blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Kurbağalardan Beyin Tümörü İlacı
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19878
  dilara
  Üye

  Bilim insanları, kurbağa yumurtalarında bulunan bir moleküle benzerlik taşıyan ve beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılabilme potansiyeli taşıyan sentetik bir molekül sentezlemeyi başardılar.
  A.B.D. ve Kanada’ya özgü bir kurbağa türü olan Kuzey Leopar Kurbağası’nın (Rana pipiens) yumurta hücrelerinden yalıtılan bir moleküle benzerlik gösteren ve amfinaz adı verilen sentetik molekülün, tümör hücrelerinin yüzeyindeki şeker yapılı tabakayı tanıyabildiği ve bu hücreleri, istilaya başlamalarına fırsat tanımadan öldürebildiği görüldü. Çok sayıda kanser tipinin tedavisinde kullanılabilecek potansiyel taşıyan molekülün, özellikle beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılabileceği düşünülüyor. Beyin tümörlerinin şimdilik tek tedavi yöntemi kemoterapi ya da karmaşık ve zor ameliyatlar.

  Aynı kurbağa türünden daha önce elde edilen ranpirnaz adlı enzim molekülü de, asbest zehirlenmeleri sonucunda ortaya çıkan ender bir tür solunum sistemi kanseri olan mezotelyoma tedavisinde kullanılabilmek için son klinik aşamalarını geçiriyor.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.