blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. kuzular birbirinin yününü yiyorlar...
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26285

  slm.3-4 aylık kuzular birbirlerinin yününü yiyorlar.daha sonra kötülenip ölüyorlar.bizimkilerde yok pahasına kötülenmeden satıyorlar.midesinde yumak haline gelen yünleri kuzular sindiremiyormuş. acaba bunun nedeni nedir neden kuzular birbirinin yününü yiyorlar. çaresi varmıdır.cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum…

  #99761

  Hayvanların yem niteliğinde olmayan bez, paçavra, toprak, naylon vb. yabancı cisimleri yemesi, duvar yalaması, ayrıca koyunların yün yemesi, “pica” olarak adlandırılan hastalıktır. Vücutta fosfor, D vitamini, bakır, kobalt, sodyum-klorür yetersizliği, dengesiz ve tek taraflı besleme ve stres faktörleri hastalığın oluşumunda etkilidir.

  Bununn başlıca nedeni ya bölgedeki toprakların mineral madde olarak verimsiz olması ve bu topraklarda yetişen hayvan yemi olarak kullanılan yem bitkilerininde mineralce eksik yetişmesi sonucu hayvanların minerla ihtiyaçlarını karşılayamamasıdır..böylece eksik beslenen hayvanlar sütleriylede yavrularına besinleri eksik aktardığından kuzulardada bu tür belirtiler görülmesi normaldir..

  Yada içeride beslenen hayvanlarda dengesiz besleme programları yapılması sonucu bu tür belirtiler görülebilir..

  Bu durumların önüne geçmek için özellikle koyunlar hamile iken vitamin ve mineral takviyelerini ya yemlerine katarak yada iğne tarzında uygulayarak mieral eksiklikleri giderilmeye çalışlmalıdır..eğer bu uygulamdan sonuç alınamazsa kuzuların doğumdan itibaren vitamin ve mineral takviyeleri ile desteklenmelidir..

  Eğer uyuglama yapmak düşünülüyorsa :
  örnek 1
  örnek2
  örnek3
  örnek4

  örneklerde verilen uygulamalardan veteriner hekiminizin yaptığı bir programla iğne tarzında ,oral yoldan yutturularak ve yemlerine ilave tarzında uygulanması sorunların önüne geçecektir..

  Saygılar…

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.