blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Kuş Gribi Aşısı Tamam Gibi‏
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18499

  Amerikalı ve Tayvanlı bilimadamlarının geliştirdiği yeni bir kuş gribi aşısı, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu değişik ülkelerden getirilen H5N1 virüsü bulaştırılmış deney farelerinde güçlü iyileşme belirtilerine yol açtı.
  Bilim dergisi Hücre Araştırmaları’nın haberine göre, Türkiye, Çin, Vietnam ve Endonezya’dan getirilen farelere kuş gribi virüsü H5N1 bulaştırıldı. Bilimadamlarının farelerin kaslarına enjekte ettiği yeni aşı, Türkiye, Vietnam ve Çin’in Anhui bölgesinden getirilen hayvanları tamamen iyileştirdi. Aşı, bu virüsten ölenlerin en fazla sayıda olduğu Endonezya’dan getirilen fareyi ise yüzde 80 oranında iyileştirebildi.

  Tayvan Genetik Araştırmalar Merkezi’nde n Chi-Huey Wong, farelerdeki tedavi süresinin bir hafta olduğu bildirdi. Chi-Huey, yeni aşının yapılmadığı farelerin birkaç gün içinde öldüğünü söyledi.

  Dünyanın her tarafında en az 16 bilim merkezi, kuş gribinin insanlara bulaşmasını engellemek için çalışmalarını sürdürüyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2003 yılından bu yana H5N1 bulaşan 385 kişiden 243’ü hayatını kaybetti.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.