blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. muhabbet kusum hasta sanırım-yardım lütfen:(
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19469
  acekic
  Katılımcı

  merhaba arkadslar..
  yaklaşık 6 senedir bi muhabbet kuşu besliyorum.
  hiç hasta oldugunu gormemıstım. ama sanırım hasta. devamlı bir titreme var ve eskisinden daha fazla uyuyor. ve çok sinirli.
  birde tüylerinde dökülmeler başladı.
  kafasının üst kısmında tüyleri sertleşmeye ve kalınlaşmaya başladı. üşümemesi için kalörifer peteğine yakın bir yere koydum ne kadar dogru bılmıyorum. tavsiye edecegınız birşey var mı? vitamın vs ??

  #58934

  ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN…

  BİR VETERİNER HEKİME GÖTÜRÜP MUAYENE ETTİRDİKTEN SONRA TEDAVİYE BAŞLANILMASI DAHA DOĞRU OLACAKTIR…

  EĞER Kİ BÖYLE BİR İMKANINIZ YOKSA SİZE ŞUNU ÖNEREBİLİRİM…

  MUHABBET KUŞLARINDA TİTREME VE UYKU HALİ SOĞUK ALGINLIĞI BELİRTİSİ OLARAK KARŞIMIZA ÇIKAR..BU NEDENLE ANTİBİYOTİK TEDAVİSİNE AVİLEN BAŞLANILMASI GEREKİR..BUNUN YANINDADA HAYVANI SICAK TUTMA ,CEREYANDA BIRAKMAMA GİBİ ÖNLEMLERİ DE ALMANIZ SAĞLIĞI AÇISINDAN FAYDALI OLACAKTIR…

  SİZE AŞAĞIDA Kİ İLACI ÖNEREBİLİRİM..

  Hasta kuş için, orta boy bir suluğa (80 – 100 cc) 2,5 cc Aviastım oral çözelti ilave edilir. Her gün suyu değiştirilerek taze ilaçlı su tekrar suluğa konur. İlaç uygulamasına 5- 7 gün devam edilir.

  Geçmiş olsun…

  SAYGILAR…

  #68372
  kozluca
  Üye

  MURAT bey siz daha iyi bilirsiniz ama bazı ayrıntılar var mesela
  muhabbetkuşu şu an tüy değişiminde ve buna bağlı olarak sitres halinde bu değişim sonucu ve davranışlarında değişim olmuş haliyle bu evrede vitamin takviyesi yapılması lazım gibi geliyor bana vitamin olarak avi vit kullanmasını tavsiye ederim eğer kuş üşütmüş yada solunum yolunda bir değişiklik varsa ki durum onu gösteriyor :neo termaycin+vitamin: kullansa daha iyi olmaz mı hem vitamin var içinde hemde antibiotik etkisi var diye biliyorum saygılar

  #68417

  sayın kozluca..

  tedavilerde öncelikli amaç vücut mikrobunun kırılmasıdır… bu nedenle ilk tavsiye edilecek şey antibiyotiktir..

  tabi burada anlatılanlara göre ilaç ismini vermeyi doğru bulmuyoruz..çünkü anlatılan hastalıklar muayene edildiğinde daha farklı teşh,sler çıkarabiliyor…örneğin tüy değişimi derken bir uyuz vakası çıkabiliyor…

  bu nedenle az ilaç tavsiyemizle günü kurtarıp bir veteriner hekime muayene ettirmeleri daha doğrudur…

  #68442

  Kozluca arkadaşım sen veteriner hekimmisin?

  Eğer değilsen tedavi yöntemi ve ilaç preparatı öneremezsin.

  Veteriner hekimsen önerebilirsin,tartışırız doğrusunu da bulmaya çalışırız.

  #68452

  Kozluca arkadaşımız .. yıllardır bu işle uğraşan bir arkadaşımız…

  Tecrübelerini paylaşıyor…

  ilaç isimlerini galiba bizde vermezsek iyi olacak…

  #68511

  Zaten ziraat mühendisleri yeterince bizim işin içine girdiler ve bir kısım yetkilerimizi de devlet onlara verdi bizim işimizi yapmaya çalışıp içine ediyorlar.

