blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. muhabbet kuşları evcillştirme
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19258
  zeko93
  Üye

  selam arkadaşlar muhabbet kuşları evcilleştirmesi hakkında bildiklerinizi paylaşalım

  #76336

  Evcilleştirme :

  öncelikle yeni evine gelen muhabbet kuşunuzun birkaç gün yeni ortamına ve kafesine alışmasını
  beklemelisiniz. Muhabbet kuşlarını evcilleştirmek kolaydır ve kısa sürede karşılığını alırsınız. ilk olarak evcilleştirme bir kişi tarafından yapılmalıdır. Bu kişi kuşla yalnız olmalı ve ani hareketlerden kaçınmalı, stres
  yapmasını önlemelidir. Eğitime kafes içinde başlanmalı, kafes içine sokulan el mümkün olduğunca yavaş hareket ettirilerek ona dokunmaya çalışılmalıdır. ürkütmeden güvenini kazanmaya çalışmalısınız. Bu arada sakin, yumuşak ses tonuyla onunla konuşun. Bir süre sonra kendisine dokunmanıza izin verecektir. Bu şekilde onun güvenini kazanıp daha sonra işaret parmağınızla göğsüne dokunarak parmağınıza çıkmasını tembihleyin. Kesinlikle elinizle kavrayıp tutmaya çalışmayın. Bu onların en nefret ettiği şeydir ve size güvenini kaybeder.
  ilk aşamada kafesine ve size alışan kuşunuzu artık kafes dışına çıkarabilirsiniz. Bunu yapmadan önce bir takım önlemleri almalısınız ;

  * Kapıların, pencerelerin kapalı olmasına ve camların önünde tül yada perde olmasına dikkat
  etmelisiniz. Aksi taktirde açık kapı yada pencerelerden dışarı kaçabilir veya camları fark etmeyerek
  çarpıp ölebilir.
  * Odada kedi, köpek olmamalı.
  * Aspiratör varsa çalışır durumda olmamalı.
  * Ateş yada kızgın bir şeyler olmamalı.
  * Yeterli derecede ışık olmalı.

  Uygun ortam sağlandıktan sonra, elinizi yavaş hareketlerle kafese sokup işaret parmağınızın üzerine çıkmasını sağlayın. Bir süre tam bir güven sağlayana kadar onunla konuşup iletişim kurun. Daha sonra elinizi yavaşça kafesin dışarısına onunla birlikte çıkarın. ilk başta gönülsüz olacaktır. Dışarı çıkmak istemediğinden parmağınızdan atlayıp kafesin tellerine tutunacaktır. Birkaç defa denedikten sonra kafesin dışına çıkmaya ikna edebilirsiniz. Dışarı çıktığında uçarak etrafı tanımasına müsaade edin. Uçarken üzerinize konmaya çalışacaktır. Onu korkutacak ani hareketlerden kaçınmalısınız. Kafesin üzerine konan kuşunuz, kafesinin içerisine kendi girebilir. Girmediği taktirde işaret parmağınızın üzerine alıp içeriye sokmaya çalışın. Asla onu yakalamak için kovalamayın. içeri girmiyorsa yapılacak en son şey; havanın kararmasını bekleyerek veya suni bir karartma uygulayarak görüş olmadığı için uçamayacak olan kuşunuzu yumuşak bir şekilde kavrayarak kafesine koyabilirsiniz.

  Konuşmayı öğretmek
  Birçok papağan türü insan mimik ve konuşmalarını başarıyla taklit edebilir. Muhabbet kuşları da
  iyi bir konuşucudur.
  Genç olanları yaşlı olanlara oranla konuşmayı daha çabuk öğrenir. Erkeklerin konuşma haznesi
  dişilere göre daha fazladır. Muhabbet kuşları kelime haznelerinde 20 den fazla kelimeyi rahatlıkla
  tutabilirler. Bu alandaki rekor 1000 kelimenin üzerindedir.

  Günün belli saatlerinde onunla ilgilenirken devamlı olarak onunla konuşun. Sizin çıkardığınız sesleri dikkatle dinleyecek ve aynısını çıkarmaya çalışacaktır. ilk olarak ona adını öğretmekle başlayabilirsiniz.

