blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Köpek
 5. Otitis Interna (İç Kulak İltihabı)
 • Bu konu 3 yanıt içerir, 4 izleyen vardır ve en son 14 yıl önce rek35 tarafından güncellenmiştir.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #21541

  Otitis Interna (İç Kulak İltihabı)
  Hastalığın nedeni nedir?

  İç kulak yangısı olan otitis interna köpeklerde ender görülür. Genellikle orta kulak iltihabının yayılması sonucu oluşur.

  Hastalığın gelişimi nasıldır?

  İç kulak yangısı nadir görülen bir hastalık olmasına karşılık genellikle klinik olarak gözlemlenebilen belirtileri orta kulak iltihabına benzediğinden tam bir tanının konulması beyine ait komplikasyonların görülmesi ile olur. Kesin tanı röntgen ve tomografi bulguları ile yapılabilir.

  Tedavisinde olumlu sonuç alınamayan orta kulak yangılarında olası iç kulak yangısına yönelik araştırmaların yapılması faydalıdır.

  Hastalığın belirtileri nelerdir?

  İşitme kaybı, denge bozuklukları, sallantılı yürüyüş, göz küresinin istem dışı hareketleri gibi belirtiler gözlenebilir.

  Ayrıca, başın hasta kulak yönünde eğik tutulması ve ilerleyen durumlarda boyun kaslarının tamamen kasılmasına bağlı olarak başın sürekli eğri tutulması gibi bulgular da görülebilir.

  Hastalığı hazırlayıcı faktörler nelerdir ?

  Özellikle otitis externa ve media?ya yatkınlığı olan uzun kulaklı köpeklerde kronikleşen ve tadavi edilmeyen kulak yangıları hastalığı hazırlayıcı faktörlerin başında gelir.

  Nasıl önlem alabiliriz?

  Özellikle uzun kulaklı köpek ırklarında kulak bakımının düzenli yapılması, dış kulak ve orta kulak iltihaplarında gerekli tedavilerin zamanında yapılması hastalığın oluşumunu yüksek oranda önleyebilir.

  Sonuç

  Otitis interna, iç kulaktaki labirent yapıya ve kemik yapısını dolduran sıvıya yayılarak beyin zarlarının yangısına ve bu durumun ilerlemesi sonucu beyninde etkilenmesi ile ölüme neden olabileceğinden önemlidir.

  Bu yüzden kronik kulak problemi yaşayan hastalar düzenli takip edilmeli ve tedavi için inatçı olunmalıdır.

  #87377

  teşekkürler

  #88763

  teşekkürler

  #90902
  rek35
  Üye

  ellerınıze saglık..

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.