blank
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25788

  Öncelikle merhaba,
  Benim bir muhabbet kuşum var. Kendisinde şöyle bir sıkıntı mevcut. Kuş sürekli kendini didikliyor ve kabarıp silkiniyor. Bu didiklemesinden dolayı kendi tüylerini de sürekli düşürüyor. Bu sebepten ne kanadı ne kuyruğu uzadı. Hatta kuyruğu hiç yok. Uçamıyor bu sebepten. Ben internetten araştırdım ve bitlenme durumunda tüy diplerinin incelenmesinde bu bitlerin görülebileceği yazıyordu. Boyun ve kanat altlarını inceledim ama gözüken hiç birşey yok. Bir petshop’a gittim ve anlattım bana bit olmayacağını kuşların bazen böyle yapabildiklerini belirttiler. Buna karşı da bir acısu spreyi verdiler. Ama bu da bir işe yaramadı. Cildinde herhangi bir sabit noktayı didiklemiyor bu sebepten bir kellik durumu da yok. Mantar olması durumunda da cildinde kızarma olacağı yazmakta. Ama böyle bir şey de yok. Lütfen yardım edin.

  #98817

  Merhabalar.

  Deride problem olmadığını,bölgesel tüy dökülmeleri olmadığını da yazmışsınız.Anlattıklarınız biraz kısıtlı ama yorumlamaya çalışalım;

  Tüy dökme ve kaşıntı;stres,ektoparazit,deri rahatsızlıkları,mineral eksikliği ve mevsimsel olarak gerçekleşebilir.Sizin bahsettiğiniz durumu daha detaylı incelemek gerekir.Kuşlar cansız tüyleri çeker alırlar,yani sağlam tüyü yolmak gibi bir davranış içine girmeleri için stresli olmaları dışında pek sebep yoktur.Mevsimsel olarak tüy dökümü olabilir ve buna göre mineral ve vitamin takviyesi gerekir.
  Tüy dökme dönemlerinde zaten mineral kullanımı tavsiye edilir.Bu vitamin-mineral damlaları kuşların tüylerinin hem sağlamlaşmasını hem de canlı görünmesini sağlarlar.Eğer sebep bu değil ise sürekli bir kaşıntı mevcut ise ektoparazit spreylerden uygulamanız gerekir.Bu arada tüylerin arasında gözlerinizle ektoparazitleri herzaman göremezsiniz,görmedim diye kullanmamayı düşünmeyiniz.Kısacası ben kaşınma ve tüy dökülmesi sebebinin: mineral eksikliğine bağlı,mevsimsel veya ektoparazit kaynaklı olduğunu düşünüyorum anlattıklarınıza bakarak.
  Ektoparazit spreylerini ve vitamin-mineral damlalarını petshop ve kliniklerden temin edebilirsiniz.

  Geçmiş olsun,gelişmelerden haberdar ederseniz bilgileniriz.Kolay gelsin.

  Geçmiş olsun.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.