  Biz boşuna okumadık arkadaş,bizim yapacağımız işi sadece biz yaparız,insan hekimleri de anlamaz yapamaz.Her işte profesyonel olmak lazımdır.

  Bu sitemizde amaçlarımızdan birisi de veteriner hekimlerimize sorun başlığında zaten adı üstünde sorulan soruları cevaplandırmak ama veteriner hekimler olarak.

  Kimse kusura bakmasın ama bu iş bizim işimiz.Tecrübe paylaşacaksak bu başlık altında paylaşmayacağız.Başka bir başlık altında paylaşacağız(örn:hayvanlar alemi gibi vb…)

  Sevgilerimle…

  #68695
  kozluca
  Üye
  Yener DOĞAN wrote:
  Kozluca arkadaşım sen veteriner hekimmisin?
  Eğer değilsen tedavi yöntemi ve ilaç preparatı öneremezsin.

  merhaba yener bey amacım burada veterinerlik yapmak değil bilgi alış verişi benimde sitemde ilac ismi vermeyiz aslında murat beyinde dediği gibi günü kurtarmak değil amacımız ama malum şudurki hayvan besleyen arkadaşlarımız veya halkımız henüz veterinerlerin tam kavramlarını çözemedi veya veterinerlere gitme alışkanlıkları henüz tam anlamında değil bu oranlara bakılırsa son yıllarda veteriner hekimlerimizin bilincine ermiş ve yavaşta olsa coğalmaktalar burada ve diğer sitelerde hayvan haklarının olduğu ve bu haklardan biriside hastalandığı durumlarda doktorlarına yani sizlere veterinerlerine baş vurulması amacım bundan ibarettir

  kozluca wrote:
  vitamin olarak avi vit kullanmasını tavsiye ederim eğer kuş üşütmüş yada solunum yolunda bir değişiklik varsa ki durum onu gösteriyor :neo termaycin+vitamin: kullansa daha iyi olmaz mı hem vitamin var içinde hemde antibiotik etkisi var diye biliyorum saygılar

  buradaki acıklamam dada belirtildiği gibi şu ilacı kullanın diye bir talimatım yok sadece bir görüş eğer burada görüş yada fikirlere kapalı isek bu tammen terisne bizler soracağız sizlerde cevap yazacaksınız demek oluyor.
  buda benim gördüğüm sizden gelen bir ceşit uyarı olduğunu anladım ben

  hata yapmışsam kusura bakmayın saygılar

  #68843

  Merhaba sayın kozluca.Sitemizde yazmış olduğunuz yazıları okudum,gerçekten kuşlar konusunda oldukça ilgili olduğunuz gözüküyor ve şunu söyleyebilirim ki çoğu veteriner hekimden bilgili durumdasınız bu konuda.

  “Veteriner hekimlerimize sorun” kısmına sadece veteriner hekimlerin tedavi protokolleri ve preparatlar hakkında bilgi vermesini amaçlamaktayız.Sadece bu kısımda ilaç önermemenizi temenni ediyorum yoksa diğer konu başlıkları altında bilgi paylaşımında bulunmanız beni çok sevindirir.Yazdıklarınızdan da çok şey öğrendim mesela muhabbet kuşlarına yemek olarak verilecek şeyler yazmışsınız,çok hoşuma gitti.

  Anlayışınıza teşekkür ediyorum ve hayvanseverliğinizin devamını,tecrübelerinizi paylaşmanızın devam etmesini diliyorum.

  Birde ticari preparat ismi değilde ne içerdiği hakkında mesela a vitamini verebilirsiniz gibi yada oksitosin verin gibi şeyler yazarsanız daha iyi olur.Murat Kutay ile böyle bir karar aldık.Eminim diğer hekim arkadaşlar da destekliyorlardır.

  Sağlıcakla kalın.

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.