blank
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #21619

  Mantar Hastalığı:

  Mantar,sağlığı bozulmuş,yaralanmış balıklarda kolaylıkla ortaya çıkabilen bir hastalıktır.Sağlıklı balıklara zararı dokunmaz.
  Bir salgın tehlikesi yoktur.Kötü beslenme,bakımsızlık,yaralanma,ani ısı ve su değişimi sonucu direnci kırılan balıklar tehlike altındadır.

  Teşhis: Yaralarda ve deride bozulma,pamuk görüntüsü almış deri parçaları,iştah kaybı,saklanma.

  Tedavi: Balığın mantarlı kısmına mümkünse akvaryumcularda bulunan mantar ilaçlarından sürülebilir,Isısı 30 C a yükseltilmiş ve düzenli havalandırılan bir akvaryuma alınmalı,Bir hafta kadar ilaçları prospektüslerine göre kullanmalıdır.İlaçlarda bulunan etkin maddeler(Pennicline,Phenoxyethanol)

  Mantar hastalığı bir çok sebepten kaynaklanabilir. Bunların başlıcaları; Akvaryumda bulunan ölü balıklar, akvaryumun içindeki pislikler, yem artıkları, uzun süre temizlenmeyen filtreler, su kalitesinin düşük olması, hastalıklı başka bir balığın akvaryuma konması, uyumsuz türlerin bir arada beslenmesi mantar hastalığının oluşmasında başlıca etkenlerdir. Eğer balığınız sürekli saklanıyor ve dibe çöküp bekliyorsa, üzerinde beyaz noktalar varsa, yeme karşı isteksizse, kuyruğunda ve yüzgeçlerinde erimeler varsa balığınız büyük ihtimalle mantar olmuş demektir. Mantar hastalığının en önemli belirtisi ise balığın vücudunda beyaz pamuksu yaraların oluşmasıdır. Bu hastalığın tedavisinde ilaça gereksinim duyulabilir.
  Hasta balığı karantina akvaryumuna ayırarak işe başlayabilirsiniz. Mantar hastalığı bulaşıcı olduğundan anatankınızdan belirli bir miktar su değişimi yapıp filtrenizi temizlemeniz gerekir aksi taktirde hastalık bütün balıklarınıza bulaşacak ve ciddi ölümlere yol açacaktır. Karantina akvaryumuna ayrılan balığa tuzlu su banyosu yaptırılır. Kullanılan tuzun iyotsuz olması gerekmektedir. Kaya tuzunu tercih etmeniz gerekir. Karantina akvaryumundaki her litreye 2-3 damla metilen mavisi damlatmanız gerekir. Tuz banyosu ise anatanktan aldığınız suda tuz eriterek ve balığı içide yaklaşık 1 dk. tutarak yapabilirsiniz. Eğer balıkta beklenmedik bir etki gördüyseniz tedaviyi kesebilirsiniz. Bu işlemi balık iyileşinceye kadar hergün tekrarlayabilirsiniz.

  Mantarlar akvaryumda ayrıştırıcı olarak görev yapan ve her akvaryumda bulunan organizmalardır. Balık pisliği gibi atık maddeleri ayrıştırarak temizlik konusunda önemli rol oynarlar ve normal şartlarda akvaryum için yararlıdırlar. Mantar sporları her zaman akvaryum suyunda bulunurlar.

  Mukoza zarı zarar görmediği taktirde balıklara zarar veremez. Yani sağlıklı bir balık için tehdit unsuru oluşturmaz. Mukoza mantarların balığa bulaşmasını önleyen doğal bir salgı kalkandır. Mantarlar ise balığın derisinde tutunabilir ve incinme yahut salgı problemleri olduğunda balığı etkiler.

  Nakil sırasında oluşan çizikler yada yaralanmalar sonucunda balık risk altında olduğundan hastalığın seyrini beklemeden akvaryumculardan temin edebileceğiniz mantar ilaçlarını kullanıp bemiks kompoze ampul kullanımı ile derinin yahut mukozanın tamirine yardım edebilirsiniz. Akvaryumculardan edinebileceğiniz ilaçlar mukoza zarını koruyan ve hafif sıyrıkları hemen kapatmaya başlayan bir bileşim içerir. Kullanımları ve markaları konusunda bilgi veremeyeceğim çünkü birsürü farklı marka var ve hepsinin kullanımı farklı.

  Balıktaki yaralanma kötü durumda yahut derin ise balığı karantina tankına almalısınız. Tercihen dekor ve kum içermeyen bu tankta balık iyileşene kadar ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

  İlaç tedavisinin yanı sıra ısıyı kademeli olarak günde 2şer derece artırarak 30 derece civarına çıkartınız. Tüm ilaçlar gibi mantar ilaçlarını kullanırken yüksek havalandırma yapınız. Vatoz varsa çıkartılıp uygun miktarda kaya tuzu eklenmelidir. Hastalık kaybulana dek her gün %15, hastalık kaybolduğunda ise %30 dip çekimi uygulamanız faydalı olacaktır. Bemiks kompoze ampul balığın derisinin ve mukozasının oluşumuna yardımcı olacak bir unsurdur ve asla tek başına tedavi edici değilidir. Derin yaralanmalarda karantinaya aldığınız balık için aynı yöntem uygulanmalıdır. Karantinaya alma amacı hastalığın yayılmasını engellemektir. Hastalık diğerlerine bulaşmamış görünse bile karantina tankı yanında ana tanktada ilaç kullanımı ve dip çekimi faydalı olacaktır.

  Ek olarak bazı durumlarda aşırı stres mukoza salgısını bozduğu için sadece stresde mantar hastalığına sebep olabilmektedir. Böyle bir durum sezildiğinde aynı tedavi yönteminin yanı sıra stresi gidermek için gerekli önlemlerde alınmalıdır.

  Motorların kapatılmaması gerekmektedir. Yanlız hastalık durumunda değil, normal durumlarda da nitrifikasyon bakterilerinin yaşaması için dış filtre sürekli çalışır durumda olmalıdır. İç filtre ise çözeltiyi homojenleştirmek konusunda (çözeltiden kastım ilaç eklenmiş akvaryum suyu) bize yardımcı olacağından açık olması faydalı olacaktır.

  İlaç uygulaması kullanacağınız ilacın muhteviyatına göre değişeceği için ilaç kutusunda çıkan klavuza uyulmalıdır. Kullanım miktarı ve süresi o klavuzda yer almaktadır. Alırken içine bakarak olup olmadığını kontrol etmek faydalı olacaktır.

  #88711

  teşekkürler

  #96461
  ahmetkkaya
  Katılımcı

  sık görülen bir hastalık

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.