blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. ÖDEMİŞ'TE SAANEN KEÇİLERİNDE SUNİ TOHUMLAMA BAŞARISI
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27905

  ÖDEMİŞ’TE SAANEN KEÇİLERİNDE SUNİ TOHUMLAMA BAŞARISI
  17.11.2011 10:58

   

  İZMİR (İHA) – Ödemiş’te “sütçü saanen keçi” üretimi ile uğraşan üç üretici Ödemiş’te ilk kez gerçekleştirilen bir uygulama ile bir ilki başardı. Büyük baş sığırlarda yoğun olarak uygulanan suni tohumlama yöntemini deneyen üç üretici saf saanen ırkı keçilerde de başarıya ulaştı.
  Seyrekli köyünden Şerif Turan, Demircili köyünden Fikret Uçak ve Yeniceköy’den Muhammet Şahin isimli üreticiler, Egevet Medikal’den temin ettikleri dondurulmuş saanen spermaları ile keçilerinden saf saanen oğlak elde etmeyi başardı. Tuncay Medikal’in veteriner hekimlerinden Sabri Özkan’ın süngerleme yöntemi ile uyguladığı suni tohumlama ile keçilerinde yüksek oranda başarı sağlamaları, üreticiler ve veteriner Özkan’ı olduğu kadar köy sakinlerini de sevindirdi. Üreticiler saf ırk elde etmede saf teke temininin zorluğu karşısında daha ekonomik olan tohumlama yöntemini Ödemiş’te ilk kez uygulandığını ve saanen üretmek için yüksek maliyete keçi ve teke temin etmek yerine yerli ırkımızın suni tohumlama ile hastalıklara daha dayanıklı ve süt verimi yüksek saanen oğlak elde etmeyi amaçladıklarını belirttiler.
  Veteriner hekim Sabri Özkan ve Egevet firması personeli Adil Zungur’un kendilerine çok yardımcı olduğunu belirten üreticiler, saanen keçi üretimi yapan ya da yapmayı düşünen üreticilere memnuniyetle yardımcı olacaklarını belirttiler.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.