  Seslerinizi teybe kaydedip ona dinleterek de öğretebilirsiniz. Kafesine ayna koyarak öğrendiklerini onunla konuşmasına, pratik yapmasına fırsat yaratın.Muhabbet kuşunuzun kısa sürede ve ilginiz doğrultusunda çok sayıda kelimeyi net olarak çıkarabildiğini göreceksiniz. Kelime haznesini de onunla muhabbetiniz doğrultusunda geliştirecektir.
  18 Gün içinde yumurtadan çıkan yavru muhabbet kuşlarının cinsiyetlerini ayırt etmek oldukça zordur. Bu dönemde yem yiyemeyen yavruları yaklaşık 1 ay süreyle anneleri bakar. bu süre içinde yine anneleri yavrulara yemek yemenin yanı sıra uçmak gibi yavrular için pek çok önemli alışkanlığı da öğretir. Yavrular büyüdükçe burunlarının üstünde bulunan ve önceleri beyaz olan burun eti bazı yavrularda mavi renk almaya başlar ki bu yavrularda cinsiyetlerinin ayırımında oldukça önemlidir. Renk değişikliği olan yavrular erkek yavrulardır.

  Yaklaşık 1 yaşına gelen muhabbet kuşları olgun kabul edilirler ve yumurtlamaya başlarlar bu süre artabildiği gibi azalabilir de.Bir yumurtlama döneminde 3-8 adet arasında yumurta yaparlar. Bu yumurtalardan yavrunun çıkabilmesi için annenin yanında bir erkek muhabbet kuşunun bulunması ve onunla çiftleşmesi gerekir. Eğer erkek kuş yoksa yavrunun çıkma şansı da yoktur. 18. gününde yavrular yumurtadan çıkar. Yumurtadan çıkan yavrular tüysüz, çıplak ve kördür. Gözler 6. gün açılır.İnanılmaz bir hızda büyüyen yavrular 28. günlerinde yuvayı terk edecek duruma gelirler. 5-6 haftalıkken kanat ve kuyruk tüyleri gelişimlerini tamamlar, uçmaya ve kendi başlarına beslenmeye başlarlar. Bu dönemde yavru yemi kullanmanızda fayda vardır.
  Ömürleri ortalama 7-10 yıl kadardır. Ömürleri bakım ve beslenme şartları ve stres faktörleriyle alakalı olarak artabilir yada azalabilir.

  #76353

  Evcilleştirme ve eğitme hakkında ne istersen aşama aşama sor,cevaplayayım…Uzun yıllar 20 yıl kadar muhabbet kuşu besledim,birçok muhabbet kuşum oldu.

  #94117
  altan0038
  Katılımcı

  pekı hocam muhabbet kusları eslestırme ve yavru alma konusunda dusuncelerınız ne

  #94126

  Birçok muhabbet kuşunun olduğu kafeste eşleştirmeler kolaydır.Eşler birbirini seçer ve yanyana gezerler.Kuşçular da o çiftleri ayrı kafese alır.

  Evde eğer bir muhabbet kuşunuz var ve ona eş almak istiyorsanız bu biraz şans işi oluyor.Bazı tavsiyelerde bulunayım;
  -Kuşunuzun rengine yakın veya aynı renk bir kuş alın.
  -Eşleşme işi uzun sürebilir,birkaç gün birbirlerinden ayrı durabilirler,ufak didişmeler yaşanabilir.Fakat kavgaları sürerse ve kuşlardan birisinde bariz stres belirtileri ortaya çıkarsa o zaman hemen alınan eş değiştirilmelidir.Pet shoplar zaten bu konularda çok anlayışlılar çünkü muhabbet kuşlarının eşleşmesinin nasıl olduğunu biliyorlar.Yani rahatça başka bir kuş ile değiştirebilirsiniz.Eşleştiğini nasıl anlarsınız?Onlar eşleşsin anlaşsın çok rahat anlarsınız yanyana durur ve birbirlerine kur yaparlar,erkek olan dişisinin ağzına kusar vs…

  Yavru alma konusunda neyi sorduğunuzu anlayamadım.O yüzden ben kendime göre ne kastettiğinizi düşünerek ona göre cevap vereyim.Sanırım alıştırmak ve konuşturmak için hangi yavrular daha idealdir?diye sormak istediniz.Benim şimdiye kadar satın alıp eğitemediğim ve konuşturamadığım kuş olmadı.Ben yavrulardan özellikle sağlıklı olanlarını ve uysal olanlarını seçiyorum.Onlar bir kenarda uslu uslu dururlar.Genelde seçimimi ingiliz muhabbet kuşlarından yana kullanırım ve daha yumurta iken siparişimi veririm.Tüylenme tamamlanmak üzere iken alıyorum yavruları ve eğitiyorum.Yalnız yavru kuşların yeme alışması sıkıntı olabiliyor o yüzden bilmeyen arkadaşların yeme alışmış olan yavruları seçmeleri yararlarına olacaktır.

  Düşüncelerim bu şekilde.Ne sormak istediğinizi detaylı söylerseniz daha faydalı açıklamalar yapabilirim.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.