blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Nazım Hikmet yeniden Türk vatandaşı oluyor
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19955
  ImraHor
  Üye

  Nâzım Hikmet, 58 yıl önce elinden alınan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını yeniden kazanıyor. Bakanlar Kurulu, ünlü şairin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin eski kararın ortadan kaldırılması için yeni bir kararı imzaya açtı.

  Bakanlar Kurulu toplantısından açıklamalar yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 1951 yılında Nâzım Hikmet’in Türk vatandaşlığından çıkarıldığını hatırlattı. Çiçek, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan kararnameyle ünlü şairin yeniden Türk vatandaşlığına alınacağını açıkladı.

  Çiçek, kararı şu sözlerle duyurdu:

  “Eski Türk Ceza Kanunu’nun 141 ve 142. maddesine göre 25 Temmuz 1951’de Türk vatandaşlığından çıkarılmış olan Nazım Hikmet’in tekrar Türk vatandaşlığına dönmesine imkan veren bir Bakanlar Kurulu kararı bugün imzaya açılmış ve tamamlanmıştır. Böylece uzunca bir zamandan beri Türkiye’de tartışma konusu olan bu konu da ümit ediyoruz ki gündemden düşmüş olacaktır. Doğru bir iş yapmış olduğumuzu düşünüyoruz. Esasen Türk vatandaşlığından çıkarılmasını gerektirecek yasa maddeleri geçmiş dönemlerde ortadan kaldırılmıştır. Kaldı ki 2002 yılı bütün dünyada UNESCO tarafından Nazım Hikmet yılı ilan edilmiştir. Tüm dünya edebiyat çevrelerinde Nazım Hikmet takdir gören, saygı duyulan bir isim olması asabiyle artık gereği, anlamı kalmamış, hukuki dayanakları kalmamış bu kararın da ortadan kaldırılması gerekmekteydi. Dolayısıyla 1951’de alınmış olan bu karar, bugün Bakanlar Kurulu kararıyla ortadan kaldırılmış bulunmaktadır.”

  Hükümet Sözcüsü Çiçek, Nazım Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilmesi konusunda ise ailesinin isteğinin belirleyici olacağını söyledi. Çiçek, “Mezarın getirilip getirilmemesi uzun zamandır tartışılıyor. Bakmak lazım faydası var mı yok mu? Ailesinin ne diyeceği de önemli, bu hükümetin tek başına alacağı bir karar değil” dedi.

  ŞEB-İ ARUZ’DAN DÖNERKEN GÜNDEME GELDİ

  NTV yayınına katılan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Nazım Hikmet’in yeniden Türk vatandaşlığına alınmasının perde arkasını anlattı. Günay, “Başbakan Erdoğan, 14 Aralık’ta Konya’daki Şeb-i Aruz törenlerinden dönerken direktif verdi. Elimizde bir dosya zaten vardı ve bugün Bakanlar Kurulu’nda imzalandı” dedi.

  MEZARIN GELMESİ İÇİN AİLE MUTABAKAT VERMELİ

  Günay, ailenin mutabakatıyla Rusya ile anlaşma yapmalarının Nazım Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilmesi için yeterli olacağını söyledi.

  Ünlü şairin mezarını Türkiye’ye getirmenin kendileri için bir ödev olduğunu vurgulayan Ertuğrul Günay, Nazım Hikmet’in varisi Mehmet Nazım’ın mezarın yurda getirilmesi için pek istekli olmadığını bildiğini de belirtti.

  VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILMA HİKAYESİ

  1950’de cezaevinden çıkan Nâzım Hikmet, sürekli polis takibindeyken Kadıköy Askerlik Şubesi’ne çağrıldı. Askerliğini yapmamış olduğu, hemen sevkedilmesi gerektiği bildirildi. Bahriye Mektebi’ni bitirdiğini, güverte subaylığı yaptığını, hastalanarak çürüğe çıkarıldığını söyleyen ünlü şair, serbest bırakıldı.

  Birkaç ay sonra tekrar şubeye çağrılan Nâzım Hikmet’e Sivas’ın Zârâ ilçesine gideceği söylendi. Haydarpaşa Hastanesi Sağlık Kurulu’na on ay önce Cerrahpaşa Hastanesi’nden aldığı kalbinden ve ciğerlerinden rahatsız olduğunu gösteren raporları sunan Nâzım Hikmet’in askerliğine engel teşkil edecek bir durum olmadığına karar verildi.

  17 Haziran 1951 sabahı Ankara’ya gideceğini söyleyerek evden ayrılan Nâzım Hikmet’in 20 Haziran 1951’de Romanya’ya vardığı Bükreş Radyosu’ndan öğrenildi. Akrabası Refik Erduran’ın kullandığı bir sürat motoruyla İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e açılan Nâzım Hikmet, bir Rumen şilebiyle Romanya’ya gitti.

  Romanya’dan Moskova’ya geçen ünlü şair, 25 Temmuz 1951’de Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

  (NTV)

  #66813

  İyi…vatana millete hayırlı olsun ne diyim.adam minerallerine ayrılmıştır şimdiye nesini getirip gömecekler bakalım.

  #66819
  FeeLinG
  Üye

  bence hiç getirmesinler kalsın orda eminim mezarı bile orda daha çok saygı görüyodur….

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.