3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    fatmak.
    Üye

2 ay önce bir muhabbet kuşu aldım. ne yaptıysam bi türlü alıştıramadım. kafesin yanına birisi yaklaştığı zaman deli gibi titreyip kendini kafesin tellerine çarpıyor. yanında hiç kimse olmasa bile sanki birşey canını yakıyormuş gibi bağırıp kanatlarını gagalamaya çalışıyor ve kafesin içinde çırpınmaya başlıyor.neden böyle davranıyor olabilir?

Merhabalar Fatma hanım;

Uzun yıllar muhabbet kuşu besledim,bir veteriner hekimi olmanın yanında bu nedenle muhabbet kuşlarının davranışlarından anlarım…

Muhabbet kuşunuzun yaşının büyüklüğü ile ilgili birşey yazmamışsınız.Bu bahsettikleriniz,genellikle büyük yaştaki muhabbet kuşlarında görülürken bunun yanında çeşitli duygusal veya fiziksel travma geçirmiş olan muhabbet kuşlarında da gözlenen davranışlardır.

Bunun için sebepleri sıralayayım;
    -Fiziksel bir tepki görmüş bunun sonucunda korkmuş olabilir,
    -Duygusal bir tepki görmüş olabilir,
    -Karanlık,yalnızlık veyahut kalabalık gibi toplumsal paralizlere maruz kalmış olabilir,
    -Bulunduğu ortam nedeniyle insanlarla herhangi bir duygusal temas kurmamış ve bu nedenle yabanilik çekiyor olabilir…

Sizin yapacaklarınız ise şöyle sıralanabilir;

Öncelikle şunu bilmelisiniz,kuşunuz sizin ona karşı olan davranışınızı anlayacak ve zamanla buna karşı tepkisiz kalmayacaktır.

Sabır ile kuşunuzla diyalog kurmaya çalışın,onu kafesinden dışarı çıkarıp parmağınıza alın,yanınızda bulundurun.Eğer elinize gelmiyor hemen uçarak kapı üstlerine veya perdelere tırmanıyor ise kanatlarının uç tüylerini keserek uçmasını 2 hafta gibi bir süreliğine engeleyebilir ve kuşu sizinle diyaloğa zorunlu kılabilirsiniz.

Bu iş sabır işi.Yaşı büyük olan ve insanlardan çeşitli nedenlerle korkmuş olan muhabbet kuşlarının zamanla insanlara biraz alıştığını biliyorum ve şahit oldum fakat tam anlamıyla verim almak imkansız diyebilirim.

Sizin yerinizde olsam eğer kuşun yaşı küçükse yani yavru ise söylediklerimi denerim,eğer yaşı büyük olgun bir kuş ise hiç eğitim ile uğraşmam geri kuşçuya gider yavru bir kuş satın alırım,olgun kuşu da kuşçuya geri veririm.

Sağlıcakla kalın.

fatmak.
    Üye

teşekkür ederim. kuşum henüz yavru. ya da en azından kuşçu yavru dedi. kaç aylık bilmiyorum ama başının üstünde çizigiler var. bu küçük olduklarını gösteriyormuş sanırım. kuşum zaten uçamıyor yerden çok az yükselebiliyor. eğer yüksekteyse uçmak yerine kendini yere atıyor.değil parmağıma gelmek parmağımın ucunu görünce bile deli gibi çırpınıp kaçıyor. yinede ellerim ondan uzak olduğu sürece iyi anlaşıyoruz. onunla konuştuğum zaman dinlemeye geliyor.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.