blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. kuşalrda saldırganlık neden olur?
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19643
  bluem
  Üye

  slm benim bir çift muhabbet kuşum var. dişi kuş 4-5adet yumurta yapıyo fakat hepsini bakmıyo bazılarını kırıyor bazılarını ise yavru iken öldürüyor. sorum şu bu seferki yumurtalarının 5 ide yavrusunu büyüttü yavrular gelişim evresinde erkeğin yuvaya girmesine izin vermiyor ve erkek kuşu dövüyordu en son erkek kuşun gözüne ve gagsına vurdu bende erkeği ayırmak zorunda kaldım dişi kendi başına yavrularını büyüttü fakat bugün yavrunun tekini döverek öldürdü acaba bunun nedeni nedir genelde yavrular yuvadan ayrılmadan yumurtlama yapardı erkek yanında olmadığı için bunu yapmış olabilirmi bu durumda ben ne yapmalıyım erkek iyileştikten sonra aynı kafese koysam dişi erkekği tekrar hırpalarmı bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler. ( acele cevaplarınızı bekliyorum….

  #67057

  Galiba yuvayı açıp bakıyorsunuz…

  Yuvayı açıp baktığınız durumlarda anne yuvadan yavruları atar yada öldürü..Bu konuya dikkat etmelisiniz..

  #62012

  Merhabalar…

  Dişi muhabbet kuşlarında bazen bu tarz durumlar gözlenebiliyor.Yavrularını döverek öldürebiliyorlar bunun dışında yumurtada iken yumurtayı kırabiliyorlar.

  Yavruyu öldürüp yedikleri de gözlemlenmiş.Bunun sebebi iç güdüde yatıyor.Eğer yavrunun birisine dokunduysanız o yavruyu öldürebilir.Buradaki amaç iç güdüsel olarak diğer yavruları korumak.Bilim adamları bunun sebebinin sizin kokunuzun eğer temas ettiyseniz yavruya bulaşması sonucu sizin tekrar gelip bu sefer tüm yavrulara zarar verebileceğinizi düşünüyor anne muhabbet kuşu.Bu nedenle diğer yavrularını kurtarmak adına temas ettiğiniz yani kokunuzun sindiği kuşu öldürüyor yada kafesten atıyor.

  Yavrulara temas edilmediği durumlarda yavrulara zarar verenler genelde erkek muhabbet kuşlarıdır.Dişilerde daha az rastlanıyor.

  Yapabilecekleriniz:
  1.Erkek kuşu yavrular palazlanana kadar ayrı tutabilirsiniz veyahut kafese koyup yavruya ve dişiye olan davranışlarını gözlemlersiniz buna göre bir rota belirlersiniz.

  2.Yavrulara sakın dokunmayın.

  3.Eğer anne yavrularına zarar veriyorsa zarar verdiği yavruları diğerlerine temas etmeden yuvadan çıkarıp sizin beslemeniz gerekiyor.Uygun bir sıcak ortamda barındırıp beslemeniz gerekiyor.

  Sağlıcakla kalın.

  Not:Eğer yavruları ayırmanız gerekirse yavruların beslenmesi hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.