme yapılmaktadır
  4-Soru :Derece /kademesi belirtimeyen kadrolar hangi statüdedir?
  Cevap :Derece/Kademesi belirtilmeyen kadrolar KİT’lerdeki sözleşmeli pozisyonlardır. Ancak bu kadrolar 657 Sayılı devlet memurları kanununun 4/B maddesine tabi sözleşmeli pozizyonlar değildir. 399’a tabi sözleşmeli olarak sınıflandırılan bu kadrolar 657 (memur) kadroları gibi çalışan açısından güvence altındadır.Kurumuna göre değişmekle birlikte yılda bir kaç sefer ikramiye ödenmektedir.
  5-Soru: Tercih edilecek olan kpss kadroları için belirli bir puan kısıtlaması veya taban puan var mı?
  Cevap :Başvurularda alt taban puan sınırlaması yoktur. Yerleştirmeler yüksek puandan düşük puana doğru yapılacaktır.
  6-Soru: Yabancı dil bilme değerlendirmesi neye göre yapılacaktır?
  Cevap :Başvuru şartları arasında dil şartı olarak sadece “İNGİLİZCE BİLMEK” gibi bir yabancı dil bilme şartının yer alması halinde, bu kadroları, (3.4.)’de belirtilenler dışında ortaöğretimde yabancı dil hazırlık eğitimi görüp başarılı olanlar ile yabancı dil hazırlık sınıfını müteakip yabancı dil ağırlıklı eğitim veren Ortaöğretim kurumlarından mezun olduğunu belgelendirenler,yükseköğrenimde zorunlu/seçmeli yabancı dil hazırlık eğitimi görüp başarılı olanlar ile yabancı dil ağırlıklı ya da yabancı dille eğitim veren yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar da, tercih edebileceklerdir. Ayrıca yabancı dil denklik tablosu şu şekildedir:
  Düzeyi KPDS TOEFEL IELTS AKADEMİK FCE CAE CPE Yeni Eski
  Yeterli 70 193 523 Her Bölümden en az 6,5 A C C
  İyi 80 213 550 Her Bölümden en az 7,5 A B C
  Çok iyi 90 250 600 Her Bölümden en az 8,5 – A B
  7-Soru : Tercih yapabilmek için hangi yılların puanları kullanılabilecektir?
  Cevap :2006/2007/2008 yıllarında yapılan sınav sonuçları kullanılabilecektir.
  8-Soru : 2006/2007/2008 sınavlarına farklı öğrenim düzeyinde girilmiş ise bu sınavlardan alınan puanların hepsi kullanılabilecekmidir.?
  Cevap : Hayır. Yerleştirmelerde son girilen sınavdaki öğrenim düzeyine göre tercih yapılabilecektir.Örn: 2006 kpss ye önlisans düzeyinde girmiş aday 2008 Kpss ye lisans düzeyinde girmiş ise 2008 kpss puanı geçerli olacaktır.
  9-Soru: Aynı düzeyde iki diploma sahibi olan her ikisylede tercihte bulunabilecekmi?
  Cevap: Hayır. Sadece birini seçmek zorunda olacaktır.Örn:Hem düz lise hem teknik lise yada hem hukuk diploması hem mimarlık diploması olan aday bunlardan birini seçecektir.Ancak daha önceki yerleştirmelerde müraccatta bulunmuş iseniz ve şu an önceki başvurunuzda belirttiğiniz diploma branşına eş değer ikinci bir diplomanız varsa önceki başvuruda belirttiğiniz branşta başvuru yapmalısınız çünkü ÖSYM de bu haliyle kayıtlısınız dolayı ile başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Ancak ÖSYM ile görüşüp onay almanız halinde diğer diploma branşınızı kullanabilirsiniz.
  10-Soru : Bir kadroya yerleşilir ise istenilen belgelere hangi tarih itibarı ile sahip olmak gerekmektedir?
  Cevap : Kpss klavuzunda başvuru tarihi itibaı ile( internetten başvurduğunuz tarih) gerekli belgelere sahip olunması belirtilmiştir.Hiç bir sorun yaşamak istemiyorsanız başvuru koşullarını bu başvuru tarihi itibarı ile belgelendirebiliyor olmak gerekir.Ancak mahkeme kararlarına göre, atandığınız kuruma evrakları teslim tarihinde istenilen koşulları belgelemeniz yeterlidir. Bu durumda atandığınız kurum belgelerinizi kabul etmek istemez ise 60 günlük süreyi geçirmeden dava açmanız gerekmektedir.Yüksek ihtimalle lehinize sonuç çıkacaktır.
  11-Soru : Daha önce bir kadroya yerleşen ancak iş başı yapmak için müracaat etmeyen aday yeniden tercihte bulunabilirmi?
  Cevap : Eğer bu şekilde yerleşipte iş başı müracaatını yapmamış adaya Ösym ce internet üzerinden başvuru hakkı verilmiş ise bir problem yoktur.Yeni başvuruda bulunabilir.Ancak internet üzerinden başvuru hakkı verilmemeiş ise ÖSYM ile görüşülüp durum belgelendirimelidir.
  12- Soru : Evli olupta eşinin işi nedeniyle bulunduğu ilden başka ildeki bir kadroya müraccat edilir ve yerleşilirse eş durumundan dolayı tayin yaptırmak mümkümü?
  Cevap : evet mümkündür.Ancak kamu kurumları genellikle memurun adaylık süresi dolmadan bu tür tayinleri yapmazlar.
  13-Soru :Her hangi bir şekilde alt yada üst yaş sınırı koşullarını taşımada tereddüt halıinde ne yapılmalıdır?
  Cevap : Ösym yaş şartlarını ilk başvuru tarihi itibarı ile hesaplamaktadır.Kadroya yerleşme tarihine göre adaylar mağdur olabilmektedir.Bu durumda yapılacak olan tecihte bulunmak ve sonucu beklemek olmalıdır.Tercih ettiğiniz kadro/pozisyona siz yerleşemezken sizden daha düşük puanlı bir adayın yerşleşmesi durumunda Ösym ye bunun nedenini sormalısınız.Yukarda bahsettiğimiz gibi yaş hesaplama yönteminden dolayı elenmiş olmanız durumunda dava açmalısınız.Örnek mahkeme karaları mevcuttur ve yüksek ihtimalle lehinize sonuç çıkacaktır.
  14- Soru: Aday sahip olduğu diploma (ön lisan veya lisans) ya göre meslek yönünden tercih edilecek bir pozisyon/kadro bulamaz ise düz memurluk kadrolarına tercih yapıp ve yerleştirilir ise daha sonra mesleğine uygun bir kadroya atanabilirmi?
  cevap :Hayır. Örn: İnşaat mühendisi bir aday düz memurluk veya bilgisayar işletmenliği gibi lisans/önlisans diploma branşının şart olmadığı bir pozisyon/kadro tercihinde bulunur ve yerleşir ise memur/bilg.işletmeni ünvanıyla görev yapmaya başlar.İnşaat mühendisliği diploması adaya inşaat mühendisliği posizyonlarını veremez.1999 yılından itibaren görevde yükselme sınavına girip başarılı olunmadan bu tür kadro değişiklikleri mümkün bulunmamaktadır.Kurumların kendi içlerinde açacağı görevde yükselme sınavlarına girilip başarılı olunması halinde kadro ve ünvan değiştirilebilmektedir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.