blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Ölenin MSN hesabı ne olur?
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19311
  FeeLinG
  Üye

  Ölenin MSN hesabı ne olur?

  Ölen birinin MSN hesabı ya da internetteki resimlerinin akıbeti ne oluyor? Ünlü Forbes dergisi bu sorunun yanıtı aradı.
  Ölen birinin MSN hesabı ya da internetteki resimlerinin akıbeti ne oluyor? Örneğin bir MSN hesabının, resimlerin ya da blog yazılarının sahibi olan kişi hayata veda ettiğinde, bu kişinin internette yayınladığı materyaller ne oluyor?

  Olaya hukuki açıdan bakıldığında sorunun cevabı aslında gayet açık. OUT-LAW.com’da editör olarak görevini sürdüren Struan Robertson’a göre kişi telif hakkına sahip olduğu tüm materyalleri dilediği bir kişiye miras bırakabilir. Robertson’ın bu konudaki düşüncesi ise şöyle: “Diğer bir deyişle eğer istersem, ölümümden sonra internette bulunan fotoğraflarımı veya sitemi bir arkadaşıma bırakabilirim. Bunu yapmadığım taktirde 70 yıl boyunca bu materyaller internet üzerinden yayınlanmaya devam eder ve akabinde yayından kaldırılır.”

  Örneğin Facebook gibi sitelerde kullanıcı hesabını pasif konuma getirmediği müddetçe aktif olarak kaldığı biliniyor ve kullanıcı Facebook’taki verilerini kendisi silmediği müddetçe tüm bu veriler aynen hayatta kalmaya devam ediyor.

  Ölümün ardından domain’lerin durumu

  Websiteleri söz konusu olduğunda işler biraz daha karışıyor. Bir domain ismi satın aldığınızda, bu domain’in süresi genellikle 2 yıllık bir süreyi kapsar ve bu sürenin sonunda domain’inizi yenilemezseniz, hakkınız elinizden alınmış olur.

  Bunun yanında kişilerin kendisine ait olan blog sayfalarının durumu da önem teşkil ediyor. Örneğin WordPress.com, herhangi bir blog hesabı pasif durumda olsa bile bu hesaba ellemiyor ve yayınlanmaya devam ediliyor.

  Bu konuya geniş yer ayıran Forbes dergisine göre, eğer kullanıcılar öldükten sonra hesaplarıyla ilgili planları varsa, bu durumda kullanıcıların kullanıcı adı ve şifreleri gibi anahtar verileri güvendikleri birine vermelerini öneriyor. Bu sayede ölümünün ardından tam yetkiyle donatılmış olan kişi, ölen kişinin hesabını ortadan kaldırabilir.

  #56464

  Güzel bir konuya deginmişler, Allah korusun bana da bişey olursa, site heralde 6 sonra kapanır, domain yani site isimleri düşer.
  Birileri site isimlerini alsa bile bu kadar büyük bir site yedegini alamazlar. Host ücretlerini odemedigim anda tüm hizmeti keserleri, isterse türkiyenin en iyi sitesi olsun..

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.