blank
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25291
  FeeLinG
  Üye

  Lüfer ne zaman kurtulacak?
  Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar grubu nisan ayından bu yana “İstanbul Lüfer’e hasret kalmasın” adlı bir kampanya yürütüyor… Amaçları lüferin avlanma alt sınırının 14 cm’den 24’e e çıkartabilmek.

  “İstanbul Lüfer’e hasret kalmasın” kampanyası için gün geldi balık haline gidip balıkçılarla konuştular, gün geldi Ankara’ya gidip bürokratlara konuyu anlattılar gün geldi balıkçıdan balık alanlarla dertleştiler… Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar Grubu üyeleri nisan ayından bu yana büyük bir kararlılıkla lüferin avlanma sınırını 14 cm’den 24 cm’e çıkartmak için uğraş veriyorlar. Çünkü 24 cm’den küçük balıklar daha yavrulamamış oluyorlar. Bunun sonunda da lüferin nesli tehlike altına giriyor…

  “Çocuklarımızın lüferini yemeyin” diyen grubun kurucusu Defne Koryürek, “Nisan 2010’da başlattığımız “İstanbul Lüfer’e Hasret Kalmasın” kampanyamız 9. ayında ve biz Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın lüferin sirkülerdeki avlanma alt sınırının 14 cm’den 24 cm’e çıkartmasını sağlayamadık!

  Zaman geçiyor, bir lüfer sezonu bitmek üzere ve konu gene küllenmeye bırakılacak… Oysa yarına erteleyebileceğimiz bir konu değil bu, bir türün soyunu devam ettirip ettiremeyecek olması, konuştuğumuz!….” diyor…

  Fikir Sahibi Damaklar Grubu üyeleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na nisan ayından bu yana sordukları soruyu yineliyor ve diyorlar ki “Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı olarak sirkülerde gerekli düzenlemeyi ne zaman yapacaksınız?”

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.