blank
 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 13 yıl önce ImraHor tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25405
  ImraHor
  Üye

  MİGREN ZEKAYI ETKİLEMİYOR

  Migren ve tekrarlanan baş ağrılarının zekayı etkilemediği ortaya çıktı.

  Paris’teki Pierre ve Maire Curie Üniversitesinden Christophe Tzourio ve ekibinin 10 yıl süren araştırmasına 65 yaşın üzerindeki 780 kişi katıldı.

  Sonuçları İngiliz Tıp Derneğinin internet sitesinde yayımlanan araştırmaya göre, MR görüntülerinde, ciddi baş ağrıları ve migreni olan kişilerin beyin damarlarında doku bozulmaları meydana gelme riskinin iki kat fazla olduğu belirlendi. Ancak bu kişilerin zeka testlerinden aldıkları puan değişmedi.

  Christophe Tzourio, nadir olarak görülen ve görme bulanıklığı, göz kararması gibi belirtilerle ortaya çıkan “auralı migren” türünde doku bozulmalarına daha fazla rastlandığını kaydederek, “Birçok migrenli hastam var. İlk soruları migrenin beynin işlevini bozup bozmayacağı. Bugün onlara şu cevabı verebilirim; endişe edecek bir şey yok” ifadesini kullandı.

  Araştırmaya imza atanlardan Tobias Kurth da, Tzourio’yu doğrulayarak, doku bozulmalarına rağmen migrenin beyne olumsuz etkilerinin saptanmadığını vurguladı. Kısa zaman önce Amerikan JAMA dergisinde yayımlanan bazı araştırmalarda, migrenlilerin beyin damarlarında daha fazla doku bozulmaları meydana geldiği tespit edilmiş ve bu kişilerin zekasının etkilenebileceği ihtimali gündeme getirilmişti.

  Kayanak:
  http://www.veteknoloji.com/migren-zekayi-etkilemiyor-38362–.html

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.