blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Kafes Kuşları
 5. Muhabbet kuşum ayağının üzerine basmıyor
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24704

  3 aylık mubişim Pamuk 3 gündür sağ ayağının üzerine basamıyor sekerek yürüyor ve ayak parmaklarını bükemiyor dolayısıyla tüneği kavrayamıyor.ayağında bir şişme ve yahut morarma yok ,yara da yok.yine aynı ayağıyla başını kaşıyabiliyor keyfi yerinde oyunlar oynuyor.Sebebi ne olabilir , iyileşir mi yardım ederseniz mubişim ve ben çok mutlu oluruz.

  #94599

  Merhabalar.

  Pek bilgi vermemişsiniz o nedenle cevap vermek zor.

  Önceden ayağı normaldi de sonra mı böyle oldu?
  Herhangi bir travma yaşadı mı?Düştü mü,üstüne basıldı mı,kafese sıkıştırdı mı?
  Sizce neden böyle olmuş olabilir?
  Yem ve su olarak neler veriyorsunuz?
  Dışkısı nasıl?

  Biraz detaylı bilgiler verirseniz daha iyi olur.

  #94609

  Bu olaydan evvel herhangi bir problemi yoktu gayet sağlıklı bir yavru.ayağının bu durumda olmasının dışında bir sağlık problemi yok.uçuyor oynuyor..hergün taze su suyuna da aralıklarla vitamin takviyesi veriyorum yem olarak kaliteli diyebileceğim yem.zaman zaman sebze olarak havuç.çalıştığım için ne olabileceği hakkında bir fikrim yok malesef sabah canavar gibiydi akşama bu anlattığım şekilde buldum.Anne babası yaralasa yarası olur…dediğim gibi çözemedim ama iyileşmiyorda.

  #94611

  Ayağında şişlik,kızarıklık,morluk vs. yok diyorsunuz.O durumda sıkışma,basma gibi bir travma mevcut değil.Yine de muayene etmeden birşey söylemek zor,Belki bir eklem problemidir belki sinirseldir.

  Travmaya ilişkin bulgular olmadığına göre sinirsel olarak değerlendirilebilir.B vitamini denemenizi tavsiye edebilirim.Veteriner hekim arkadaşıma danışarak size vereceği vitamini tarifine göre uygulayınız.

  Geçmiş olsun.

  #94625

  Yanıtınız için teşekkür ederim.

  #99759

  merhaba,10 aylık bir erkek muhabbet kuşum var bundan 2 ay önce ayağı incindi sanırım,tüneğinde duramıyor dengesini sağlayamadığı için sürekli düşüyor.kafesinden çıkarıp yere bırakıyorum bacaklarını iki yana ayırıyor hep sağ bacağının üstüne ağırlığını veriyor yatarken,uçmayı ve ötmeyi bıraktı.uçarken dengesini sağlayamadığı için sürekli düşüyordu,gagasıyla ayak tırnaklarını tutup çekiştiriyor.2 ayrı veterinere götürdüm ama anlamadılar.çok üzülüyorum her gece ağlıyorum canı yanıyordur diye,yem yemesinde bir problem yok.multi mineral ve b vitamini veriyorum gün aşırı:sm_cry:

  #101551
  vet-tan
  Üye
  knkomentar wrote:
  3 aylık mubişim Pamuk 3 gündür sağ ayağının üzerine basamıyor sekerek yürüyor ve ayak parmaklarını bükemiyor dolayısıyla tüneği kavrayamıyor.ayağında bir şişme ve yahut morarma yok ,yara da yok.yine aynı ayağıyla başını kaşıyabiliyor keyfi yerinde oyunlar oynuyor.Sebebi ne olabilir , iyileşir mi yardım ederseniz mubişim ve ben çok mutlu oluruz.

  anlattığınıza göre bu tür problemler travmaya bağlı oluyor genelde.kuşunuzun kafes dışına bırakılması(bırakmanız) sonucunda evin içinde herhangi bir eşyaya(perde,kilim vb.) takılıp çıkmak için zorlanması sonucu ayağında anlattığınız problemin oluşmasına sebep olabiliyor.isterseniz bunları yapıp yapmadığınızı veya kuşunuzun yapmış olabileceğini bi gözden geçirin…morarma,şişme,kızarıklık vb. belirtiler yoksa zamanla geçer…yine de multivitaminle(özellikle b vitamini) desteklemeniz fayda sağlar…

  #101575

  tüneği kavrarken kuşunuzun hareketlerini tekrardan iyi bir gözlem yaparak buraya yazabilirmisiniz olay biraz karışık duruyor ama daha net bilgiler vermeniz gerekk

  #101671
  sangre
  Üye

  Sanırım aynı sorun benim kuşumda da var. şöyle anlatayım derdini;

  6-7 yaşlarındaki muhabbet kuşum yaklaşık 2 aydır sol ayağını hareket ettiremiyor. 1 ay önce de ayak bileğinde bir yara oluştu. her gün kaşımaktan devamlı kanıyor yarası. ayağını farkettiğimde (2ay önce) veterinerlik fakültesine götürdüm. film çektiler. ama veteriner filmde ne olduğunu anlayamadı. (konuşmaları bunu gösteriyordu). Baytril ve ibufen verdi. Düzenli kullandı kuşum ama ayağındaki yara oluştu bir süre sonra. iki gün önce yara bandını kesip yapıştırdım yarayla oynamasın diye. Bir de dışkısının rengi daha açık ve daha sulu. Neyi var kuşun? Veya ne yapmam gerekiyor onun iyi olması için?
  Bir de önceden Ankara kedisi de besliyorduk. Kuşla kedi birbirlerini pek görmüyorlardı.Ama 3 ay önce kediyi verdik. Acaba kedinin de bir etkisi olabilir mi?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ________

  Ne yazık ki bu gece öldü.

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.